Cover 172 1

Horská cyklistika: Výhody a nevýhody pevného vs. celoodpruženého rámu

Při výběru horského cross-country kola vybíráme mezi pevným rámem (tzv. hardtailem) a celoodpružením, přičemž samotná volba závisí na mnoha faktorech. Jednak to budou rozpočet a osobní preference, dále typ terénu, po kterém obvykle jezdíme, ale také naše zkušenosti a styl jízdy. Ještě než se vrhneme na samotné výhody a nevýhody těchto dvou typů MTB kol, krátce si je představíme.

Hardtailové horské kolo disponuje rámem bez zadního odpružení, takže se při tlumení nárazů na nerovném terénu spoléhá výhradně na přední odpružení. Na tom je závislé i celkové pohodlí a kontrola nad řízením.

Celoodpružená horská kola pak disponují jak předním, tak zadním odpružením. Díky pohlcování nárazů na zadním kole je jízda mnohem příjemnější a hladší. Zadní odpružení rovněž zlepšuje trakci kola na obtížném a nerovném terénu, což pro jezdce znamená lepší stabilitu i kontrolu nad řízením.

Nyní se pojďme podívat na výhody a nevýhody obou typů:

Hardtail (Pevný rám) – Výhody

image 8

Efektivita: Obecně lze říct, že kola s pevným rámem zaručují lepší výkon při jízdě po rovném terénu a v náročných stoupáních, a to díky absenci zadního odpružení a jejich nízké hmotnosti. I přenos energie je přímočařejší, což cyklistům pomáhá dosahovat vyšší rychlosti a šetřit energii. 

Váha: Ve stejné cenové kategorii jsou hardtailová kola výrazně lehčí než ta celoodpružená.

Rychlejší při stoupáních a na rovném terénu: Díky své nízké hmotnosti a efektivitě jsou kola s pevným rámem ideální pro jízdu do kopců a po nenáročných tratí. 

Údržba: Kola s pevným rámem obvykle nevyžadují takovou údržbu, neboť mají méně pohyblivých komponentů, takže jejich oprava bývá snazší a levnější.

Cena: Hardtailová kola bývají cenově dostupnější než celoodpružená, za což vděčí svému designu. Jak už jsme navíc zmínili výše, i samotná údržba je obvykle snazší, a tudíž i levnější.

Zlepšení techniky jízdy: Jízda po náročném terénu je pro cyklistu obtížnější, než kdyby jel s celoodpruženým kolem. A právě v tom tkví poněkud diskutabilní výhoda, neboť vás to může motivovat ke zlepšování svých dovedností. Může ale dojít i k opačnému efektu, kdy skončíte naprosto demotivovaní a frustrovaní.

Hardtail (Pevný rám) – nevýhody

image 9

Méně pohodlí na nerovném terénu: Kvůli nedostatečnému pohlcování nárazů může být absence zadního odpružení při jízdě po kamenitém, technickém nebo nerovném terénu docela nepříjemným zážitkem.

Horší trakce a kontrola nad kolem při sjezdu: Vzhledem k absenci zadního odpružení, které by tlumilo nárazy a udržovalo trakci na nerovném terénu, mohou být hardtailová kola hůř ovladatelná a méně stabilní při rychlých a náročných sjezdech.

Horší pohlcování nárazů: Další nevýhodou kol bez zadního odpružení je obtížný dopad po skoku, kdy kolo netlumí nárazy tak, jak by mělo.

Méně pohodlí během jízdy: Bez zadního odpružení jsou za pohlcování nárazů zodpovědná kola, rám a sedlo. Hardtailové kolo se nedoporučuje, pokud trpíte bolestmi zad.

Méně prostoru k úpravám: U kol s pevným rámem můžete pouze upravit nastavení odpružení, případně celý systém odpružení kompletně vyměnit. 

Celoodpružená kola – Výhody

image 10

Pohodlí a kontrola nad kolem: Díky zadnímu odpružení nabízí tato kola skvělé pohlcování nárazů a větší pohodlí i plynulost jízdy, zejména pak při jízdě po technickém a nerovném terénu. Rovněž disponují lepší trakcí, kontrolou nad řízením a stabilitou.

Lepší výkon při sjezdu: Celoodpružená kola jistě oceníte při sjezdech, neboť poskytují lepší trakci na nerovném povrchu, což vede k rychlejší a bezpečnější jízdě. 

Univerzálnost: Celoodpružená kola jsou všestrannější a lépe se přizpůsobí různým povrchům i jízdním stylům. Nejnovější modely si pak dobře a efektivně poradí i ve stoupáních a nabízí ještě lepší výkon na technickém terénu, při skocích a jízdě přes překážky.

Bezpečnější pro začátečníky: Při jízdě po náročném terénu, který vyžaduje pokročilé dovednosti a technické vybavení jezdce, vám celoodpružené kolo dodá větší pocit jistoty a bezpečí. Díky němu získáte potřebnou odvahu a budete se postupně zlepšovat. To samozřejmě povede k lepšímu požitku z jízdy a vy se tak budete na kolo rádi vracet. 

Větší flexibilita a více možností úprav: Přední i zadní systém odpružení můžete přizpůsobit své váze, stylu jízdy i typu povrchu.

Celoodpružená kola – Nevýhody

image 11

Horší efektivita: Ještě před nedávnem byla celoodpružená kola méně efektivní při převodu síly, nicméně technologie se značně posunula nejen v oblasti odpružení, ale i geometrie a použitých materiálech, takže dnes jsou na tom prakticky srovnatelně s hardtailovými koly. Vše závisí jen na tom, kolik jste ochotni utratit. 

Cena: Obecně řečeno, celoodpružená kola jsou dražší než kola s pevným rámem, a to kvůli složitosti jejich konstrukce, vývoje a výroby, ale také kvůli všem dalším komponentům v systému odpružení.

Údržba: Celoodpružená kola vyžadují větší údržbu, jelikož mají více pohyblivých součástek než hardtailová (a více komponentů obecně). Z toho důvodu jsou náchylnější k poruchám a pravidelná údržba může být dražší.

Váha: Celoodpružená kola bývají těžší než kola s pevným rámem, neboť mají odlišný design, a navíc ještě zadní odpružení. To může negativně ovlivnit zrychlení a obratnost na určitých površích.

image 12

Volba mezi hardtailovým a celoodpruženým kolem závisí především na vašem rozpočtu, terénu, po kterém obvykle jezdíte, dovednostech a samozřejmě také na vašich osobních preferencích. Pokud jezdíte převážně v nenáročném terénu a nechcete tolik utrácet, pak pro vás bude patrně vhodné kolo s pevným rámem. Jezdíte-li však po náročnějších površích, máte rádi sjezdy a záleží vám na pohodlí, bezpečnosti a kontrole nad řízením, pak pro vás bude patrně nejvhodnější celoodpružené kolo. Pokud máte tu možnost, určitě si vyzkoušejte oba dva typy těchto kol, abyste sami okusili ten rozdíl a zjistili, co vám vyhovuje víc. Kromě zmíněných modelů jsou k dostání i elektrické modely, a to jak hardtailové, tak celoodpružené. Ty vám mohou pomoci do začátků, a to zejména s překonáváním překážek zábavnější formou a obecně příjemnějším zážitkem. Koneckonců, o to jde přece nejvíc – užít si jízdu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články