culotte chica 84b3acfc 1b5e 4e31 8c23 f275e8797842

Jak vybrat správné cyklistické kraťasy pro ženy – FAQ

Co jsou to cyklistické kraťasy? Jsou nezbytnou součástí jízdy na kole? Existují nějaké rozdíly mezi dámskými a pánskými cyklistickými kraťasy? Mohou ženy nosit pánské cyklistické kraťasy? Odpovědi na základní otázky pomohou začínajícím cyklistům, bez ohledu na pohlaví, zbavit se veškerých pochybností. V tomto článku však zodpovíme i složitější technické dotazy o dámských cyklistických kraťasech, aby si každá žena mohla vybrat ty, které jí budou nejlépe vyhovovat. 

Co jsou to cyklistické kraťasy?

V našem návodu na téma jak si vybrat správné cyklistické kraťasy jsme si již řekli, že tento kus oděvu je pro jízdu na kole zcela zásadní a že se skládá ze tří hlavních částí: vložky, kšand a tkaniny, nejčastěji lycry. Jejich hlavním úkolem je zajistit vám pohodlnou jízdu, na míru padnoucí střih a prodyšnost.

Co je to vložka?

bibshort woman basic detail 1 39b5eaca d132 43fe 92af 1a948e8ad922

Vložka je vycpávka v oblasti rozkroku. Její hlavní účel spočívá v absorpci části tlaku vlastní tělesné hmotnosti při sezení v sedle, tlumení vibrací a nárazů, ale také snížení tření, které vzniká šlapáním do pedálů. 

Jsou cyklistické kraťasy nezbytnou součástí jízdy na kole?

Nejsou. Jediná věc, bez které se při cyklistice neobejdete, je dobré kolo a odhodlání šlápnout do pedálů. K jízdě po městě cyklistické kraťasy nepotřebujete. Pokud kolo vytáhnete pouze jednou za čas a jezdíte spíše kratší trasy (méně než hodinu), pak mohou být cyklistické šortky příjemným doplňkem, ale bohatě si vystačíte jen s kvalitním sedlem. V ostatních případech jsou však cyklistické kraťasy klíčem k pohodlnějším jízdám. Ke středně dlouhým a dlouhým vyjížďkám jsou dokonce nezbytné.

Jaký je rozdíl mezi dámskými a pánskými cyklistickými kraťasy?

Nejen vložka a kšandy, ale také velikost a střih se u mužů a žen liší. Pojďme se na tyto rozdíly podívat trochu víc zblízka:

Dámské cyklistické kraťasy mají o něco širší vložku, jelikož ženy, na rozdíl od mužů, mají sedací kosti dál od sebe. Vložka v dámských cyklistických šortkách navíc nemá středový kanálek, je kratší a disponuje širší a delší vycpávkovou oblastí, která chrání intimní partie žen.

woman man

Kšandy jsou navržené tak, aby se co nejlépe přizpůsobily anatomii ženského hrudníku. Na výběr máte z několika možností: speciálně zakřivené a tvarované, aby se zabránilo tlaku na prsa, dále pak překřížené – jen s jedním popruhem v oblasti prsou nebo, jak můžete vidět na této stránce s dámskými cyklistickými kraťasy od Siroka, kšandy s popruhy, které jsou posunuté mírně do stran, aby nešly přímo přes prsa.

siroko srx aero race bib short estudio lifestyle 00

Střih je o něco užší v pase, a naopak širší kolem boků. Vnitřní nohavice bývá kratší, ale každý model to může mít trochu jinak.

siroko bx time trial bib short estudio lifestyle 06

Dámské velikosti jsou obecně menší než pánské. Bez ohledu na pohlaví je však důležité, abyste se vždy přeměřili a porovnali výsledky s tabulkou velikostí, jelikož velikosti nejsou univerzální. Jednotlivé značky mívají různě nastavené číslování velikostí oděvů.

TIP: Cyklistické oblečení musí být hodně přiléhavé. Pokud je vaše reálná velikost na pomezí dvou nabízených velikostí, pak si vyberte tu menší, neboť použitá tkanina je elastická, tudíž se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Oděv by však neměl být až příliš těsný, neboť si tak akorát zaděláte na nepohodlnou jízdu, a to zejména u delších vyjížděk. Příliš volné cyklistické kraťasy jsou ale také problém, protože pak vám nebude vložka držet na jednom místě, což bude mít za následek nepříjemné tření a nepohodlí v oblasti rozkroku.

Mohou ženy nosit pánské cyklistické kraťasy?

Pakliže najdou správnou velikost a bude jim vyhovovat vložka s kšandami, pak není důvod, proč by nemohly.

Mohou muži nosit dámské cyklistické kraťasy?

Pokud chce muž vyzkoušet dámské cyklistické kraťasy, které jsou mu pohodlné, tak samozřejmě může. Někteří muži používají dámské šortky, které mají kratší vnitřní nohavice, aby předešli opáleným pruhům na nohách.

Jak si dojdu v cyklistických kraťasech na malou?

Muži to mají v tomto ohledu snazší. Oděv je vyroben z velice pružného materiálu, takže jen stáhnou přední část dolů a mohou si ulevit. Ženy si však musí nejprve sundat vrchní dres. My už jsme na podobné překážky zvyklé, nicméně některé značky vyrábějí dámské kraťasy se speciálními zipy a kšandami, které ženám umožňují odskočit si na malou, aniž by musely sundávat vrchní dres. 

Používat spodní prádlo, nebo jet naostro?

Pod cyklistickými kraťasy byste nikdy neměli nic nosit. Nošení spodního prádla patří k nejčastějším chybám cyklistů. Tím, že mezi kůži a cyklistické kraťasy umístíte další vrstvu, si jen zaděláte na nepříjemné tření, natržení látky, či dokonce zranění. Spodní prádlo je také líhní pro bakterie, jelikož není ani zdaleka tak prodyšné jako vnitřní vložka nebo lycra, čímž vytváří nechtěné teplo a vlhkost v rozkroku.

Jaké cyklistické kraťasy vybrat? Drahé, či levné? Úplně obyčejné, průměrné, nebo prémiové kvality?

To záleží na vašem rozpočtu a také na tom, jak hodláte cyklistické kraťasy využívat. Čím déle budete v sedle, tím kvalitnější by měly být.

siroko brabant bib short lifestyle 00

Pokud jste začátečník a jezdíte kratší vzdálenosti, tak vám bude dobře i v úplně obyčejných cyklistických kraťasech Brabant od Siroka, které disponují těmito vlastnostmi:

 • Strato vložka pro ženy, která zaručuje až tříhodinovou jízdu bez jakéhokoliv   nepohodlí.
 •  Kšandy speciálně navržené tak, aby se přizpůsobily tvaru ženského těla.
 •  Multipanelový střih a vysoce kompresní tkanina z polyesteru a elastanu.
 • Široké elastické pásky na nohách s vnitřním úchytem.
 • Ochrana proti ultrafialovému záření UPF 50.
 • Reflexní detaily pro bezpečnou jízdu (330 CD/LUX).

To, že je někdo začátečník, však neznamená, že se musí spokojit pouze se základním vybavením. Existují i dražší modely, například Time Trial nebo Jungle, které nabízejí lepší kvalitu a mají univerzálnější využití.

siroko bx jungle bib short lifestyle 00

Takovéto cyklistické kraťasy střední kvality nabízejí:

 • Strato+ vložku, která je ideální na osmi až deseti hodinové projížďky a závody.
 • Tkanina Ultrafit z polyesteru, elastanu a nylonu

Cena hraje při výběru cyklistických kraťasů důležitou roli, přičemž šortky prémiové kvality bývají pochopitelně dražší. SRX Pro Aero Race jsou dámské prémiové cyklistické kraťasy od Siroka, které nabízí:

 • Strato++ vložku s technologií Elastic Interface®, jež disponuje bakteriostatickou tkaninou a dvojitou pevností. Šortky jsou vhodné pro deseti až dvanácti hodinové projížďky a závody.
 • Ultra lehké kšandy vyrobené z nylonu a elastanu, které jsou speciálně navržené pro ženy.
 • Vysoce kompresní tkanina s italskými MITI panely a střihem Racefit.
 • Elastické pásky Powerlength s extra silikonovými úchyty.
 • Ochrana proti ultrafialovému záření UPF 50.
 • Reflexní detaily pro bezpečnou jízdu (450CD/LUX).

siroko srx aero race bib short lifestyle 00

Jakmile se rozhodnete pro konkrétní model, ujistěte se, že jste si vybrala správnou velikost, nepoužívejte za jízdy spodní prádlo a pořiďte si sedlo, které je určené přímo pro ženy. S nepohodlným sedlem totiž budete za jízdy trpět, i kdybyste si koupila sebelepší cyklistické šortky. Je to stejné, jako koupit si drahé a pohodlné pyžamo, ale spát na staré, proleželé matraci. Asi byste se v tom pyžamu moc dobře nevyspala, že? S cyklistickými kraťasy a sedlem je to úplně to samé. Obě věci spolu velice úzce souvisí, takže abyste si jízdu na kole užila do posledního doušku, potřebujete správné sedlo a vhodné cyklistické šortky.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články