Cover SK15

Turystyka sportowa: Więcej niż wycieczka, prawdziwa przygoda

Jeśli to czytasz, najprawdopodobniej pasjonujesz się sportem: kolarstwem, bieganiem, fitnessem, snowboardem czy narciarstwem. Z pewnością uwielbiasz podróżować, a Twoim celem jest uprawianie sportu, o którym nie możesz przestać myśleć. Połączenie tych dwóch niesamowitych rzeczy, sportu i podróżowania, nazywamy “turystyką sportową”.


W Siroko jesteśmy tacy jak Ty i nawet prowadząc intensywne życie, zawsze znajdujemy czas na naszą ulubioną aktywność. Dostrzegamy sens życia w sporcie i podróżach, gdyż nie ma dla nas lepszego uczucia niż odkrywanie świata jednocześnie ciesząc się ukochanym sportem.

Czym dokładnie jest “turystyka sportowa”? To więcej niż tylko spacerowanie po miastach, zwiedzanie muzeów czy opalanie się na plaży. Chodzi o to, aby zanurzyć się głębiej w podróż, doświadczyć jej pieszo, na rowerze, na nartach… Poczuć adrenalinę i cieszyć się sportowymi emocjami, zamiast po prostu przechodzić obok, biernie obserwować rzeczywistość czy robić zdjęcia.

Dlaczego turystyka sportowa jest obecnie tak popularna? W dzisiejszych czasach zaczynamy  zdawać sobie sprawę, że życie to więcej niż praca i codzienna rutyna. Sposobem na wyjście z marazmu może być uprawianie ulubionego sportu w zupełnie nowym środowisku. Ekscytująca zmiana, zastrzyk energii, podróż w nieznane – tak właśnie wygląda turystyka sportowa.


Turystyka sportowa pozwala nam przeżyć prawdziwe, niezapomniane emocje i to właśnie kochamy w niej najbardziej. To uczucie, kiedy przemierzamy malownicze trasy, bez względu na to, jak długie czy krótkie, pieszo czy na rowerze, odkrywając świat, którego istnienia nigdy byśmy sobie nie wyobrażali. Nie chodzi więc tylko o bycie obserwatorem, ale o doświadczanie i przeżywanie. Otwarcie się na nowe kultury i odmienny styl życia oznacza poszerzanie horyzontów i sposobu postrzegania świata.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o więziach, które w takich podróżach tworzymy z ludźmi wokół. Poznawanie lokalnych mieszkańców, którzy podzielają Twoją pasję do sportu i przygód, to piękna rzecz. Sprawia, że czujesz się jak członek globalnej społeczności entuzjastów sportu, dzielących wspólne trasy i ścieżki.

Turystyka sportowa to najlepszy i najbardziej kompletny pakiet podróżny: możesz odkrywać świat, wyrwać się z rutyny, rzucić sobie wyzwanie i poznać niesamowitych ludzi, a wszystko to dbając jednocześnie o formę i zdrowie fizyczne. Kluczowe jest tu wyposażenie. W trasie musimy być przygotowani na wszystko, dowiedzieć się, jakie rodzaje terenu nas czekają, a także, jakie przeszkody napotkamy na naszej drodze. Jeśli planujesz piesze wyprawy, potrzebujesz odpowiedniego obuwia, które jest nie tylko wygodne, ale także dobrane do powierzchni, po której będziesz chodzić. Jeśli planujesz jeździć na rowerze, kask jest twoim najlepszym przyjacielem, podobnie jak dobrze ustawiony rower – w ten sposób uchronisz się przed kontuzjami i dyskomfortem. Kiedy wybierasz się na dalekie wyprawy, nie używaj po raz pierwszy obuwia, odzieży lub akcesoriów, przetestuj je wcześniej.


Wybór odpowiedniej odzieży ma kluczowe znaczenie, ponieważ działa ona niczym druga skóra. Jeśli planujesz przejść Camino de Santiago lub podobną długodystansową trasę, pomyśl o różnych warunkach klimatycznych, które możesz napotkać. Upewnij się, że Twoje ubrania ochronią Cię przed wiatrem i deszczem, a także zapewnią wygodę i oddychalność.

Jeśli masz do czynienia z opadami śniegu, odzież termiczna to podstawa: zadbaj o bieliznę termoaktywną utrzymującą ciepłotę ciała oraz dobrą, ocieplaną kurtkę.

Zwróć też uwagę na dolne partie ciała. Na piesze wycieczki wybierz spodnie, które łatwo dostosowują się do Twoich ruchów i nie przeszkadzają podczas chodzenia. Do uprawiania sportów zimowych zadbaj o wodoodporne spodnie z izolacją termiczną. Na rower wybierz długie spodnie z dobrą wkładką, a jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, wybierz rowerowe spodnie cargo z wieloma kieszeniami.


Większość z nas zdaje się zapominać, jak istotna jest dobrej jakości techniczna podkoszulka potówka odprowadzająca wilgoć. To niezbędny element zapewniający komfort, zwłaszcza jeśli pocisz się obficie podczas jazdy pod górę, pamiętając, że za chwilę czeka Cię zjazd, podczas którego nietrudno przemarznąć. Podkoszulki kolarskie są również niezbędne zimą, gdyż pomagają zatrzymać ciepło ciała.

Nigdy nie lekceważ znaczenia wysokiej jakości skarpet. Dobra para skarpetek trekkingowych na piesze wycieczki lub skarpet kolarskich na trasy rowerowe zapobiegnie powstawaniu pęcherzy, a jednocześnie zapewni komfort i ochronę.

Ponadto akcesoria to prawdziwy game changer. Na śnieżne stoki koniecznie zabierz parę wodoodpornych rękawic i gogle narciarskie. Podczas jazdy na rowerze, termiczna czapka kolarska pod kask lub klasyczna czapka rowerowa (w zależności od pogody) będzie chronić głowę. Nie zapomnij również o okularach kolarskich, które będą wystarczająco szerokie, aby całkowicie chronić oczy przed słońcem, wiatrem i owadami.

I na koniec kilka rad. Przede wszystkim zadbaj o swoje ciało. Tuż przed rozpoczęciem nowej przygody udaj się do lekarza, aby upewnić się, że jesteś w formie i spakuj apteczkę oraz zestaw pierwszej pomocy. Jeśli planujesz długą podróż, na wszelki wypadek wykup ubezpieczenie medyczne. W niektórych częściach świata obowiązują szczepionki dla podróżnych, warto wziąć to pod uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji na granicy.


Radzimy nie podróżować w pojedynkę: lepiej wybrać się w trasę z dwiema lub trzema osobami lub w większej grupie. Towarzystwo sprawia, że to doświadczenie jest nie tylko o wiele bogatsze i przyjemniejsze, ale także bezpieczniejsze, ponieważ w razie wypadku może dosłownie uratować nam życie.

Wreszcie, jeśli nie masz czasu na samodzielne planowanie całej podróży i wolisz polegać na czyjejś pomocy, istnieją firmy, kluby i osoby specjalizujące się w turystyce sportowej. Oferują one np. przewóz bagaży między etapami trasy, profesjonalnego rowerzystę-przewodnika, który pokaże najlepsze trasy w okolicy, lub kompletny pakiet wakacyjny, który pozwoli Ci w pełni i beztrosko cieszyć się ulubionym sportem.

Krótko mówiąc, turystyka sportowa zyskuje na popularności, ponieważ zaspokaja potrzebę współczesnego podróżnika na aktywne, autentyczne doświadczenia, które są wnoszą wartość społeczną i kulturową. Połączenie sportu, przygody, dobrego samopoczucia i ducha odkrywcy sprawia, że ten sposób podróżowania staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Jeśli masz ochotę dołączyć, śmiało! Zadbaj tylko o odpowiednie wyposażenie i pamiętaj że strój i dodatki to nie tylko coś, co zakładasz, aby czuć się dobrze; to Twoja zbroja. Zainwestuj w jakość. Pomyśl o funkcjonalności. A co najważniejsze, ciesz się wakacjami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły