chaquetas fb514b6e f2f3 457b 95a7 fc7cd57789ae

Co Si Obléknout V Zimě K Ochraně Tělesného Jádra

V tomto článku Vám ukážeme, jak chránit vaše tělesné jádro: motor, který generuje většinu tělesného tepla, které se pak pomocí krevního oběhu přerozděluje do různých částí těla.

Ještě donedávna se praktikovalo klasické vrstvení pomocí tří svršků v zimním období nebo při deštivém a chladném počasí. S nástupem tkanin s dvojí funkcí, jako je softshell se tato „teorie“ zpochybnila, protože díky jedinému oděvu můžeme dosáhnout dvou funkcí klasicky získaných pomocí tří různých oděvů: ochrana proti větru, chladu a tepelná izolace, která zachovává tělesné teplo.

Tento nový multifunkční oděv, který se obvykle používá jako mezivrstva pro izolaci, může sloužit také jako vnější nebo vnitřní vrstva. Čímž tedy potřebujeme pouze dva oděvy, které chrání naše tělo před chladem a větrem, zadržují teplo a odvádí pot.

Nicméně podrobně zde popíšeme funkci každého ze tří oděvů spolu s několika tipy, které vám pomohou vybrat kombinaci, která vyhovuje vašim potřebám a klimatu, kde žijete nebo cestujete:

SPODNÍ VRSTVA:

Spodní prádlo je odpovědné za odvádění potu a uchování pocitu sucha

layering cycling baselayer

Mělo by to být velmi těsné a sedět jako druhá kůže. Spodní prádlo je obvykle vyrobené ze syntetických vláken nebo z merino vlny, přírodní termoregulační látky, která vás v teplých dnech udrží v chladu a v chladnějších dnech v teple a suchu. Můžete si vybrat mezi verzí s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem a bez rukávů. Čím silnější je látka, tím je těžší a teplejší. Buďte opatrní, pokud je příliš silná, můžete se nadměrně potit.

STŘEDNÍ VRSTVA:

Zajišťuje tepelnou izolaci tím, že nepropustí chlad a zadržuje teplo generované vaším tělem.

layering cycling winter jacket jpg

Jedná se o nejvíce technický oděv, protože musí dosáhnout rovnováhy mezi prodyšností a zadržováním tepla. Taková složitá kombinace je možná díky 3-vrstvé softshellové látce. Vnější vrstva vás chrání před větrem a slabým deštěm (do určité míry, pamatujte, že to není nepromokavá pláštěnka). Střední vrstva počítá s membránou, která zabraňuje pronikání studeného vzduchu do oděvu a následného ochlazení vašeho těla. Nakonec je vnitřní vrstva vyrobena z termoregulační podšívky, která vás udrží v teple.

Pro tento oděv existuje široká škála možností: bez vnitřní podšívky, více voděodolné, tenčí nebo silnější na ochranu proti chladu a větru atd. Každý z nich je určen pro konkrétní teplotní rozsah a povětrnostní podmínky.

VNĚJŠÍ VRSTVA:

Větruodolné cyklistické vesty jsou oděv, který vás ochrání před větrem a nepromokavé bundy jsou vrstvou, která vás udrží zcela v suchu v deštivých dnech.

layering cycling vest

Mějte na paměti, že většina větruodolných cyklistických vest vás obvykle neochrání před více než mírným mrholením, zatímco jiné, techničtější oděvy, jako pláštěnka, jsou účinné v dešti a dokonce mohou být plně voděodolné. Umožnit vysokou prodyšnost při používání této třetí vrstvy je obtížné, protože je 100% vodotěsná, blokuje odpařování potu uvolňovaného dvěma předchozími oděvy a zadržuje vlhkost uvnitř. Proto je vhodné používat třetí vrstvu pouze v případě potřeby.

 

Při výběru kombinace oděvů, která vám nejlépe vyhovuje, zvažte čtyři hlavní rysy: ochranu, prodyšnost, hmotnost a pohodlí.

  • Všechny oděvy vás musí chránit před chladem a větrem a musí být zároveň dostatečně prodyšné, aby se zabránilo hromadění potu uvnitř. Pokud zadržují vlhkost a řádně nevyschnou, nakonec se ochladí.
  • Hmotnost je důležitým faktorem u všech tří kusů oděvu. Čím jsou lehčí, tím lépe, ale mějte na paměti, že lehký oděv znamená nižší hmotnost látky a tím i menší ochranu. Nejlepší je najít mezi nimi rovnováhu.
  • Pohodlí na kole je prvořadé, proto každý oděv musí dobře sedět jak na vašem těle, tak i navzájem mezi sebou. Nemá smysl nosit spodní prádlo, které perfektně sedí, pokud je svrchní oděv příliš volný a vzduch snadno proniká dovnitř. Prádlo by nemělo být ani příliš těsné, protože k udržení tělesného tepla musí řádně proudit krev a bez ohledu na pružnost látky, pokud jste v něčem nacpaní, budou vaše pohyby omezené a jízdu na kole si neužijete.

layering

Zkrátka každý cyklista je jiný, takže i za stejných okolností může být kombinace oděvů, která funguje pro jednu osobu, příliš mnoho nebo příliš málo pro druhou. Váš kolega, který vždy rád zapíná klimatizaci, nebude potřebovat tolik ochrany jako vy. Všichni jsme jiní a máme různé potřeby, ale je rozumnější riskovat a přehnat to, než když situaci podceníte. Je lepší sundat kus oblečení nebo rozepnout vestu, než když je zima.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články