Cover 189

Kolo na indoor cyklistickém trenažéru: základní péče a údržba

Indoor cyklistika zažila během pandemie obrovský boom. Pravdou ale je, že už předtím se jednalo o oblíbenou volbu mezi profíky i amatéry, kteří chtěli trénovat bez ohledu na nepříznivé počasí. Pro rekreační jezdce je to pak efektivní způsob cvičení z pohodlí domova. Díky inovaci materiálů a technologií společně s různými aplikacemi pro chytré trenažéry dostala indoor cyklistika úplně nový nádech, kdy se z relativně všední a nudné aktivity stala vzrušující a zábavná činnost.

Jedna věc však zůstává stejná: na trenažéru se pěkně zapotíte, takže je potřeba věnovat zvláštní pozornost péči o kolo. Intenzita vašich tréninků a s nimi spojené pocení mohou mít negativní dopad na komponenty vašeho kola, pokud se o ně nebudete řádně starat. Tento článek tedy věnujeme základním pravidlům péče a údržby, díky kterým zajistíte optimální výkon a delší životnost nejen vašeho vybavení, ale i celého kola. Koneckonců, jde přece i o vaši bezpečnost.

Péče a příprava před samotným cvičením


Pokud máte trenažér, kde je odpor kladen na zadní kolo, nepoužívejte stejné zadní kolo, na kterém běžně jezdíte. Existují totiž specifické, tvrdší pláště, které vám společně se starším ráfkem a náhradní kazetou ušetří čas při nandávání a sundávání pláště z běžného zadního kola. Nemáte-li náhradní kazetu, určitě při její koupi zbytečně neutrácejte, protože kupovat špičkový model se kvůli trenažéru zkrátka nevyplatí. Bohatě si vystačíte se základní kazetou, jen se předem ujistěte, že je kompatibilní s vaším kolem.

Ochrana podlahy

image 8

Výběr vhodné podložky je z hlediska ochrany podlahy naprosto zásadní. Přestože existují podložky přímo určené pro indoor cyklistiku, můžete bez obav sáhnout i po alternativních možnostech, jako jsou podložky na jógu či fitness podložky, které lze zakoupit jednotlivě i ve větších baleních.

Příprava indoor trenažéru

Při použití trenažéru s přímým pohonem je nezbytné důsledně dodržovat určitý postup, který zajistí jeho bezproblémový chod:

  • Na místo, kde hodláte cvičit, položte podložku. Na ni pak postavte trenažér a připravte si kotvící plochu.
  • Následně vezměte kolo a nastavte přehazovačku na velký převodník + malý pastorek a odšroubujte hnací ústrojí z kola.
  • Sundejte kolo bicyklu a uložte ho na bezpečné místo.
  • Máte-li na kole kotoučové brzdy, použijte spacer (podložku pod představec), abyste zamezili nechtěnému stisknutí páčky zadní brzdy.
  • Připevněte kolo k trenažéru tak, že umístíte řetěz na nejmenší pastorek. Pokud je vaše kolo vybaveno rychloupínacím systémem, pravděpodobně už máte spacer na svém místě. Používáte-li upevňovací systém s průchozí osou, umístěte osu vašeho kola na své místo, ale ještě před jejím upevněním se ujistěte, že je dobře zarovnaná, aby nedošlo k poškození závitu osy či rámu. 
  • Dobře vše utáhněte, abyste s kolem omylem neodjeli, ale zase to nepřežeňte, neboť byste mohli na danou oblast vyvinout příliš velký tlak.
  • Před zahájením tréninku se ujistěte, že je vše dobře připevněno, zacvaknuto a utaženo. Pakliže na trenažéru budete trávit hodiny a hodiny času, rozhodně se vyplatí věnovat pár minut bezpečnosti.
  • Jakmile je kolo připevněno k trenažéru, tak už s konstrukcí nehýbejte, protože kolo není koncipováno tak, aby tíhu indoor trenažéru vydrželo (trenažér totiž může vážit i přes 25 kg, takže byste riskovali poškození řetězových a sedlových vzpěr). Nejprve tedy kolo z trenažéru sundejte a položte ho na zem bez hnacího ústrojí, a teprve poté přesuňte trenažér na požadované místo.

Během tréninku

image 9

Pot se skládá z vody a minerálů, jako je sodík, hořčík, vápník a draslík, takže při kontaktu s materiály, jako je kov, hliník či karbonová vlákna a polymery, může vyvolat škodlivé chemické reakce. Abyste předešli korozi a jejím nebezpečným následkům, používejte ručník nebo chránič rámu. Ručník umístěte na řídítka, abyste ochránili hlavové složení, představec, šrouby, kabely, lanka, přehazovačky, brzdové páčky, ale i omotávky řidítek a gripy.

Po tréninku

Na konci tréninku je kromě čištění a osušení kola (řidítek, představce, kabelů, trubek, a to zejména horní trubky, sedla a sedlovky) vhodné vyčistit a vysušit také podlahu nebo podložku, a to nejlépe mopem, abyste odstranili veškerý pot, špínu a mazivo, které může z kola a hnacího ústrojí kapat.

Dále doporučujeme alespoň jednou měsíčně sundat omotávky z řídítek, abyste mohli důkladně zkontrolovat jejich stav. Možná bude potřeba sundat i představec a zkontrolovat stav ložisek hlavového složení, neboť tato oblast bývá náchylná k poškození vlivem potu.

image 10

Po několika trénincích na indoor trenažéru v řadě zkontrolujte veškeré šrouby, zda některý z nich není povolený, a vše případně dotáhněte.

Samotný trenažér je vhodné čistit pravidelně, aby se na něm nehromadil prach a nečistoty. Trocha extra péče totiž zajistí hladký a bezpečný provoz vašeho vybavení.

Údržba hnacího ústrojí


Budete-li hnací ústrojí udržovat čisté a správně promazané, tak značně snížíte tření a případný hluk. Pokud použijete čistič řetězu, nemusíte ani jednotlivé části kola rozebírat. Vždy ale pod řetěz položte savé papírové utěrky, abyste zamezili znečištění podlahy či podložky. 

Nechcete-li si zbytečně zničit kazetu a zbytek hnacího ústrojí, tak věnujte řetězu a jeho celkovému stavu zvláštní pozornost. Za ušetřené peníze, které byste jinak museli vložit do opravy, si budete moct pořídit roční předplatné Zwiftu.

Jak vidno, pokud budete věnovat pozornost maličkostem a správné údržbě kola před, během i po tréninku na cyklotrenažéru, tak nejenže zajistíte plynulý chod celého setu, ale zároveň tím prodloužíte jeho životnost. Díky dodržování jednoduchých opatření a pravidelné údržbě budou vaše domácí tréninky bezpečné a efektivní.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články