manguitos faedb48c 08ab 45e2 b988 d01e6e1e0d0e

Jakie rękawki kolarskie wybrać?

W poście opisującym, kiedy używać wiatroszczelnych kamizelek rowerowych mówimy, że to jeden z najbardziej wszechstronnych elementów odzieży rowerowej. Rękawki kolarskie są równie uniwersalne, a co za tym idzie niezbędne w szafie każdego rowerzysty. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące ich wyboru i użytkowania.

Jakie są rodzaje rękawków kolarskich?

Na początek wyjaśnijmy, że rękawki kolarskie mają formę tub wykonanych z materiału i powinny obejmować praktycznie całe ramię, od nadgarstka prawie do barku. W zależności od materiału, z którego są wykonane, rozróżniamy następujące rodzaje rękawków rowerowych: 

  • Rękawki letnie: ultralekkie, wykonane z tkanin syntetycznych o niewielkiej lub zerowej ochronie termicznej i bardzo dopasowanym kroju. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV dla naszych ramion.

  • Rękawki termiczne: oferują szeroką gamę modeli i ogromny wybór opcji, zależnie od potrzeb rowerzystów. Tkaniny są bardziej techniczne i mogą być syntetyczne (poliamid, spandex, lycra), naturalne (wełna merino) lub mieszanka obu. Modele z wyższą ochroną termiczną mają wewnętrzną podszewkę z polaru zatrzymującą ciepło.

  • Rękawki przeciwdeszczowe: oprócz ochrony termicznej posiadają także powłokę hydrofobową chroniącą przed opadami, ale tylko do pewnego stopnia, ponieważ żadne rękawki nie są w 100% wodoodporne. Przy obfitych opadach załóż nieprzemakalną kurtkę.

Jak wybrać odpowiednie rękawki kolarskie?

Przed podjęciem decyzji o wyborze modelu, weź pod uwagę kilka kluczowych cech:

  • Krój. Rękawki kolarskie powinny ściśle przylegać do ciała, prawie jak druga skóra. Ściągacze na dwóch końcach: na nadgarstku i drugi na bicepsie muszą być dopasowane, aby zapobiegać przesuwaniu. 
  • Silikonowe elementy. Aby dodatkowo zapobiegać zsuwaniu, najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w gumki antypoślizgowe.
  • Szwy. Im mniej tym lepiej. Ponieważ rękawki mają formę tuby, nie da się całkowicie uniknąć łączeń. Szwy powinny być płaskie i nie ocierać okolic stawu łokciowego, aby uniknąć otarć.
  • Elementy odblaskowe. Rowerzyści używają rąk do sygnalizowania skrętów. Dlatego tak istotne są elementy odblaskowe na rękawkach kolarskich, aby ta sygnalizacja była widoczna.
  • Anatomiczny krój. Niektóre modele są wykonane z myślą o pozycji ciała na rowerze i tworzą kąt 45º zgodnie z naturalnym zgięciem łokcia.

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy wyborze rękawków rowerowych jest kiedy i gdzie zamierzasz ich używać. W ciepłym klimacie z bardzo łagodnymi zimami, letnie rękawki mogą być wystarczające. W klimacie umiarkowanym, jeśli zimy nie są zbyt surowe, wybierz rękawki termiczne. Jeśli mieszkasz na obszarze o dużej wilgotności, gdzie regularnie pada deszcz, najlepszym wyborem będą rękawki z powłoką hydrofobową. 

Jeśli stawiasz na funkcjonalność, wybierz rękawki termiczne, ponieważ są one najbardziej uniwersalne i przydadzą się o każdej porze roku.

Aby dokonać właściwego wyboru, zapoznaj się z tabelą rozmiarów i wymiarami marek. Zmierz szerokość nadgarstka i bicepsa oraz długość ramienia, pamiętając, że rękawki są bardzo elastyczne, ale do pewnych granic. Powinny być dobrze dopasowane, ale jeśli są zbyt ciasne, nie pozwolą na przepływ krwi i uniemożliwią prawidłowe rozprowadzanie ciepła do ramion i dłoni.

Dlaczego kolarze używają rękawków rowerowych?

  • Ponieważ są łatwe do zdejmowania i zakładania.
  • Ponieważ zajmują mało miejsca i łatwo je schować w tylnej kieszeni koszulki lub kamizelki kolarskiej.
  • Ponieważ zapewniają dodatkową ochronę przed słońcem, zimnem, wiatrem lub deszczem.
  • Ponieważ pomagają utrzymać temperaturę ciała, biorąc pod uwagę, że ramiona nie poruszają się podczas jazdy na rowerze i szybciej się wyziębiają.
  • Ponieważ jest to odzież kompresyjna, która zwiększa krążenie, pomagając w regeneracji, zmniejszeniu bólu i napięcia mięśni.

Kiedy używać rękawków rowerowych?

Rękawki są tak wielofunkcyjne, że nawet w najgorętsze dni można nosić je w kieszeni  koszulki i używać jako dodatkowej ochrony. Długi dzień na rowerze i słońce świecące bezpośrednio na ramiona może prowadzić do poparzeń słonecznych, jeśli nie masz jakiejś formy ochrony przeciwsłonecznej, którą możesz zastosować w trakcie jazdy.

W poście o wiatroszczelnych kamizelkach kolarskich podaliśmy kilka przykładów, które można zastosować również do rękawków kolarskich:

Latem, późną wiosną i wczesną jesienią możesz je nosić w chłodne wieczory, gdy wychodzisz z pracy lub w zimne poranki, jeśli wcześnie wychodzisz z domu. Jeżeli wychodzisz w rękawkach, zdejmij je i włóż do kieszeni, gdy tylko się rozgrzejesz. Możesz również wyjść bez rękawków, aby założyć je, gdy zrobi Ci się chłodniej.

Na trasie z górskimi przełęczami i długimi zjazdami, kiedy używasz ramion i rąk do hamowania, chwytania kierownicy i bezpiecznego prowadzenia roweru, docenisz rękawki i cienkie rękawiczki chroniące przed wiatrem i zimnem podczas zjazdów. Dotyczy to zwłaszcza wysokich przełęczy górskich.

Krótko mówiąc, rękawki kolarskie są tak uniwersalne, łatwe do zakładania, zdejmowania i transportu, że pozwalają nam dostosować się do nagłych zmian temperatury i okoliczności różnych tras rowerowych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły