cover 180 ciclismo indoor woman

Rowery stacjonarne do treningu kolarskiego: 10 powodów, dla których się nie sprawdzają

Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze lub wychodzisz na rower tylko w słoneczne dni, być może zadajesz sobie pytanie, czy rower stacjonarny jest dobrą opcją, gdy nie masz czasu na przejażdżkę na zewnątrz, gdy jest zbyt zimno lub po prostu po to, aby utrzymać formę. Zakładając, że masz normalny rower i podstawowy sprzęt, aby zacząć pedałować, oto 10 powodów, dla których rower stacjonarny nie ma większego sensu:

Zajmuje dużo miejsca

image

Tak, trenażery rowerowe również zajmują trochę miejsca, ale można je łatwo zdemontować, a większość da się również łatwo przechowywać złożone. Jednak rowery stacjonarne, szczególnie te duże i zaawansowane technicznie, zajmują mnóstwo miejsca, więc warto wziąć to pod uwagę, jeśli mieszkasz w małym domu lub mieszkaniu. Istnieje bardzo niewiele modeli rowerów stacjonarnych, które można złożyć i przechowywać. Zdecydowana większość z nich koniec końców staje się po prostu kolejnym meblem zbierając kurz i zajmując cenne miejsce w mieszkaniu.

Są ciężkie i trudne w demontażu

Zarówno rowery stacjonarne, jak i inteligentne rowery (tzw. smart bike’i) potrafią być naprawdę ciężkie. Zapewnia to stabilność, ale z drugiej strony ogranicza mobilność i łatwość transportu w porównaniu do zwykłego roweru w połączeniu z trenażerem. Jeśli pewnego dnia masz ochotę poćwiczyć przy oknie, w ogrodzie lub na balkonie, będziesz potrzebować pomocy, aby przenieść lub zdemontować rower stacjonarny.

Cena

Jak w przypadku większości rzeczy, dostępne są tanie rowery stacjonarne, ale te niedrogie modele będą gorsze nawet od najbardziej podstawowego modelu trenażera. Wysokiej klasy rowery stacjonarne z zaawansowanymi funkcjami są dość drogie, nawet bardziej niż najdroższe trenażery rowerowe. Podsumowując, zakup roweru stacjonarnego nie jest dobrą inwestycją, zwłaszcza jeśli nie wiesz nawet, czy w ogóle polubisz taki trening. Biorąc pod uwagę, że masz już zwykły rower, znacznie lepiej zainwestować w trenażer, nowy lub używany, i najpierw go wypróbować.

Mniej realne wrażenia z jazdy

Każdy rowerzysta, który korzystał z roweru stacjonarnego lub roweru spinningowego doskonale wie, że wrażenia są nieporównywalne z jazdą na rowerze na świeżym powietrzu. Co więcej, nawet rower połączony z trenażerem nie daje takich samych efektów. Jednak trenażer potrafi być dużo bardziej zbliżony do prawdziwej jazdy, zwłaszcza jeśli wsiadasz na nim na swój własny rower, na którym zazwyczaj trenujesz.

image 1

Do tego dochodzi także realne uczucie pedałowania, które w większości rowerów stacjonarnych nie jest nawet zbliżone do wrażeń z prawdziwego roweru, głównie dlatego, że opór bazuje w nich na tarciu o hamulce, kontakcie z kołem lub obracaniu pedałów. Rowery stacjonarne z najwyższej półki to modele elektromagnetyczne, oferujące nieco bardziej realne doznania.

Niewielkie opory

image 2

Jeśli jeździsz na rowerze od jakiegoś czasu, najprawdopodobniej poziomy, opór i programy treningowe roweru stacjonarnego będą niewystarczające. Wynika to z faktu, że większość rowerów stacjonarnych nie została stworzona z myślą o kolarzach, ale o sportach fitness i ogólnym treningu cardio. Rowery stacjonarne zaprojektowane specjalnie do treningu kolarskiego oferują większe możliwości, ale i one wymagają dodatkowego miejsca w domu i poważnych wydatków.

Wyłącznie do użytku w pomieszczeniach

W przeciwieństwie do zwykłych rowerów, które mogą być używane zarówno w pomieszczeniach (z trenażerem rowerowym), jak i na zewnątrz, rowery stacjonarne mogą być używane tylko w pomieszczeniach i w określonym miejscu do tego przeznaczonym, ponieważ nie są łatwe w transporcie i demontażu. Z drugiej strony, trenażer rowerowy może być używany w domu, na balkonie czy w ogrodzie, a nawet na wakacjach.

Brak wszechstronności

Niezależnie od tego, czy masz rower górski, szosowy czy miejski, zawsze możesz wykonywać na nim zwykłe aktywności, takie jak dojazd na zakupy, siłownię, do pracy, przejażdżka z rodziną i przyjaciółmi, a poza tym korzystać z trenażera rowerowego w domu. Nawet najbardziej zaawansowane technicznie rowery, takie jak modele downhill i do jazdy na czas, mogą być nadal używane jako środek transportu do załatwiania prostych spraw. Rower stacjonarny ma zaś tylko jeden jedyny cel: pedałowanie w domu. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz po prostu trenować w domu, to rower stacjonarny będzie doskonałym wyborem.

Ograniczone opcje regulacji i dopasowania

image 3

Zdecydowana większość rowerzystów czuje się nieco dziwnie na rowerze stacjonarnym. Zazwyczaj wynika to z braku autentyczności doznań w porównaniu ze zwykłym rowerem. Jest to odczuwalne zwłaszcza jeśli chodzi o postawę ciała, ponieważ rowery stacjonarny raczej nie mają takiej samej kierownicy, siodełka czy pedałów, z których zwykle korzystają rowerzyści. Prowadzi to do niewygodnej pozycji ciała, szczególnie podczas długich treningów, a tym bardziej, jeśli rower nie jest odpowiednio dopasowany lub nie ma wystarczających opcji regulacji, co niestety ma miejsce w większości przypadków. Najlepsze wysokiej klasy rowery stacjonarne i modele typu smart bike pozwalają osiągnąć niemal dokładnie taką samą pozycję, jak na zwykłym rowerze, ale zawsze jest jakiś minus, taki jak wpływ na kąt Q lub fakt, że są cięższe i droższe.

Monotonny trening

Jest to temat, który poruszyliśmy wcześniej w naszym wpisie na blogu dotyczącym treningu na trenażerach. Brak zmieniającej się scenerii, dźwięków, towarzystwa, zero zróżnicowania terenu i nowych wyzwań, które można znaleźć w trenując na świeżym powietrzu… Większość rowerzystów, którzy korzystają z trenażerów domowych, robi to, ponieważ nie mają innego wyboru. Istnieje wiele sposobów na to, by się nie nudzić, a aplikacje takie jak Zwift czy Bkool sprawiły, że jazda na trenażerach stała się e-sportem. Na większości rowerów stacjonarnych nie ma możliwości korzystania z tych aplikacji, ponieważ są one dostępne tylko dla smart bike’ów. Wszystko to sprawia, że trening staje się nudny, monotonny, powtarzalny i łatwo się do niego zniechęcić.

Możliwości odsprzedaży i utrata wartości

Niedrogie rowery stacjonarne można łatwo odsprzedać na rynku wtórnym, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, kto chce zadbać o kondycję nie płacąc za to fortuny. Jednak ze względu na ciągłe oferty i wyprzedaże w sklepach, rowery stacjonarne gwałtownie tracą na wartości. Ponadto, im droższy i bardziej zaawansowany rower stacjonarny, tym mniejsza szansa na jego odsprzedaż. Jeśli zatem znudzi ci się pedałowanie w miejscu, możesz zostać z dużym, drogim gadżetem, który zajmuje ogrom miejsca i nie służy nawet jako mebel.

image 4

Mimo wszystko połączenie roweru i trenażera stacjonarnego ma również pewne wady, ale są one niczym w porównaniu z wadami roweru stacjonarnego. Dla zdecydowanej większości rowerzystów wybór jest jasny: trenażer rowerowy. Do każdego z nas należy wybór opcji, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i sytuacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły