fixie f62c67ae 6c6d 43a4 b92c 9549021f3f19

Fixie vs. kolo s převodovkou. Které z nich je lepší pro jízdu ve městě?

Univerzální odpověď neexistuje, protože každý máme jiný vkus a potřeby. Zaměříme-li se na čistou funkčnost a necháme-li stranou módní trendy a osobní preference, měli bychom před výběrem mezi fixie a převodovým kolem pro jízdu po městě zvážit čtyři klíčové body:

  1. Vaše zkušenosti s jízdou na kole.
  2. Typ města a počasí.
  3. Druh cest, které po městě podnikáte.
  4. Zda již máte kolo s převody a o jaký typ kola se jedná.

Nejprve si upřesníme, co je to fixie. Je to kolo s pevným převodem, bez volnoběhu, s jednou rychlostí a obvykle bez brzd. Pokud se kolo pohybuje, pohybují se i pedály, což vás nutí neustále šlapat a používat protizávaží k brzdění. 

Zkušenosti

Pokud jste nikdy předtím na kole nejezdili nebo na kolo jezdíte příležitostně, fixie není nejlepší volbou, protože nebudete schopni se znovu rozjet (pokračovat v jízdě poté, co přestanete šlapat).

Jednoduchá konstrukce fixies kol se zdá být atraktivní pro začátečníky, protože stačí pouze šlapat a jet, ale nezkušený jezdec může mít problémy v zatáčkách, v provozu nebo při sjezdech ve vysoké rychlosti.

Fixie bez brzd lze zastavit pouze šlápnutím dozadu, což je technika, která vyžaduje cvik, opatrnost a velkou zručnost při brzdění. Nezkušený člověk, který musí náhle zabrzdit, se pravděpodobně nevyhne nehodě.

Na fixie si musí zvyknout i zkušení jezdci, i když jejich jezdecké dovednosti jsou pro tento typ kola skvělým základem.

Typ města a počasí

Fixies jsou ve svém živlu především na rovině, ale kopcovité nebo hornaté město se spoustou stoupání nebo klesání může být náročné. Ve stoupáních musíte vyvinout větší sílu a při prudkých sjezdech sundat nohy z pedálů. Můžete také použít nohy a tělo pro zvýšení odporu při rychlejším otáčení klik a tím zpomalit kolo.

Počasí je důležité, ale není rozhodující, kolo fixie i kolo s převody můžete vybavit blatníky, což je klíčový prvek pro deštivé podnebí.

Náročné může být i zatáčení a brždění za deště nebo v mokrém terénu. Protože nemůžete přestat šlapat a brzdou jsou vaše nohy, kolo se tím stává v mokrých podmínkách ještě nestabilnější.

Ve městě otevřeném cyklistům můžeme používat jak fixie, tak kolo s převodovkou, nicméně ve městě s hustým provozem a nedostatkem cyklostezek je lepší volbou kolo s převodovkou.

Jaké cesty podnikáte po městě?

Na delší vzdálenosti je kolo s převody pohodlnější a rychlejší. Na kratších cestách poskytuje fixie stejnou úroveň výkonu (nebo dokonce o něco lepší). Pokud kolo používáte k dojíždění do práce a můžete ho nechat v zázemí firmy nebo na hlídaném parkovišti, bude vám vyhovovat kterékoli z těchto dvou kol. Na druhou stranu, pokud kolo používáte i pro volný čas a musíte ho zaparkovat na ulici, je lepší volbou fixie nebo levné a nevýrazné kolo s převodovkou.

Jaký typ kola s převody máte?

V závislosti na tom, jak moc si svého kola s převodovkou ceníte a jak je drahé, ho pravděpodobně nemůžete (a neměli byste) parkovat jen tak někde. I kdybyste měli ten nejpevnější zámek na kolo, zloděje to ne vždy odradí.

Kromě toho musíte být při zamykání karbonového kola s převody opatrnější než u fixie.

Podívejme se tedy na výhody a nevýhody fixie a městského kola s převodovkou.

Fixie – Výhody

  • Jednoduchý design. Fixie znamená minimum komponentů. Můžete přidat přední brzdu kvůli bezpečnosti (a zákonným požadavkům na některých místech) a to je vše.
  • Účinnost. Přenos síly z pedálů na zadní kolo je účinnější, protože řetěz je vždy rovný a neprochází celým mechanismem zadní přehazovačky.
  • Robustnost. 
  • Nízké nároky na údržbu. Protože nemají žádné převody, brzdy, lanka, přehazovačky ani páky, nevyžadují příliš mnoho péče kromě občasného nafouknutí kol a promazání řetězu.
  • Cena. Kola Fixies jsou obvykle levnější než kola s převody.
  • Hmotnost. Pokud se zbavíme různých komponentů, kolo bude logicky vážit méně. Přesto existují špičková kola s převody, která váží méně než fixie.
  • Skvěle se hodí do rovinatého terénu.
  • Můžete ho nechat zamčené na ulici.
  • Převodové kolo neopotřebováváte ani nepoškozujete.
  • Získáte silový trénink, protože nemůžete řadit. Musíte silně tlačit do pedálů, abyste se rozjeli nebo vyjeli do kopce.

Fixie – Nevýhody

  • Jednoduchý design. Pro některé lidi může být spíše nelibostí než výhodou. 
  • Vyžaduje určitou zručnost a zkušenosti. 
  • Strmé svahy jsou náročné.
  • Stejně tak strmé sjezdy. Při vysoké rychlosti musíte sundat nohy z pedálů.
  • Omezená maximální rychlost závisí na vlastnostech vašeho kola.
  • Můžete si zničit kolena. Fixie nepřipadá v úvahu, pokud máte problémy s koleny, protože při rozjezdu z místa na ně působíte velkou silou a musíte brzdit také nohama.

Kolo s převodovkou – Výhody

  • Převody. Můžete se přizpůsobit rychlosti a terénům.
  • Multifunkčnost. Kola s převody jsou univerzálnější než kola fixies. Můžete je používat ve městě a v závislosti na typu kola také v horách, na silnici, na lesních cestách…
  • Rychlost. Převodové kolo je obecně rychlejší než fixie. To je patrné zejména při jízdě z kopce, protože můžete řadit a jet rychleji. 

Převodové kolo – Nevýhody

  • Vyžaduje náročnější údržbu kvůli většímu počtu součástí.
  • Zvýšená pravděpodobnost poruchy. 
  • Cena. Dražší než fixie, zejména ve střední a vyšší třídě. V nižší třídě jsou kola s převodovkou (silniční, horská a městská) za podobnou nebo dokonce nižší cenu než nové fixie.
  • Obtížné zamykání, zejména v případě karbonových kol střední a vyšší třídy s rychloupínáky.
  • Magnet na zloděje, zejména u luxusních a drahých modelů.
  • Nášlapné pedály. Můžete používat normální boty nebo tenisky, obout si cyklistické boty, vyměnit pedály nebo si koupit adaptér pro přechod na ploché.

Závěrem uvádíme několik doporučení:

Chystáte-li se koupit své první kolo a rozhodnete-li se pro fixie, hledejte model, který má brzdy (alespoň přední, pokud má i zadní, je to ještě lepší) a zadní kolo s přehazovačkou, abyste mohli měnit fixie na volnoběh. Tímto způsobem změníte své fixie na jednorychlostní kolo a můžete se kdykoliv rozjet. 

Důležité je také zvolit správná řídítka; na fixies najdete plochá řídítka (ve stylu MTB), řidítka pro silniční kola a řidítka typu bullhorn (berany).

Ať už si vyberete fixie nebo kolo s převodovkou, nezapomeňte na přilbu, světla (přední i zadní) a blatníky do deštivých dnů. 

A nakonec respektujte pravidla silničního provozu: červená na semaforu znamená totéž, ať už jedete na fixie nebo na převodovém kole.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články