cover118

Bezpečná jízda na kole – Jak se vyvarovat nehod s vozidly a chodci

Jízda na kole je prospěšná jak nám, tak naší planetě, nicméně nese s sebou určitá rizika. Čísla nelžou: Každých 13 minut zemře na světě jeden cyklista. Většinu úmrtí přitom tvoří nehody s ostatními vozidly. Bez ohledu na nevyhnutelnou debatu, která vyvstane po každé fatální srážce cyklisty s vozidlem, je nepopiratelným faktem, že obětí je vždy cyklista.

image 10

I přes tyto údaje však počet cyklistů a popularita kol celosvětově roste, což samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost nehod. Proto bychom měli udělat maximum, abychom se jim vyhnuli. Zde je pár rad:

Naučte se a dodržujte dopravní předpisy

  • Vždy respektujte semafory a dopravní značky.
  • Na přechodech sesedněte z kola, nemáte na nich přednost.
  • Pokud to jde, jezděte v pruhu pro cyklisty. Někdy je to povinné.
  • Vyhněte se jízdě po dálnicích a některých rychlostních silnicích, kde je jízda na kole zakázána. 
  • Nejezděte v protisměru.
  • Chodníky jsou pro chodce. Využívejte je co nejméně, a vždy za snížené rychlosti. Různé studie naznačují (tato a tato), že riziko nehody je dvojnásobné.
  • Zbytečně se nerozptylujte, ať už používáním mobilních telefonů nebo nošením sluchátek za jízdy, kvůli kterým neuslyšíte okolní provoz a co se kolem vás děje.
image 11

Udělejte si na silnici prostor

Při jízdě ve městě se držte dál od obrubníku. Pokud je to možné, využijte celý pruh.

Pokud na dálnici není dostatečně široká krajnice nebo je ve špatném stavu, držte se dál od kraje.

image 12

Ačkoliv je pro spoustu řidičů tento postoj otravný a mnohdy vede k vyhroceným slovním výměnám, jako cyklisté si na silnici musíme udělat prostor. Nejsme žádná překážka, ale součást provozu.

Tím, že zaujmeme danou pozici:

  • Získáme čas a prostor pro manévry, pokud někdo otevře dveře od auta či pokud chodec nebo pes vběhne do silnice atd. 
  • Zabraňujeme vozidlům, aby se kolem nás natěsno proplétala, pokud tam není dostatek prostoru.
  • Učíme řidiče trpělivosti a správnému předjíždění.

Světla na kolo, reflexní prvky, zvonek – ujistěte se, že jste vidět a slyšet

Nikdy nezapomínejte na světla na kolo, neboť jsou základní výbavou nejen v noci, ale i přes den. Pokud to zákony a předpisy dovolují, používejte je v režimu blikání, nejlépe rychlého a střídavého.

image 13

Noste pestré oblečení s reflexními prvky. Z vlastní zkušenosti víme, že některé odstíny splývají s okolím a činí cyklistu takřka “neviditelným”, tudíž jej řidiče snadno přehlédnou.

Dát najevo, že odbočujete, je stejně důležité jako používat blinkry. Používejte ruce k signalizaci vašeho dalšího úkonu, díky čemuž budete mimo jiné i lépe viditelní.

V některých částech světa je povinná výbava pro zvukovou signalizaci. Může jít o klasický zvonek nebo klakson, nicméně stejně účinnou metodou (ne-li víc) může být i slovní upozornění, křik či hvízdání směrem k chodcům, jelikož budete moct zároveň brzdit a manévrovat. 

Seznamte se s okolím a jezděte ve skupinách

Takto alespoň zjistíte, kde jsou jízdní pruhy pro cyklisty, které silnice mají širší krajnice a jsou v lepším stavu, jaké oblasti jsou nejnebezpečnější, na kterých ulicích bývá velký provoz a kdy začíná dopravní špička, ale také jaké silnice jsou obecně ve špatném stavu a kudy nejezdit, když prší nebo je náledí.

image 14

Skupina cyklistů je lépe viditelná než jeden cyklista, avšak stále je nutné dodržovat předpisy. V mnoha zemích je možné jezdit ve dvojicích vedle sebe, nicméně u nás zatím platí povinnost jezdit jednotlivě za sebou. Nikdy jako skupina nezabírejte celý jízdní pruh a nebraňte provozu.

Jezděte tak, jako byste byli neviditelní

Vždy je lepší dbát zvýšené opatrnosti, dokonce i když máme přednost, protože jsme to právě my, kdo je při nehodách nejzranitelnější. Zvlášť opatrní byste měli být především na křižovatkách, kde hrozí nečekané a rychlé odbočení ostatních vozidel. Udržujte bezpečnou vzdálenost od jedoucích i stojících vozidel, abyste měli dostatek času na reakci, pokud někdo zničehonic otevře dveře nebo prudce zabrzdí.

Naučte se ovládat své kolo a dbejte na jeho správné seřízení

Čím více máte zkušeností, tím lépe a rychleji zvládnete reagovat a manévrovat při hrozícím nebezpečí či před překážkou. Zde najdete tři techniky, jak zlepšit svou bezpečnost při jízdě na kole.

image 15

Rovněž je důležité pravidelně seřizovat kolo a udržovat ho v dobrém stavu. Nedostatečná údržba a opotřebení součástek ohrožuje naši bezpečnost, ba co víc, může dokonce způsobit nehodu. Pod tímto odkazem najdete základního průvodce čištěním a údržbou kola.

Lobbování a vzdělávání za účelem větší bezpečnosti

image 16

Vše, co jsme doposud zmínili, je úplně k ničemu, jestliže se potýkáme s nedostatečným vzděláním, informovaností veřejnosti či špatnou infrastrukturou. Jistě, všichni si můžeme stěžovat, ale pokud nevyvineme patřičný tlak na příslušné úřady, aby konečně začaly jednat, zůstane cyklista bezbranným účastníkem provozu, který je vystaven všemožnému nebezpečí. Proto by měl každý cyklista lobbovat, jak jen to jde: Zvyšovat povědomí o cyklistice a vést rodinné příslušníky a přátele k jízdě na kole a respektování cyklistů, používat sociální sítě k nadnesení případných problémů nebo spojojovat síly proti různým nátlakovým skupinám, aby si neprosadily to své. 

image 17

V neposlední řadě bychom chtěli požádat řidiče, aby respektovali stejná pravidla, jaká vyžadují od cyklistů, aby měli pochopení pro ty, kdo se namísto kroucení volantem raději chopí řídítek a šlápnou do pedálů, a především: větší rozestupy a žádný spěch.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články