cover 116

6 příčin bolesti a obtíží při jízdě na kole

Přestože je cyklistika zdraví prospěšná, každý cyklista už při jízdě na kole zažil nějaký ten nepříjemný pocit. Ať už se jedná o bitvu mezi naším pozadím a sedlem (kterou naše hýždě pokaždé prohrají), nepříjemný pocit horkých nohou či o jednu z tisíců dalších bolestí, z nichž některé mohou být intenzivnější než jiné. Může jít pouze o příležitostnou bolest, bolest, která se objevuje po určité době jízdy na kole, neustálý pocit diskomfortu či o něco, co nám úplně zabrání v jízdě. Ve snaze ulevit si od bolesti pak zkoušíme nejrůznější věci: jízdu mimo sedlo, změnu pozice rukou na řidítkách, protahování, případně rovnou fyzioterapii. Úleva však bývá pouze dočasná, takže nezjistíme-li příčinu bolesti, takřka s jistotou se vrátí. V dnešním článku se podíváme na 6 nejběžnějších příčin potíží, bolestí a zranění, které cyklisty provází: 

Špatná fyzická kondice a/nebo absence tréninkových návyků

image 5

U začínajících cyklistů se dá nějaká ta bolest předpokládat. To samé platí pro lidi, kteří s cyklistikou začínají po delší pauze. Nejvíc obvykle bolí hýždě, ale ani ruce, záda, krk a ruce nejsou výjimkou. Většina podobných bolestí se postupně vytratí, jakmile se dostaneme zpět do formy či jakmile si naše tělo zvykne na fyzické cvičení a pozici na kole. Pokud ale přetrvávají, může to znamenat, že je něco v nepořádku. Mohou se však objevit i některé nové bolesti, které spadají do další skupiny.

Příliš častá a/nebo příliš rychlá jízda

image 4

I profesionální cyklisté jsou po dokončení několika etap či intenzivních závodů celí bolaví, takže je naprosto normální, že i my, obyčejní smrtelníci, pociťujeme po 5 nebo 6 hodinách jízdy v kopcích bolest. Ta se nám nevyhne ani tehdy, jezdíme-li v aerodynamické pozici, abychom byli rychlejší. Tento druh “utrpení” je typický pro intenzivní a dlouhé cyklistické tréninky. Do jisté míry ho lze zmenšit, ale ani ten nejlepší biomechanik na světě se ho nedokáže zbavit úplně.

Nesprávná pozice na kole

image 3

Toto je bezpochyby ten nejčastější důvod bolestí jakéhokoliv typu. Problém může být kdekoliv, od pozice pedálů či nášlapů přes výšku řídítek a sedla až po samotný typ sedla nebo délku představce. Zjistit skutečnou příčinu je ale mnohem těžší než zhlédnout pár návodů a povolit nějaký ten šroub, abychom správně nastavili nějaký komponent. Vyřešení jednoho problému totiž může vést ke vzniku dalšího. Jezdíte-li na kole často a chcete se vyhnout bolesti, aby pro vás byla jízda co nejpohodlnější, pak vám doporučujeme nechat si provést biomechanickou studii. Ta sice není nejlevnější, ale kromě rychlejší a pohodlnější jízdy díky ní předejdete zraněním, takže ve finále ušetříte za doktory, fyzioterapii, masáže atd… Kromě nastavení kola vám kompletní biomechanická studie může pomoct odhalit původ bolestí, které spadají do jedné ze dvou následujících kategorií.

Asymetrie těla

Dobrý biomechanik začne studii sérií otázek o vašem fyzickém stavu, bolestech, zraněních, zkušenostech, druhu cyklistiky, způsobu, jakým používáte kolo… Poté se obvykle provádí skenování/měření, aby se zjistil rozsah pohybu v kloubu a případné asymetrie. Kratší chodidlo, jedna noha delší než druhá, zranění kyčle, kolena nebo kotníku – to vše může způsobit, že naše tělo hledá rovnováhu, což vyvolává bolest a potíže v určitých svalech a kloubech, ať už na stejné straně, na opačné straně nebo v jiné oblasti (jak je tomu běžné v případě problému s kyčlí, který způsobuje bolest v dolní části zad).

Svalová slabost nebo nerovnováha

image 2

A to jak z hlediska síly, tak pružnosti, což je ostatně důvod, proč je potřeba provádět silová cvičení a pracovat na plasticitě svalů. Měli bychom se zaměřit především na svaly, které při jízdě na kole zapojujeme, ale nezapomínejme ani na ty, které nám pomáhají s pohodlnější jízdou, i když je aktivně nepoužíváme. Samozřejmě je potřeba starat se i o svaly, které se jízdou na kole zkracují a oslabují. To je důležité zejména u lidí, co tráví dlouhé hodiny sezením v práci. Odhalit nerovnováhu nebo oslabení, které není vyloženě nápadné, je poměrně oříšek. Proto je potřeba v případě přetrvávající bolesti navštívit fyzioterapeuta, biomechanika či odborníka na sportovní medicínu, který provede nezbytné testy a vyšetření.

Nevhodné oblečení a doplňky

image 1

Je to koneckonců blog od Siroka, takže jak bychom mohli zapomenout na bolest způsobenou nevhodným oblečením či doplňky? A máme na mysli oba dva případy: jak ze špatného nošení, tak i z úplné absence nošení…

Zvláštní pozornost si zaslouží oblast rozkroku a hýždí. Nejenže je vhodné nosit cyklistické kraťasy, ale ty by se měly nosit bez spodního prádla, přičemž je důležité dbát na správnou velikost, aby byly přiléhavé a neklouzala v nich vnitřní vložka. Je tedy třeba zajistit, aby vložka plnila svou funkci a nezpůsobovala otlačeniny a podráždění kůže. Mějte na paměti, že cyklistické šortky jsou vyrobené z hodně elastických tkanin, tudíž jste-li na pomezí dvou velikostí, vždy si vyberte tu menší.

Pokud pociťujete bolest v rukou či prstech, může to být dáno tím, že nenosíte rukavice, případně je máte špatně polstrované, takže nevydrží tlak, který vyvíjíte na řidítka. 

A nakonec třetí opěrný bod našeho těla na kole: chodidla. Příliš těsné, malé či úzké boty, jakož i příliš tlusté ponožky, mohou bránit průtoku krve chodidly a nepříjemně tlačit, což může vyústit až v necitlivost končetiny či jiné nepříjemné pocity.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články