cover 180 ciclismo indoor woman

Rotopedy a cyklistika: 10 důvodů, proč se jim vyhnout

Pokud s cyklistikou teprve začínáte nebo jezdíte na kole pouze, když je venku teplo a hezky, tak si možná říkáte, že by takový rotoped mohla být dobrá investice. Mohli byste na něj totiž sednout v momentě, kdy budete mít málo času na venkovní projížďku, když bude venku příliš zima, případně jen proto, abyste si udrželi formu. Pokud už ovšem máte klasické kolo a veškeré potřebné vybavení, tak pro vás máme 10 důvodů, proč se rotoped v porovnání se základním cyklotrenažérem absolutně nevyplatí:

Zabírají hodně místa

image

Pravda, vnitřní cyklotrenažéry také nějaké to místo zabírají, ale alespoň je lze rozebrat, přičemž většinu lze dokonce složit a jednoduše někam uklidit. Na druhou stranu rotopedy, zejména ty velké a propracovanější, zabírají opravdu hodně místa, což byste měli vzít v úvahu, bydlíte-li v malém domě nebo bytě. Jen zlomek rotopedů lze složit a pohodlně uklidit. Drtivá většina z nich vám tam zůstane stát jako kus nábytku.

Jsou poměrně těžké a špatně se demontují

Rotopedy i chytrá kola bývají opravdu těžké. Získávají díky tomu sice stabilitu, ale značně se snižuje jejich mobilita a přenosnost, na rozdíl od běžných kol v kombinaci s vnitřním trenažérem. Pokud se jednoho dne rozhodnete zacvičit si u okna, na zahradě nebo na balkóně, budete k přenesení či rozmontování rotopedu potřebovat ještě alespoň jeden pár rukou.

Cena

Jak už to tak bývá, na trhu najdeme i opravdu hodně levné rotopedy, nicméně tyto modely nesahají těm nejzákladnějším cyklotrenažérům ani po kotníky. Špičkové rotopedy s pokročilými funkcemi jsou však poměrně drahé, a to víc, než kolik stojí ten nejdražší cyklotrenažér. Z toho tedy vyplývá, že rotopedy rozhodně nejsou dobrou investicí, obzvlášť pokud ani nevíte, zda vás to na něm bude bavit. Pokud tedy vlastníte klasické kolo, uděláte nejlépe, když si pořídíte nový či použitý cyklotrenažér, abyste si to nejprve vyzkoušeli.

Méně realistický zážitek

Každý cyklista, který někdy použil obyčejný rotoped nebo spinningové kolo, moc dobře ví, že se ta jízda nedá v nejmenším srovnat s projížďkou na klasickém kole. Ani kolo v kombinaci s trenažérem neposkytují srovnatelný zážitek, nicméně hodně se mu přibližují, protože je to vaše kolo, vaše sedlo, řidítka a pedály.

image 1

Co se však u rotopedů absolutně nedá srovnat se skutečným kolem, je pocit při šlapání, neboť odpor, který rotopedy kladou, je založen na tření o brzdy, kontaktu s kolem nebo otáčení pedálů. Špičkové rotopedy však nabízejí elektromagnetický odpor, který je o něco realističtější.

Nízká úroveň odporu

image 2

Pokud už na kole nějakou dobu jezdíte, tak je dost pravděpodobné, že vám dané úrovně obtížnosti a tréninkové programy přijdou příliš jednoduché. Chcete-li mít pocit, že někam skutečně jedete, budete muset nastavit obtížnost 6 z 10. Je to proto, že většina rotopedů není určena pro cyklisty, nýbrž pro fitness sporty a lidi, kteří hledají základní tréninkový program zaměřený na kardio. Můžete si samozřejmě pořídit i rotoped přímo určený cyklistům, avšak pořád se budete muset vypořádat s nedostatkem místa a pořádnou útratou.

Pouze pro vnitřní použití

Na rozdíl od klasických kol, které lze použít jak uvnitř (s trenažérem), tak venku, jsou rotopedy určeny výhradně pro vnitřní použití, neboť se špatně převážejí a rozkládají, jak už jsme ostatně zmínili. Cyklotrenažér lze oproti tomu používat doma, venku na zahradě, nebo si ho dokonce můžete vzít s sebou na dovolenou. 

Nejsou univerzální

Ať už vlastníte horské, silniční nebo městské kolo, vždy s ním můžete vykonávat všední činnosti, jako je jízda na nákup, do posilovny, projížďka s rodinou a přáteli, ale také jej lze použít doma s trenažérem. Dokonce i kola přímo určená a navržená pro konkrétní disciplínu, jako například sjezdové nebo časovkářské modely, lze použít k běžným pochůzkám. Rotoped má však jediné možné využití: šlápaní v teple domova. Pokud z nějakého důvodu chcete nebo potřebujete cvičit výhradně doma, pak by pro vás rotoped mohl být skvělou volbou.

Omezené možnosti nastavení a seřízení

image 3

Jak už jsme zmínili o pár odstavců výše, drtivá většina cyklistů se na rotopedu necítí zrovna nejlépe. To je dáno především nedostatkem autenticity v porovnání s klasickým kolem, zejména pak pozicí jezdce, neboť většina rotopedů má odlišná řídítka, sedlo nebo pedály, než jaké používají cyklisté. Následkem toho se dostává tělo do nepříjemné polohy, což pocítíte především při delším cvičení. Ještě horší bude, pokud se vám rotoped nepodaří správně seřídit vašemu tělu na míru, případně pokud nenabízí dostatek možností, jak ho nastavit. Bohužel se tak děje u většiny modelů. Nejlepší špičkové rotopedy a chytrá kola nabízejí pozici jezdce srovnatelnou s tou na klasickém kole, avšak pořád mají své mouchy – negativně ovlivňují Q úhel a jsou těžší a dražší.

Hrozí nuda při cvičení

Toto téma jsme již naťukli v článku o cvičení na cyklotrenažérech. Pořád stejný výhled, žádné rozmanité zvuky, terény, společnost ani další výzvy, které venkovní cyklistika nabízí… Cyklotrenažéry většinou používají cyklisté, kteří nemají jinou možnost. Naštěstí dnes existuje celá řada způsobů, jak se zabavit, jako například aplikace typu Zwift nebo Bkool, které v podstatě přeměnily jízdu v pohodlí domova na e-sport. Na většině rotopedů však podobné aplikace nelze použít, neboť jsou určeny pouze pro chytrá kola. Z toho důvodu hrozí, že se brzy začnete nudit a na vnitřní cyklistiku úplně zanevřete, což je přesný opak toho, jak by to mělo být. 

Přeprodej a ztráta na hodnotě

Levné rotopedy lze bez problémů přeprodat jako použité zboží, neboť se vždy najde někdo, kdo chce zůstat fit, aniž by se přitom zruinoval. Vzhledem k neustálým akcím v obchodech však rotopedy exponenciálně ztrácí na hodnotě. Navíc čím dražší a komplexnější rotoped máte, tím obtížněji se jej budete zbavovat. Pokud vás tedy nakonec přestane bavit, zůstane vám doma velký a drahý kus čehosi, co ani neposlouží jako užitečný nábytek.

image 4

I kombinace kola a cyklotrenažéru má své stinné stránky, avšak zdaleka ne takové jako rotoped. Pro většinu cyklistů je toto rozhodnutí vcelku snadné: cyklotrenažér. Pak už je jen na vás, abyste si vybrali takový, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články