cover 127

Káva a jízda na kole – otázky a odpovědi

Cyklisté mnohdy sednou na kolo, jen aby si společně s ostatními jezdci zajeli na kávu, navštívili kamaráda, případně si vychutnali chvilku o samotě. A právě společenský aspekt je jedním z důvodů, proč jdou káva a kolo tak dobře dohromady. Dalším důvodem je i historie tohoto sportu a jeho největší legendy. Například takový Eddy Merckx, který vyhrál dvakrát Tour de France, Giro i Paris-Roubaix a jednou Milán-San remo, Kolem Flander a Lutych-Bastogne-Lutych, měl na sobě dres FAEMA (Fabbrica Apparecchiature Elettromeccaniche e Affini), což je italský výrobce kávovarů. 

K sociálnímu a historicko-kulturnímu aspektu samozřejmě musíme přičíst i sílu kofeinu a způsob, jakým ovlivňuje výkon cyklisty. Dnes se pokusíme jasně a srozumitelně zodpovědět nejčastější otázky ohledně kávy a jízdy na kole. Připravte si šálek lahodné kávy a pojďme na to!

Je káva vhodná pro jízdu na kole?

image 31

Ano, tedy za předpokladu, že vám chutná, není vám po ní zle a že si rádi vychutnáte šálek před, během či po jízdě. Pokud vám však není po chuti, nedělá vám dobře nebo po ní máte problémy se spánkem, tak na ni raději zapomeňte. To, že má káva jisté výhody a že si ji objednává celá vaše skupinka, je vedlejší; pokud vám způsobuje potíže, dráždí žaludek či ovlivňuje spánek, tak je lepší se jí zkrátka vyhnout.

Proč cyklisté pijí kávu?

image 32

Dva hlavní důvody jsme již zmínili: historie cyklistiky a společenský aspekt. Nezapomínejme ale, že mezi lety 1984 až 2004 byl kofein Světovou antidopingovou agenturou (WADA) zakázán, což nás přivádí k dalšímu důvodu – kofein ovlivňuje a zlepšuje celkovou výkonnost jezdce.

Jaké výhody káva jezdcům přináší? 

Stejné jako jakémukoliv jinému sportovci či pracovníkovi: snižuje pocit únavy, zlepšuje výdrž a koncentraci. Pojďme se na to ale podívat trochu víc do hloubky:

V tomto přehledu, který zkoumal výsledky nejrůznějších studií, jež se zabývaly účinky kofeinu na výkonnost a výdrž sportovců, dospěli výzkumníci k následujícímu závěru: “kofein může být pro sportovce účinným ergogenním prostředkem, pokud se konzumuje před či během cvičení, a to v přiměřených dávkách (3-6 mg na kilogram tělesné váhy). Ergogenní účinek bývá největší, pokud před tím sportovec nejméně 7 dní abstinuje od kofeinu.”

Je tedy patrné, že káva zlepšuje výkon. Otázkou však je, jak moc? Dovolte nám tedy citovat ze stejného přehledu: “Průměrné zlepšení výkonu po požití kofeinu bylo 3,2 až 4,3 %, nicméně míra zlepšení se v jednotlivých studiích značně lišila (-0,3 až 17,3 %). To může být dáno různými faktory, například načasováním konzumace, způsobem/formou užití, ale i návyky daného subjektu.” Jinými slovy, v závislosti na konkrétním jezdci nemusí dojít k žádnému zlepšení, může se zlepšit o 3 %, ale také se může stát, že se váš čas zrychlí o více než 17 %.

image 33

Pro ty, kteří váhají, zda je v pořádku pít kávu po jízdě: pití kávy po cvičení může rovněž urychlit regeneraci. Tyto dvě studie (1 a 2) došly ke stejnému závěru: konzumace kávy společně se sacharidy zvyšuje resyntézu svalového glykogenu během regenerace. Problémem je, že v obou studiích byla podávána dávka 8 mg/kg (zhruba 4 dvojitá espressa), přičemž takto vysoká dávka může negativně ovlivnit spánek, který je pro správnou regeneraci nezbytný. To znamená, že sportovci, kteří se této studie zúčastnili, měli být následně ještě dotázáni, zda neměli problém se spánkem, protože z takto vysokých dávek zcela jistě někteří nespali.

Kolik je potřeba vypít kávy pro zlepšení výkonnosti?

Podle výše uvedeného přehledu se doporučuje konzumovat přibližně 3-6 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti. Větší dávky už více nezvyšovaly výkonnost, přičemž dávky menší než 3 mg/kg se míjely účinkem. Pravdou však je, že každé tělo reaguje jinak. Důležitou roli zde hrají i genetické předpoklady, návyky a další okolnosti.

image 34

Osoba vážící 70 kg by měla požít něco mezi 210 a 420 mg kofeinu. Množství kofeinu v kávě závisí na druhu kávového zrna, stupni pražení, způsobu přípravy i velikosti porce. Pro bližší představu se podívejte na následující tabulku, která pochází z této studie:

image 2

Jak dlouho před jízdou pít kávu?

Zhruba 1-2 hodiny před cvičením, neboť kofein dosahuje nejvyšších hodnot kolem 60 minut od konzumace, nicméně opět záleží na daném jedinci. Metabolismus kofeinu je závislí na návycích v konzumaci kávy, věku, druhu kávy atd. Někteří cyklisté cítí účinky okamžitě, zatímco jiní (ať už kvůli vyššímu věku či faktu, že jsou na kávu zvyklí) mohou pocítit sílu kofeinu o něco později. V krevním řečišti však kofein zůstává několik hodin, i když se jeho účinek postupně snižuje.

Proto spousta cyklistů volí energetické gely s kofeinem, které si dávají v určitém bodě závodu či tréninku, obvykle uprostřed nebo na konci, kdy se dostavuje únava. V těchto chvílích je účinek kofeinu znatelnější, a to nejen proto, že je ho v gelech víc, ale rovněž i z důvodu, že má rychlejší nástup, zhruba okolo 15 až 30 minut po požití. Navíc jsme více unavení, takže nás snáz nakopne jakýkoliv impuls.

Co je to coffee ride?

Naše otázky a odpovědi zakončíme jedním z nejpopulárnějších cyklistických termínů na sociálních sítích: Coffee Ride. Vysvětlení nezabere moc dlouho, protože je to skutečně prosté: Coffee ride neboli kávová jízda je klidná a odpočinková projížďka s přáteli, při níž se cestou stavíte někde na kávu (se sladkou odměnou, budete-li chtít), takže se nakonec vrátíte domů s dobrým pocitem z příjemné jízdy, pohodové konverzace a vynikající kávy. Chcete-li si coffee ride skutečně užít, musíte vyrazit s těmi správnými lidmi a vybrat si kavárnu, která miluje kávu stejně jako my cyklistiku.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články