calcetines 4302e7de b4f3 4164 aa6e 86e235516956

Ponožky: vitaminová bomba pro cyklisty

Nic se nevyrovná pocitu obléknutí zcela nových cyklistických ponožek. Není to jen balzám pro vaše nohy, ale kvalitní ponožka prostě výrazně zlepší vaši náladu. Spolu s cyklistickým oblečením nebo dobrým kolem slouží jako vitamin, který nás nutí šlápnout do pedálu. Od nynějška nebudete moci vinit Siroko za to, že vaše cyklistická výbava postrádá tuhle perličku, protože konečně jsou tu. 8 modelů v 8 různých barvách s jednoduchým minimalistickým designem, takže je můžete snadno sladit s vzory a barvami svých cyklistických dresů, kraťasů, vest a bund.

Nečekejte příliš dlouho, protože cyklistické ponožky jsou dnes jedním z nejpopulárnějších a nejprodávanějších oděvů. Nejen proto, že cyklistický svět je plný závisláků na ponožkách, ale také proto, že jejich cena a praktičnost ukazují, že v dohledné době zaplní nákupní vozíky Siroko.

V naší první kolekci cyklistických ponožek jsme se rozhodli pro střední střih, vyrobený ze syntetických vláken (95% Nylon a 5% Elastan), o kterých si myslíme, že kombinují prodyšnost, pohodlí, střih a kompresi tím nejefektivnějším způsobem.

s1 green alpe dhuez cycling socks packaging 1

Špička je bezešvá a oblast nártu je vyrobena z mikroperforované látky pro větší pohodlí; podporuje odvádění potu, aby noha uvnitř boty nevlhla.

Aby bylo zajištěno správné uchycení, mají naše ponožky extra široký horní lem, stejně jako patu ve tvaru Y, elastický nártový oblouk a zpevněnou část plantární fascie (spodek chodidla) pro další podporu. Díky těmto třem technickým detailům a vysoce výkonné kompresní tkanině se ponožka pohodlně přizpůsobí spodní části nohy, kotníku a chodidlu a drží na místě během jízdy.

Všech 8 modelů je k dispozici ve třech velikostech XS-S, M-L a XL-XXL.

Cyklistické ponožky: psaná a nepsaná pravidla

Jediné písemné pravidlo o ponožkách pochází od Union Cycliste Internationale (UCI) a říká: „Ponožky používané v soutěži by neměly být vyšší než nad polovinou vzdálenosti mezi středem laterálního malleolu a středem lýtkové kosti“. Stručně řečeno, ponožka nesmí přesahovat za polovinu holenní kosti, rozmezí mezi kotníkem a kolenem. UCI stanovila toto pravidlo, protože existují modely aero ponožek, které nabízejí lepší aerodynamiku než holá kůže. O jaké výhodě zde mluvíme? Zkoušky v aerodynamických tunelech prováděné výrobci ukázaly, že výhoda je 3-4 watty ve srovnání s normální ponožkou. Čím vyšší je rychlost, tím větší je výhoda, která může ušetřit až 20 wattů. “Ponožko” doping alarm! Možná to není moc, díky dobrým ponožkám prostě nevyhrajete ani tour ani závod, k tomu potřebujete silné nohy, ale taková mini výhoda může znamenat vítězství v časovce, kde je klíčová aerodynamika.

Existují také nepsaná pravidla, která mnoho cyklistů bere velmi vážně (možnáaž příliš vážně), například: nenosit bílé ponožky s černými botami nebo černé ponožky s bílými botami. Je to otázka vkusu nebo jeho nedostatku, záleží na tom, kdo to hodnotí.

black white socks

Není to něco, co by vás mělo příliš znepokojovat, protože často stejní cyklisté, kteří nenosí bílé ponožky s černými botami, pak nosí bílé ponožky přes černé dlouhé cyklistické kalhoty, kombinované s černými botami. Ještě jedno kontroverzní téma: ponožky pod nebo přes dlouhé cyklistické kalhoty? Opět je to otázka vkusu a kombinace oblečení. Pokud jste závislí na ponožkách a rádi předvedete nový model, noste je přes cyklistické kalhoty. Je také jasné, že pokud je nosíte přes jiný oděv, nemá smysl nosit ještě návleky, protože zakryjí ponožky, které chcete předvést. Pamatujte, že některé modely dlouhých cyklistických kalhot mají reflexní detaily v oblasti dolních končetin, které ponožkami zakryjete. Na druhou stranu existují modely dlouhých kalhot se zakončením do manžety (gumy nebo pásky vedoucí pod chodidlem), ve kterých ponožka nahoře vypadá mnohem lépe.

Otázka vkusu a barvy

Pravidlem je, že bílé ponožky vypadají skvěle s bílými botami a černé ponožky skvěle s černými botami. Pak je to prostě otázka vkusu a barev, i když vám můžeme dát několik jednoduchých tipů:

Vyberte své ponožky tak, aby ladily s vašimi botami, vaším kolem, cyklistickým dresem, kraťasy, přilbou … Zkrátka, slaďte je s čímkoli, co spolu bude fungovat! Bez srandy, ve skutečnosti jsme viděli případy cyklistů, kteří po ztrátě jedné ponožky jednoduše vzali další z jiného páru a spojili dva sirotky dohromady.

Pokud jsou vaše cyklistické kraťasy černé, hledejte ponožky v barvě, která se co nejvíce blíží barvě dresu. Pokud zvolíte barvu, která není ani na dresu, ani na šortkách, může být kombinace špatná, ale může být také zajímavá. Například tým Ineos Grenadiers (dříve Sky) obvykle nosí bílé ponožky s bílými botami v kombinaci se zbytkem oblečení v tmavých tónech (černé, tmavě modré …) a vypadá to opravdu dobře.

ineos socks

Pokud rádi kombinujete různé barvy, zkuste sladit svůj outfit s kolem a hledejte harmonii založenou na základní teorii barev.

Starejte se o svoje nohy a ponožky

Nechceme být vašimi rodiči, ale dobrá hygiena a péče o nohy – zvláštní pozornost věnujte nehtům – prodlouží životnost vašich ponožek.

Představte si dobré cyklistické ponožky jako ochranu nohy, kotníku a bérce před:

  • Zasažením pedály (bolest je nevyhnutelná, ale bez ponožek by mohlo být zranění horší).
  • Škrábanci a ran od větví, kopřiv nebo keřů při jízdě na horských kolech nebo gravelových kolech.
  • Třením způsobené botami. Ponožky navíc absorbují pot, čímž drží vlhkost mimo chodidlo.
  • Chladem, udržováním nohou a bérce v teple.

Ze všech těchto důvodů jsou ponožky oděvem, který často podléhá opotřebení. Jsou neustále vystaveni slunci a všem nečistotám, prachu, bahnu a vodě, když se rozprší nebo projedeme kaluží. Vypereme, vysušíme a jedeme znovu. Chcete-li prodloužit životnost svých ponožek, řiďte se doporučeními, která najdete v našem příspěvku, jak se o své cyklistické oblečení starat. Je však naprosto přirozené, že barva ponožek nakonec vybledne a vlákna se degradují, což způsobí, že ponožka ztratí své původní vlastnosti.

Na nákup nového páru ponožek nemusíte čekat až do poslední chvíle. Když se necítíte dobře, nepodáváte dobrý výkon a pro dobrou náladu je důležitý dobrý vzhled. Netestovali jsme to v aerodynamickém tunelu, ale jsme si jisti, že cítit se pohodlně a cítit se dobře v oblečení je jako „výbuch“ radosti a energie, který nám dává více síly a potenciálu než všechny watty, které můžeme ušetřit párem “aero” ponožek.

socks models a9132273 b29c 4260 b65f 7aeac0635b5b

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články