cover 116

6 przyczyn bólów i dolegliwości podczas jazdy na rowerze

Choć jazda na rowerze jest niezwykle korzystna dla naszego zdrowia, każdy rowerzysta doświadczył kiedyś bólu lub dyskomfortu podczas jazdy. Począwszy od klasycznego starcia pośladków z siodełkiem (w którym pośladki zawsze przegrywają), po uczucie piekących stóp i niezliczoną ilość innych bólów i dolegliwości o różnym nasileniu. Mogą to być zwykłe, sporadyczne bóle, które nasilają się po 1-2 godzinach jazdy na rowerze, stały dyskomfort lub coś, co całkowicie uniemożliwia nam jazdę. Próbujemy zatem różnych rozwiązań: stajemy na pedałach, aby choć na chwilę unieść się z siodełka, zmieniamy ułożenie rąk na kierownicy, rozciągamy się lub chodzimy na fizjoterapię. Ulga jest jednak chwilowa, a jeśli nie znajdziemy jej źródła, ból nieuchronnie powraca. Oto 6 najczęstszych przyczyn dyskomfortu, bólu i kontuzji w kolarstwie:

Słaba kondycja fizyczna i/lub brak nawyków treningowych

image 5

Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, musisz liczyć się z bólami i kontuzjami. To samo dotyczy każdego, kto po dłuższej przerwie wraca do treningów. Najczęściej bóle dotyczą pośladków, ale także nóg, pleców, szyi i rąk. Większość z nich ustępuje wraz z powrotem do formy lub gdy organizm przyzwyczai się do ćwiczeń fizycznych i pozycji ciała na rowerze. Jeśli jednak bóle utrzymują się, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Mogą również pojawić się nowe bóle i dolegliwości, które zaliczamy do następnej grupy.

Zbyt intensywna i/lub zbyt szybka jazda

image 4

Nawet zawodowi kolarze odczuwają ból po ukończeniu kilku etapów wyścigu lub po bardzo intensywnych zawodach, więc dla nas, zwykłych śmiertelników, jest rzeczą normalną, że po 5 lub 6 godzinach jazdy w górę i w dół przełęczy górskich czy też pedałowania w pozycji aero, odczuwamy bóle. Ten rodzaj dolegliwości jest nieodłącznym elementem intensywnych i długotrwałych treningów kolarskich. Można je zmniejszyć, ale nawet najlepszy specjalista od biomechaniki rowerowej nie będzie w stanie całkowicie ich wyeliminować.

Nieprawidłowa pozycja na rowerze

image 3

Jest to bez wątpienia najczęstsza przyczyna bólów i dolegliwości wszelkiego rodzaju. Problemem może być wszystko – od ustawienia klamr na pedałach po wysokość kierownicy, wysokość siodełka, jego rodzaj lub długość sztycy kierownicy. Aby znaleźć źródło problemu, nie wystarczy obejrzenie paru internetowych poradników, poluzowanie kilku śrub i pogrzebanie w komponentach. Rozwiązanie jednego problemu może bowiem łatwo doprowadzić do powstania kolejnego. Jeśli dużo korzystasz z roweru i chcesz uniknąć bólów lub kontuzji, zalecamy wykonanie badania biomechanicznego. Jest kosztowne, ale pamiętaj, że poza szybszą i wygodniejszą jazdą, unikniesz także kontuzji, co w dłuższej perspektywie zaoszczędzi pieniądze wydane na lekarzy, fizjoterapię, masaże… Oprócz dostosowania roweru do potrzeb użytkownika, kompletne badanie biomechaniczne może wykazać, że źródło bólu należy do jednej z dwóch poniższych grup.

Asymetria ciała

Dobry specjalista biomechanik zacznie badanie od serii pytań dotyczących Twojego stanu fizycznego, dolegliwości bólowych, urazów, doświadczenia, stylu jazdy, sposobu użytkowania roweru… Następnie wykona skan/pomiar, aby poznać zakres ruchu stawów i wykryć ewentualne asymetrie. Krótsza stopa, jedna noga dłuższa od drugiej, kontuzja biodra, kolana lub kostki – wszystko to może powodować, że nasze ciało szuka równowagi, co prowadzi do pojawienia się bólu i dyskomfortu w niektórych mięśniach i stawach po tej samej stronie, po przeciwnej lub w zupełnie innym obszarze (jak to się często dzieje w przypadku problemów z biodrem powodujących ból w dolnej części pleców).  

Osłabienie lub zaburzenia równowagi mięśniowej

image 2

Zarówno pod względem siły, jak i elastyczności mięśni, równowaga w tym zakresie jest niezwykle istotna. Powinniśmy skupić się na mięśniach, których używamy podczas jazdy na rowerze, ale także na tych, które po prostu pomagają nam wygodnie jeździć, mimo że nie używamy ich świadomie, jak również na tych, które ulegają osłabieniu lub skróceniu w wyniku jazdy na rowerze. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli spędzamy dużo czasu na siedząco w ciągu dnia. Jeżeli zaburzenie równowagi lub osłabienie nie jest bardzo widoczne, trudno je wykryć. Dlatego w przypadku bólu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, zalecamy wizytę u fizjoterapeuty, biomechanika lub specjalisty medycyny sportowej, który przeprowadzi wszystkie niezbędne badania i testy.

Niewłaściwa odzież i akcesoria

image 1

Na blogu Siroko nie sposób nie wspomnieć o dyskomforcie i bólu spowodowanym niewłaściwym doborem odzieży i akcesoriów rowerowych w dwóch najczęstszych przypadkach: gdy są one używane niewłaściwie lub nieużywane w ogóle…

Na szczególną uwagę zasługują okolice pośladków i krocza. Istotne jest noszenie spodenek z wkładką, bez bielizny pod spodem i w odpowiednim rozmiarze, dobrze dopasowanych, aby wkładka nie przesuwała się, spełniała swoją funkcję i nie powodowała otarć ani podrażnień skóry. Należy pamiętać, że tkaniny są bardzo elastyczne, więc jeśli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz mniejszy. 

Jeśli odczuwamy ból lub dyskomfort w dłoniach lub na palcach, może to wynikać z faktu, że nie używamy rękawiczek lub że nie mają one odpowiedniej wyściółki, aby amortyzować nacisk wywierany na kierownicę.

Wreszcie, trzeci punkt oparcia dla naszego ciała na rowerze: stopy. Zbyt ciasne, za małe lub za wąskie buty do jazdy na rowerze, a także zbyt grube skarpety mogą utrudniać dopływ krwi do stóp, wywierać zbyt duży nacisk i powodować drętwienie lub inne dolegliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły