cover118

Bezpieczna jazda rowerem: jak uniknąć wypadków z udziałem pojazdów i pieszych

Jazda na rowerze jest korzystna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszej planety, ale nie jest to aktywność całkowicie pozbawiona ryzyka. Statystyki nie kłamią: co 13 minut na świecie ginie rowerzysta. Zdecydowana większość tych ofiar jest wynikiem wypadków z udziałem innych pojazdów. Niezależnie od dyskusji, które pojawiają się za każdym razem, gdy dochodzi do śmiertelnego wypadku samochodu z rowerzystą, nie ulega wątpliwości, że to rowerzysta jest zawsze ofiarą.

image 10

Mimo tych wszystkich danych, liczba rowerzystów i popularność rowerów stale rośnie, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadków. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ich uniknąć, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

Poznanie i przestrzeganie zasad ruchu drogowego

  • Zawsze stosuj się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
  • Nie jeździj rowerem po przejściach dla pieszych, nie masz pierwszeństwa przejazdu.
  • Jeśli w mieście są ścieżki rowerowe, korzystaj z nich. Czasami jest to obowiązkowe.
  • Nie korzystaj z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu, gdzie jazda rowerem jest zabroniona.
  • Nie jeździj pod prąd.
  • Chodniki są przeznaczone dla pieszych. Korzystaj z nich jak najrzadziej i zawsze z ograniczoną prędkością. Istnieje kilka badań (to i to), które wskazują, że ryzyko wypadku wzrasta dwukrotnie.
  • Unikaj korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy rowerem lub noszenia słuchawek, które rozpraszają uwagę, i nie pozwalają słyszeć tego, co dzieje się wokół Ciebie.
image 11

Nie bój się zajmować miejsca na drodze

Poruszając się rowerem po mieście, nie należy jeździć zbyt blisko krawężnika. Jeśli możesz, zajmij cały pas ruchu. 

Na drodze szybkiego ruchu, jeśli nie ma wystarczająco szerokiego pobocza lub jest ono w złym stanie, odsuń się od krawędzi drogi.

image 12

Choć wielu kierowców denerwuje taka postawa i niekiedy prowadzi ona do ostrych sporów, jako rowerzyści musimy odzyskać naszą przestrzeń na ulicach i autostradach. Nie jesteśmy przeszkodami stojącymi na czyjejś drodze.  

Przyjmując takie stanowisko:

  • Zyskujemy czas i miejsce na manewrowanie, gdy otwierają się drzwi samochodu, gdy nagle na drogę wychodzi pieszy lub pies itp.
  • Unikamy sytuacji, w której pojazdy przejeżdżają obok nas, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca.
  • Uczymy kierowców cierpliwości i prawidłowego wyprzedzania.

Lampki rowerowe, elementy odblaskowe, dzwonek – niech Cię widzą i słyszą

Pamiętaj o lampkach rowerowych. Są one niezbędne w nocy, ale także w ciągu dnia. Jeśli przepisy na to pozwalają, używaj ich w trybie migającym, najlepiej szybkim i zmiennym.

image 13

Noś ubrania w jaskrawych kolorach z elementami odblaskowymi. Z naszego własnego doświadczenia wynika, że niektóre kolory wtapiają się w otoczenie, przez co rowerzysta jest zakamuflowany, niewidoczny dla kierowców.

Sygnalizowanie skrętu na rowerze jest równie ważne jak miganie kierunkowskazami w samochodzie. Poruszaj i machaj rękami oraz ramionami, aby podkreślić swoją obecność na drodze, stając się jeszcze bardziej widocznym.  

W niektórych częściach świata element dźwiękowy w rowerze jest obowiązkowy. Może to być dzwonek lub klakson, jednak krzyk, ostrzeżenie słowne wskazujące kierunek pieszemu lub gwizd mogą być równie skuteczne, a dodatku pozwalają nam jednocześnie hamować i manewrować.

Poznaj swoją okolicę i jeździj w grupie

W ten sposób dowiesz się, gdzie są ścieżki rowerowe, które drogi mają szerokie pobocza i są w dobrym stanie, które miejsca są najbardziej niebezpieczne, na których ulicach panuje duży ruch i kiedy zaczynają się godziny szczytu, które drogi są w złym stanie i których należy unikać, gdy pada deszcz lub panują przymrozki.

image 14

Grupa kolarzy jest bardziej widoczna niż pojedynczy rowerzysta, jednak ważne jest, aby jeździć zgodnie z przepisami. Na większości dróg można jeździć parami, a na innych lepiej jest jechać w pojedynkę w jednej linii. Nigdy nie należy jeździć w grupie zajmującej cały pas jezdni lub utrudniającej ruch.

Jeździjmy zakładając, że jesteśmy niewidzialni

Nawet jeśli błąd nie leży po naszej stronie, w razie wypadku zawsze jesteśmy najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Szczególną czujność należy zachować na skrzyżowaniach z uwagi na nieoczekiwane manewry innych uczestników ruchu. Zachowaj bezpieczną odległość zarówno od jadących, jak i zaparkowanych pojazdów, aby mieć czas na reakcję w razie otwarcia drzwi lub gwałtownego hamowania.   

Naucz się panować nad rowerem i utrzymuj go w dobrym stanie

Im bardziej pewnie i sprawnie poruszasz się na rowerze, tym lepiej i szybciej będziesz w stanie reagować i manewrować w obliczu niebezpieczeństwa lub przeszkody. Oto trzy techniki, które poprawią Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy.

image 15

Pamiętaj także, aby utrzymywać rower w dobrym stanie technicznym. Brak właściwej konserwacji oraz zużycie części może zagrozić naszemu bezpieczeństwu, a nawet doprowadzić do wypadku. Oto nasz przewodnik po tym, jak czyścić i serwisować rower.

Propagowanie zmian i edukacja na temat bezpieczeństwa na drodze

image 16

Wszystkie powyższe działania na nic się nie zdadzą, jeśli będziemy borykać się z brakiem edukacji, świadomości społecznej czy odpowiedniej infrastruktury. Oczywiście, możemy dalej narzekać po cichu, ale jeśli nie zaczniemy wywierać presji na władze, by podjęły działania i wprowadziły zmiany, będziemy nadal bezbronni i narażeni na liczne niebezpieczeństwa na rowerze. Dlatego tak ważne jest, aby każdy rowerzysta lobbował na rzecz zmian: edukując rodzinę i przyjaciół w zakresie korzystania z rowerów oraz szacunku dla rowerzystów, korzystanie z mediów społecznościowych, aby nagłaśniać problemy oraz walka to, by inne grupy nacisku nie zawsze stawiały na swoim.

image 17

Na koniec chcielibyśmy prosić kierowców o przestrzeganie tych samych zasad, których wymagają od rowerzystów, o empatię dla tych, którzy zamiast wciskać pedał gazu w samochodzie, wolą pedałować, by dojeżdżać do pracy, a przede wszystkim: więcej dystansu, mniej pośpiechu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły