cover 137

Czy opłaca się ulepszać stary rower, czy lepiej kupić nowy?

To pytanie, które chyba każdy rowerzysta zadawał sobie na jakimś etapie, a odpowiedź brzmi oczywiście: to zależy. W zdecydowanej większości przypadków modernizacja naszego roweru jest bardziej opłacalna, ale czasami kosztuje więcej czasu i pieniędzy niż zakup nowego. Spójrzmy na kilka przykładów, aby zilustrować tę kwestię oraz plusy i minusy każdej z opcji. 

Kiedy lepiej jest wymienić komponenty?

W zdecydowanej większości przypadków wymiana części jest tańsza niż zakup nowego roweru. 

image 15


Jeśli rower ma odpowiedni rozmiar i nie ma uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo i osiągi, możesz wymienić części na odpowiadające Twoim potrzebom. Zacznij od komponentów, które są skorodowane, zepsute lub nie działają, a następnie przejdź do części, które chcesz zmodernizować lub dostosować do swoich potrzeb. 

Jeśli cena komponentów jest tak samo wysoka lub tylko nieznacznie niższa niż cena nowego modelu, to po prostu kup nowy rower. Na przykład: tuning 26″ lub 27,5″ aluminiowego roweru górskiego MTB z przednim zawieszeniem, który wymaga nowego układu napędowego, nowych kół i remontu widelca, będzie prawdopodobnie kosztował więcej czasu i pieniędzy niż zakup nowego 29″ aluminiowego MTB. 

Oczywiście zdarzają się wyjątki. Rowery szosowe vintage, kultowe MTB z lat 80-tych, rowery, które mają dla nas wyjątkowe znaczenie z przyczyn osobistych… Wszystkie one zasługują na szczególną uwagę. Odnowienie ich komponentów przy zachowaniu estetyki i historii to nie tylko kwestia czasu i pieniędzy.

Zalety wymiany komponentów

 • Obniżony koszt, chyba że wybieramy wysokiej klasy, niestandardowe części.
 • Można je wymieniać stopniowo, w zależności od potrzeb i możliwości
 • Indywidualny wybór komponentów.
 • Możemy sprzedać lub zachować stare komponenty na wypadek sytuacji awaryjnych.
 • Nie trzeba się przystosowywać od nowa do nowego roweru.
 • Czas oczekiwania. Zależy od komponentów, ale z reguły przy obecnych stanach magazynowych szybciej jest ulepszyć stary rower niż kupić nowy.
image 16


Wady wymiany komponentów

 • Bardziej czasochłonne. To kwestia względna, bo są rowerzyści, którym wyszukiwanie, kupowanie i montowanie komponentów sprawia przyjemność, i tacy, którzy nawet nie wiedzą od czego zacząć.
 • Zła inwestycja. Renowacja roweru w złym stanie technicznym może być wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ponieważ raczej nie będzie on sprawował się tak dobrze jak nowy. Zła inwestycja może też wynikać ze zmian trendów rynkowych.
 • Niekompatybilne komponenty. Upewnij się, że kupowane części są kompatybilne z rowerem i resztą komponentów. 
 • Brak stanów magazynowych. Są marki, które nie produkują już niektórych części zamiennych. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest szukanie ich na rynku wtórnym.

Kiedy lepiej jest kupić nowy rower?

Jeśli rower nie jest w Twoim rozmiarze, ma znaczne uszkodzenia lub nie spełnia Twoich potrzeb, czas kupić nowy rower.

image 17


Gdy nasz rower nie ma odpowiedniego rozmiaru, możemy zachować komponenty i spróbować sprzedać tylko ramę. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe.

Jeśli rama jest uszkodzona i nie możemy jej naprawić lub naprawa nie gwarantuje bezpieczeństwa, są dwie opcje: zachowanie komponentów i zakup nowej/używanej ramy lub zakup nowego roweru, zachowanie części ze starego jako części zamienne lub ich sprzedaż.

Jeśli rower jest w dobrym stanie i chcesz go tylko zmodernizować, oszacuj jego wartość na rynku wtórnym, zorientuj się, ile kosztowałaby wymiana komponentów, które chcesz zmodernizować, i sprawdź, ile kosztowałby nowy rower podobny do tego, który chcesz mieć. Przykładowo: mamy karbonowy rower szosowy w dobrym stanie z mechanicznym osprzętem Shimano 105, hamulcami tarczowymi i aluminiowymi kołami wyceniony na około 1500 euro. Chcemy wymienić osprzęt na nowy 105 Di2 12v (ok. 10 000 – 12 000 PLN) i dodać karbonowe koła (ok. 4 000 – 5 000 PLN), co daje nam w sumie 15 000 PLN. Zupełnie nowy Endurance SL Disc od Ribble z karbonowymi kołami i Shimano 105 Di2 kosztuje 3 500 EUR (czyli ok. 17 000 PLN). Jeśli podoba nam się ten model, decyzja wydaje się jasna.

Zalety zakupu nowego roweru

 • Gwarancja.
 • Działa bez zarzutu.
 • Oszczędzasz czas (a może i pieniądze), które w przeciwnym razie poświęcilibyśmy na szukanie, kupno i naprawy.
 • Większość najnowszych modeli rowerów i komponentów jest lepsza pod względem materiałów i wykonania niż te sprzed 4-5 lat. 

Wady zakupu nowego roweru

 • Duży jednorazowy wydatek, choć można płacić w ratach.
 • Czas dostawy. Stany magazynowe nie są jeszcze w 100% uzupełnione i najprawdopodobniej będziemy musieli trochę poczekać, zanim dostaniemy wymarzony rower.

Przystosowanie się do nowego roweru. W zależności od modelu, zmiana wymaga okresu adaptacyjnego. Będzie on krótszy, jeśli wybraliśmy właściwy rozmiar i możemy na nowym rowerze użyć pomiarów z poprzedniego badania biomechanicznego.

image 18


Na zakończenie zwróćmy uwagę na ostatnią kwestię. Decydującym czynnikiem przy zakupie powinno być bezpieczeństwo. Jeśli rower lub jakiś element stanowi zagrożenie powinniśmy go naprawić lub wymienić, kupno nowego roweru jest ostatecznością. Ale powiedzmy sobie szczerze, wszyscy jesteśmy konsumentami i często kupujemy rzeczy tylko po to, by ulepszyć lub zmienić to, co już mamy. Czy jest to odpowiedzialne podejście? Prawdopodobnie nie, ale jeśli zakup nowego roweru sprawi, że będziemy zdrowsi i będziemy używać go zamiast samochodu, to wynagrodzimy część naszej “nieodpowiedzialności”. W raporcie z 2021 roku Trek oszacował, że rower powinien pokonać dystans 692 km, aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla z jego produkcji. Należy jednak pamiętać, że rower musi zastąpić samochód. Oznacza to, że powinniśmy używać go na krótkich trasach po mieście, a jeśli dodatkowo uprawiamy bikepacking i podróżujemy z rowerem, to jeszcze lepiej. Zatem na rowery i pomagajmy planecie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły