cover 115

3 různé způsoby, jak využít rýži k přípravě rýžových koláčků a energetických tyčinek

Možná už jste otráveni přípravou domácích energetických tyčinek z ovesných vloček, a ani ony slavné cyklistické rýžové koláčky nemusí být nic pro vás, pokud se vám nedaří dosáhnout správného bodu varu rýže. Nebojte se, dnes vám ukážeme tři různé způsoby, jak využít rýži, aniž byste ji museli vařit či žvýkat tvrdou. V těchto receptech se používá pufovaná rýže, rýžové chlebíčky a rýžová mouka. Dejme se tedy do vaření:

Křupavé energetické tyčinky z pufované rýže s oříšky

Pokud máte rádi, když to pořádně křupne, pak si tento recept bez pochyb zamilujete. Budete k němu potřebovat formu nebo pekáč o velikosti 25×18 cm, velký rendlík, kuchyňskou stěrku či vařečku a pečící papír. 

Suroviny:

 • 100 g medu. Rovněž lze použít agávový nebo javorový sirup, melasu atd. 
 • 70 g cukru
 • 2 lžíce vody
 • 100 g ořechů. Vyberte si svůj oblíbený druh. Můžete použít jak celé ořechy, tak i sekané či krájené.
 • 100 g celozrnné pufované rýže. Pokud se vám ji nedaří sehnat, můžete použít jakékoliv celozrnné snídaňové cereálie, ale dávejte pozor, aby byly dostatečně křupavé a bez cukru.

Příprava:

Formu nebo pekáček o velikosti 25×18 cm vymažte máslem či tukem. Pokud máte větší nádobu, můžete směs přitlačit k jedné straně.

Ve velkém hrnci zahřívejte na středním plameni med, cukr a vodu, dokud se na povrchu nezačnou tvořit bublinky. 

Ztlumte plamen na minimum a přidejte pufovanou rýži s oříšky (celými, sekanými či krájenými).

Vypněte sporák, ale hrnec nechte na plotně, aby směs příliš neztvrdla. Dobře ji promíchejte a přelijte do formy.

Směs by měla být kompaktní, proto navrch položíme pečící papír a rukama ji přitlačíme. 

Nedávejte formu do lednice, ale nechte ji vychladnout při pokojové teplotě, dokud směs dostatečně neztvrdne.

Hotový pokrm obvykle nakrájíme tak, že z něj získáme 12 tyčinek. Samozřejmě ho můžete nakrájet na větší kousky, takže jich budete mít jen 8.

Výživové hodnoty:

Použijete-li med, cukr a směs opražených ořechů, přičemž hotový pokrm nakrájíte na malé tyčinky, každá porce bude obsahovat: 128 kalorií, 21 g sacharidů, 4 g tuku a 2 g proteinů.

Nepečené energetické tyčinky s pufovanými rýžovými chlebíčky a datlemi

Pro tento recept budete potřebovat food processor a pekáček či formu o velikosti 25×18 cm, dále pak stěrku ze žáruvzdorného silikonu nebo vařečku a pečící papír. Rovněž budete potřebovat formu o velikosti cca 20×20 cm. 

Suroviny:

 • 175 g (1 hrnek) vyloupaných datlí. Taktéž lze použít sušené švestky, fíky nebo sušené meruňky, ale mějte na paměti, že pokud je ovoce příliš suché, musíte ho předem namočit do vody, aby byla výsledná směs dostatečně vlhká.
 • 85 g (¼ hrnku) medu. Samozřejmě můžete použít i jakékoliv jiné sladidlo dle libosti.
 • 32 g (2 lžíce) arašídového másla, případně jiného ořechového másla dle vaší chuti.
 • 150 g (1 ½ hrnku) sekaných ořechů, semínek a sušeného ovoce. Záleží jen na vás, jaké druhy chcete použít, případně jaké máte zrovna po ruce.
 • 4 celozrnné pufované rýžové chlebíčky. Zhruba 30 g (1 ½ hrnku).

Příprava:

Pekáček vymažte, vystelte jej pečícím papírem a odložte prozatím stranou. 

Do food processoru vložte datle s medem a ořechovým máslem. Důkladně směs rozmixujte. Pokud se vám zdá, že je příliš suchá, můžete postupně přidat pár lžiček vody, ale ne moc, aby nebyla příliš tekutá. Dobře si prohlédněte správnou konzistenci ve videoreceptu. 

Je-li váš food processor dostatečně velký, můžete ke směsi přidat i zbytek surovin. Pokud by se vám tam vše nevešlo, přelijte směs do velké mísy a přidejte k ní rozmixované ořechy, semínka, sušené ovoce a 4 rozdrobené pufované rýžové chlebíčky.

Vše důkladně promíchejte, dokud těsto nebude jednotné a lepkavé. 

Přelijte směs do formy, rovnoměrně ji rozetřete a stlačte, aby měla jednotný tvar.

Poté vložte formu přes noc do lednice, minimálně na 5-6 hodin, dokud těsto řádně neztuhne.

Poté pokrm pomocí pečícího papíru vyndejte z formy a nakrájejte na 8 tyčinek.

Výživové hodnoty:

My jsme použili med, arašídové máslo, datle a směs ořechů, semínek a sušeného ovoce. Po nakrojení na 8 stejně velkých kousků bude každý z nich obsahovat: 221 kalorií, 37 g sacharidů, 6,3 g tuku a 3,1 g proteinů.

Rýžové koláčky vařené v páře

Tento čínský recept zvládne opravdu každý. Název pokrmu zní “Bai Tang Gao” v mandarínštině a “Bak Tong Gao” v kantonštině. My jsme se jej rozhodli zařadit nejen kvůli vynikající chuti samotných koláčků, ale rovněž i pro jejich jemnou a měkkou konzistenci, která usnadní žvýkání a trávení při jízdě na kole. Za studena jsou navíc ještě lepší.

K přípravě receptu budete potřebovat mísu, v níž smícháte veškeré ingredience, metličku, rendlík, vařečku, plastovou fólii, hrnec, kastrol či pánev na vaření v páře a malou kovovou misku (cca 16 cm v průměru).

Suroviny:

 • 250 g (2 hrnky + 2 lžíce) rýžové mouky
 • 150 g (¾ hrnku) cukru
 • 500 ml vody
 • 5 g sušené droždí
 • 20 ml vlažné vody
 • Pár kapek slunečnicového oleje. Můžete použít i jiný olej, který ale nemá výraznou chuť.

Příprava:

V míse smíchejte mouku s 250 ml vody, důkladně promíchejte a dejte stranou.

Zbytek vody (250 ml) přelijte společně s cukrem do rendlíku a zahřívejte na středním plameni. Míchejte vařečkou, aby se cukr rozpustil, a vyčkejte, dokud se voda nezačne vařit.

Jakmile se na hladině začnou tvořit bublinky, sundejte rendlík z plotny a přilijte tekutinu ke směsi rýžové mouky s vodou, kterou máte připravenou v míse. Důkladně promíchejte a nechte směs vystydnout zhruba na 35 °C. 

Mezitím smíchejte sušené droždí s 20 ml vlažné vody a nechte jej 5 minut odstát. Následně přelijte do mísy.

Jakmile směs s rýží, vodou a cukrem vychladne na požadovanou teplotu, přidejte ve vodě rozpuštěné sušené droždí a promíchejte. Nemáte-li teploměr, kterým byste zkontrolovali teplotu, použijte jednoduše prst: pokud ho zvládnete ponořit do směsi na 10 vteřin, pak je připravená. Následně mísu přikryjte plastovou fólií a nechte při pokojové teplotě 30 minut odstát. 

Po půl hodině přidejte ke směsi olej a důkladně promíchejte. Znovu ji přikryjte fólií a nechte zhruba 1-2 hodiny kynout. Doba kynutí je odvislá od pokojové teploty: v chladném prostředí byste měli dát mísu do trouby vedle nádoby s horkou vodou.

Těsto je připravené v momentě, kdy se na jeho povrchu začnou tvořit husté bubliny. 

Jakmile je kvašení u konce, připravte si hrnec, který použijete jako pařák, a umístěte do něj kovovou misku o průměru 16 cm (vymazanou trochou oleje).

Přiveďte vodu k varu a přelijte těsto do misky, přičemž dbejte na to, aby bylo od okraje vzdáleno alespoň na jeden prst. Z těsta získáte zhruba dvě misky o průměru 16 cm.

Přikryjte poklicí a duste zhruba 15 minut na vysokém plameni. Poté sporák vypněte a vyčkejte dalších 10 minut.

Nyní můžete rýžový koláč vyndat, ale buďte opatrní, abyste se nespálili o kovovou misku.

Vyčkejte, dokud velký rýžový koláč nevychladne na pokojovou teplotu, a poté jej pomocí nože vyndejte. 

Před krájením jej nechte úplně vychladnout. Mezitím můžete podusit zbytek směsi.

Výživové hodnoty:

Celá směs obsahuje 1468 kalorií, 375 g sacharidů, 1,25 g tuku a 18,5 g proteinů. Uděláte-li obě dvě misky naráz, z nichž každou nakrájíte na 4 porce, pak každá porce bude mít: 183,5 kalorií, 43,3 g sacharidů, 0,15 g tuku a 2,31 g proteinů.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články