tights 4e4e7361 c1a2 4e0f 8ebf 7e9c09878064

Jak vybrat zimní cyklistické kalhoty – Otázky a odpovědi

Plánujete-li jezdit na kole i v chladném a nepříznivém počasí, pak se rozhodně neobejdete bez zimních cyklistických kalhot. Nejčastěji se používají během nejchladnějších měsíců roku, ale v závislosti na tom, kde žijete a jak moc jste zimomřiví, je možná budete moct používat i během podzimu a začátku jara. 

Pokud jste cyklistické kalhoty nikdy neměli na sobě, tak patrně máte spoustu otázek. Nebojte se, v tomto článku se na ty nejčastější pokusíme odpovědět. Pojďme na to!

Co jsou cyklistické kalhoty?

Jedná se o oblečení, které je vyrobené z měkké a teplé tkaniny, která kromě pohodlí poskytuje od pasu dolů také tepelnou izolaci a ochranu před zimou a větrem.

bx envalira bib tights lifestyle 01

Jaké existují druhy cyklistických kalhot?

V závislosti na tom, zda disponují vnitřní vložkou a kšandami:

 1. Cyklistické kalhoty s vložkou i kšandami. Ty se vyskytují nejčastěji.
 2. Cyklistické kalhoty s kšandami, ale bez vložky. Obvykle se používají přes cyklistické kraťasy s vložkou.
 3. Cyklistické kalhoty s vložkou, ale bez kšand. Nejsou v cyklistice tak běžné.

V závislosti na míře tepelné izolace tkaniny:

 1. Pro jaro a podzim. Ochrana v rozmezí od 15 do 10 °C.
 2. Na zimu. Mezi 10 a 0 ºC.
 3. Pro extrémní zimu. Doporučují se do teplot pod 0 ºC.

Při nákupu cyklistických kalhot se řiďte spíše teplotním rozmezím než ročními obdobími, protože ty se mohou v různých oblastech dost lišit. Například v Helsinkách (Finsko) bude na podzim mnohem větší zima než v Barceloně (Španělsko). 

Pochopitelně existují také dámské modely, se specifickým designem, kšandami a vložkou.

siroko bx trento bib tights lifestyle 01

Cyklistické kalhoty s kšandami, nebo bez?

Vždy dávejte přednost kšandám, pokud nemáte vyloženě důvod, proč je nemůžete nosit. Díky kšandám vám kalhoty lépe padnou, zaručují lepší podporu a brání vložce, aby se posouvala nebo padala.

siroko srx pro supreme bib tights estudio lifestyle 04

Cyklistické kalhoty bez kšand vyžadují elastický pásek a/nebo stahovací šňůrky kolem pasu, aby vám během jízdy nepadaly. Tento druh utažení či extra podpory je však poměrně těsný a ne zrovna pohodlný.

Kšandy rovněž poskytují extra izolaci, takže udržují celou horní polovinu těla v teple.  

Cyklistické kalhoty s vložkou, nebo bez?

Cyklistické kalhoty s vložkou jsou pohodlnější, jednodušší a praktičtější, ale ve finále záleží jen na vašich osobních preferencích. Jsou cyklisté, kteří nosí cyklistické kalhoty bez vložky, ale oblékají si je přes cyklistické kraťasy s vložkou, protože si je mohou jednoduše obléknout a svléknout, kdykoliv chtějí. Záleží na každém, co mu víc vyhovuje.

srx pro premier bib tights estudio lifestyle 03

Mějte však na paměti následující rady:

 • Cyklistické kalhoty bez vložky se vždy nosí přes cyklistické kraťasy s vložkou, nikdy ne pod nimi.
 • Nenoste cyklistické kalhoty s vložkou přes cyklistické kraťasy s vložkou, ani pod nimi. Dvojitá vložka neposkytuje větší pohodlí, spíše naopak.
 • Pokud máte cyklistické kalhoty bez vložky, nikdy v nich nejezděte naostro.
 • U kalhot s vložkou nenoste spodní prádlo.
 • Proč potřebuji zimní cyklistické kalhoty?

  Důvody jsou následující:

  • Abyste měli dolní část zad a břicha v teple.
  • K ochraně kolen před nízkými teplotami.
  • K ochraně nohou před větrem, zimou a v závislosti na modelu také třeba před vodou.
  • Méně švů a kšand, než kdy si obléknete cyklistické kalhoty bez vložky přes cyklistické kraťasy s vložkou.
  • Jelikož jsou teplejší a pohodlnější, tak můžete v klidu vyrazit na delší projížďky a jezdit rychleji.

  siroko bx trento bib tights lifestyle 02

  Jak vybrat správné zimní cyklistické kalhoty?

  Jak vždy říkáme, každý cyklista je jiný. Dva cyklisté z jednoho města mohou vnímat venkovní teplotu zcela odlišně. Proto vaše rozhodnutí závisí na tom, jak vy sami teplotu vnímáte.

  Důležitá je i aklimatizace. Například: Na Kanárských ostrovech nosí místní v zimě cyklistické kalhoty, zatímco cizinci mají pouze kraťasy. 

  Tempo a intenzita vašeho cyklistického tréninku, jakož i osobní preference, rovněž hrají důležitou roli.

  Proto byste měli vždy nejprve zvážit povahu počasí ve vaší lokalitě a jaký jste vlastně typ cyklisty. 

  Zde jsou hlavní vlastnosti a funkce, které byste měli při výběru cyklistických kalhot zvážit:

  • Tkanina. Jedná se o nejdůležitější prvek, neboť zajišťuje, aby vám kalhoty dobře padly a zároveň chrání před zimou, větrem a vodou. Toho lze dosáhnout použitím vysoce elastických technických tkanin o různé gramáži a vlastnostech:

  srx pro premier bib tights estudio lifestyle 05

   • Izolační tkanina. Zimní cyklistické kalhoty by měly mít alespoň jeden druh podšívky, která poskytuje tepelnou izolaci před chladem.

   • Větruodolná tkanina. Štít proti mrazivému větru, který běžně fouká v zimních měsících. Taková tkanina může pokrývat buď celý oděv, nebo jen panely na důležitých částech těla.

   • Voděodolná či vodoodpudivá tkanina. Je opatřena DWR (trvale vodě repelentní) povrchem, který zabraňuje lehkému dešti či cákancům, aby se vsákly do tkaniny. To však neznamená, že by cyklistické kalhoty byly 100% voděodolné, to by pak totiž mělo negativní dopad na elasticitu a prodyšnost.
  • Vložka. Podívejte se na pokyny výrobce a vyberte si správný typ podle doby, kterou běžně trávíte v sedle. Dobrá vložka by měla poskytovat pohodlí tím, že absorbuje část vaší váhy, tlumí vibrace a minimalizuje otlačeniny při šlapání. Ženy by měly používat cyklistické kalhoty s dámskou vložkou.

  • Kšandy. Měly by být elastické, ale zároveň pevné, aby udržely kalhoty i vložku ve správné poloze. Horní a zádová část by měla být vyrobena z prodyšné tkaniny, neboť pod nimi budete mít funkční prádlo a přes ně pak zimní bundu nebo dres s dlouhým rukávem.

  siroko srx pro supreme bib tights estudio lifestyle 05

  Dámské zimní cyklistické kalhoty disponují speciálně navrženými kšandami, které se přizpůsobí tvaru ženského těla.

  siroko mont cenis bib tights lateral total

  • Velikost a střih. Cyklistické kalhoty by měly těsně přiléhat, téměř jako druhá kůže. Rozhodně by neměly být příliš těsné, aby neomezovaly náš pohyb, ale ani příliš volné. Proto byste se před nákupem cyklistických kalhot měli pořádně změřit a podívat se na tabulku velikostí daného výrobce. Velikosti jsou univerzální, ale těla ne, takže i když jsou tkaniny pružné, stále tu bude určitý prostor pro chybu.

  • Reflexní prvky. Základní bezpečnostní prvek, díky kterému vás ostatní na silnici dobře uvidí. Reflexním prvkem je obvykle logo nebo značka umístěná na zadní části nohou, v oblasti lýtek nebo na straně. 

  siroko srx pro supreme bib tights lifestyle 03

  Jak se v cyklistických kalhotech močí?

  Naše otázky a odpovědi ukončíme něčím, o čem jsme už psali v článku o dámských cyklistických kraťasech. Problém zůstává stejný, ačkoliv muži to mají o něco snazší, neboť tkanina cyklistických kalhot je natolik pružná, že mohou stáhnout předek dolů a vyčůrat se. 

  U žen je to komplikovanější, a i když mají několik možností, nejjednodušší je sundat si zimní bundu či dres, povolit kšandy a stáhnout si cyklistické kalhoty. 

  V případě větší potřeby jsou na tom obě pohlaví stejně, ať už si potřebujeme ulevit tak moc jako Tom Dumoulin, či ne.

  Zanechat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

  Doporučené články