Cover 169

Jak skládat a uchovávat cyklistické oblečení

Díky správnému skládání a uchovávání cyklistických dresů, kraťasů, bund a dalších doplňků budete mít vše pěkně uspořádané a ušetříte místo i čas. Navíc vám tak oblečení vydrží déle, než kdybyste jej nedbale hodili do šuplíku. Pokud nevíte, jak správně uspořádat své cyklistické oblečení, máme tu pro vás tohoto podrobného průvodce s vizuální nápovědou, díky kterému si poradíte ve stylu Marie Kondo.  

Oblečení: vždy čisté a suché

Než své cyklistické vybavení uklidíte, ujistěte se, že je dokonale čisté. Pro správnou manipulaci s prádlem se řiďte pokyny od výrobce, které obvykle najdete na štítku každého oděvu. Pakliže daný kus oblečení žádný štítek nemá nebo mu jednoduše nerozumíte, podívejte se na tento předchozí článek.

Ještě je třeba dodat, že prádlo musí být před uklizením naprosto suché. Nikdy neuklízejte navlhlé oděvy. Zvláštní pozornost byste měli věnovat vložce cyklistických kraťasů, která schne déle než ostatní tkaniny. 

Pověsit, nebo složit?

V ideálním případě by cyklistické oblečení mělo být pověšené na ramínkách, což bohužel není vždy možné. Jiné je to s cyklistickými kraťasy a kalhotami, které je lepší složit. Pokud je totiž pověsíte za kšandy a necháte je tak delší dobu, tak hrozí, že se kšandy vytahají, což povede k poškození tkaniny. 

Co se týče oblečení s určitým druhem membrány, jako jsou bundy, cyklistické dresy nebo vesty, je lepší je buď pověsit, nebo co nejméně překládat. Pokud je budete nadměrně přehýbat nebo je ledabyle odhodíte do šuplíku, může dojít k poškození membrány a ztrátě jejích vlastností. 

Níže se podívejte na několik videí s různými způsoby skládání prádla. Jako první tu pro vás máme video od BiciEscapa, kde je vysvětleno, jak skládat bundy, cyklistické kraťasy a dresy. Jako bonus se dozvíte, jak složit vestu, aby se vám vešla do kapsy od dresu nebo bundy:


Zde uvidíte tři různé způsoby skládání cyklistického dresu:


V tomto videu uvidíte, jak rychle složit cyklistické kraťasy:


Zde najdete cyklistické kraťasy s dresem složené do jednoho svazku:


Dále tu máme šest různých způsobů, jak složit ponožky (podobně to funguje i u návleků na ruce a nohy):


Pakliže máte jiný fígl na to, jak skládat tyto či jiné druhy oblečení včetně doplňků, neváhejte a podělte se o něj se Siroko komunitou v komentářích.

Možnosti skladování

Na rovinu říkáme, že možnosti jsou v podstatě neomezené. Jde jen o to, abyste si našli způsob, který vyhovuje vám a prostoru, který máte k dispozici. Šatní skříň s ramínky, věšáky na kolečkách, poličky, šuplíky, rozpěrky do šuplíku, úložné boxy… Vše můžete mít perfektně uspořádané i bez větších výdajů. Podívejte se na toto jednoduché řešení z blogu Mae Lutz:

u95ZUkNaNN417XoP6HNofW9EvmrBYKuId7eoVY 93R8e6NoSK9BZnlDeCPfIgEMXchiJKfYthm7KG nYQ4CtKpd83wrPV7xQH 6UerKBiEgTFVzX4qiJXlhQjSN7eDedy OL PV8pJDkm0ZwQbtoZ1U

Třídění a organizace

Nyní, když máte připravený úložný systém a oblečení správně složené, je třeba veškeré oděvy roztřídit a uspořádat. Pokud je totiž náhodně namícháte, tak vaše snaha o dokonalé složení přijde vniveč. 

Své cyklistické oblečení můžete roztřídit do různých skupin: cyklistické dresy (s krátkým a dlouhým rukávem), cyklistické kraťasy a kalhoty, bundy, vesty atd. Další možností je seřadit je podle teploty nebo povětrnostních podmínek, do kterých se hodí: v jedné sekci bude letní oblečení, v další mezisezónní a v jiné zase zimní. Ponožky a další doplňky byste měli ukládat do oddělených šuplíků. 

Roztříděné a uspořádané oblečení a doplňky vám umožní snadno a rychle najít vše, co potřebujete. Nejenže ušetříte spoustu času, ale rovněž využijete své úložné prostory na maximum a už nikdy se vám nestane, že své oblečení uložíte, aniž byste vlastně věděli kam. Kromě toho budete mít přehled, co všechno ve svém šatníku máte, v jakém je to stavu a zda není potřeba některou z věcí vyhodit a koupit novou. Jako bonus získat krásný pocit zadostiučinění, že máte ve svých věcech pořádek.

Ochrana

Veškeré cyklistické vybavení je potřeba uchovávat na chladném a suchém místě, aby nedocházelo k poškození vlivem vlhkosti. Mějte na paměti, že ve vlhkých prostorách mohou oděvy začít páchnout zatuchlinou, a dokonce se na nich může vytvořit plíseň, která ničí tkaninu.

Dále byste své oblečení neměli uchovávat na přímém slunci ani na prašném a špinavém místě. Pokud ho necháte venku na věšáku a nebudete jej v dohledné době nosit, zakryjte ho igelitovým obalem nebo kusem látky, aby se na něj neprášilo. Díky tomu nebude prádlo tolik vystaveno slunečnímu záření a zároveň jej uchováte čisté a suché.

Na závěr bychom chtěli říct, že správným skládáním a uchováváním cyklistického oblečení a doplňků jednak zachováte jejich vlastnosti a prodloužíte životnost, ale také ušetříte prostor, usnadníte si jejich hledání a ochráníte je před poškozením. Dodržujte tyto rady a budete mít veškeré cyklistické vybavení krásně uspořádané a dokonale připravené na další jízdu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články