Cover 187

10 najlepszych lekkich rowerów szosowych poniżej 5000 euro

Przedstawialiśmy Wam już najlżejsze rowery na rynku z najwyższej półki. Dziś zobaczymy opcje poniżej 5000 euro. W tym przedziale cenowym znajdziemy wszystko: rowery popularnych marek i mało znanych producentów, rowery w naprawdę bezkonkurencyjnych cenach i wadze porównywalnej do znacznie droższych modeli. Wszystkie z hamulcami tarczowymi i elektroniczną zmianą biegów. Zacznijmy listę w kolejności malejącej, od najcięższych do najlżejszych.

Scott Addict RC 40

image

Rower wspinaczkowy szwajcarskiej marki z ramą z włókna węglowego HMX, 12-biegowym osprzętem Shimano 105 Di2, wewnętrznym prowadzeniem kabli i własnymi komponentami marki Syncros, waży 7,9 kg i kosztuje 4899 euro (zakładamy, że jest to rozmiar M, bez pedałów, tak jak zwykle ważą rowery producenci).

Canyon Ultimate CF SL 8 Aero

image 1

Zbliżając się do naszego limitu cenowego, w cenie 4999 euro i przy wadze 7,86 kg, niemiecka marka oferuje rower z karbonową ramą, wewnętrznym prowadzeniem kabli, 12-biegową grupą osprzętu Shimano Ultegra Di2 z miernikiem mocy i kołami Dt-Swiss o wysokim profilu obręczy. Przy niższym profilu obręczy model ten może z łatwością zejść poniżej 7,5 kg, co sprawia, że naprawdę trudno jest konkurować z niemiecką marką.

Van Rysel EDR CF Sram Force AXS

image 2

Topowa marka własna Decathlonu nie ustępuje największym brandom na rynku. W tym zestawieniu znajdują się dwa modele Van Rysel i jeśli któryś z nich przypadnie Ci do gustu, śledź stronę internetową, ponieważ te rowery wyprzedają się naprawdę szybko.

Skrót EDR tego modelu oznacza EnDuRance i jest to wygodniejszy wybór niż standardowy rower szosowy, z zewnętrznym prowadzeniem kabli, grupą osprzętu Sram Force AXS eTap, kołami Zipp 303 i komponentami Deda. Waży 7,8 kg w rozmiarze M i bez pedałów. Cena: 4100 euro.

Orbea Orca M35i 2024

image 3

Mówiliśmy już o modelu Orca 2024 w poście o lekkich rowerach, ale wspomnieliśmy tylko o jego topowym modelu. Ten kosztuje o połowę mniej (4399 euro) i waży o 1,5 kg więcej: 7,8 kg. Posiada wewnętrzne prowadzenie kabli, 12-biegową grupę osprzętu Shimano 105 Di2 oraz koła i komponenty własne tej baskijskiej marki.

Van Rysel RCR Force AXS

image 4

Jest to prawdopodobnie rower, który z lepszym osprzętem i ramą RCR Pro będzie używany przez kolarzy francuskiej drużyny Decathlon AG2R La Mondiale. Różnica między tą ramą a RCR Pro wynosi zaledwie 40 g. Tak więc za mniej niż 5000 euro (dokładnie 4799 euro) otrzymamy rower, który waży 7,7 kg w rozmiarze M. Wewnętrzne prowadzenie kabli, komponenty Deda, grupa osprzętu Sram Force AXS eTap z miernikiem mocy i koła Zipp 404 Firecrest. Mocna konkurencja dla Canyona.

Origine Axxome III GTO LS68

image

Origine to marka rowerów z Somain, gminy w północnej Francji, niedaleko Roubaix. Marka znana jest z tego, że pozwala wybrać komponenty roweru według własnych upodobań i w najdrobniejszych szczegółach. Ten model szosowy z hamulcami tarczowymi, grupą osprzętu Sram Force AXS eTap i własnymi komponentami producenta przekracza nieco budżet (5066 euro), ale waży zaledwie 7,69 kg w rozmiarze S bez pedałów.

Radon Vaillant Disc 10.0 EA

image 5

Najtańszy rower na liście (3024 euro) również wprowadza nas nieco w błąd pod względem wagi, ponieważ do pomiaru wagi roweru użyto najmniejszego rozmiaru (XS): 7,65 kg. W rozmiarze M najprawdopodobniej będzie to bliżej 8 kg, jeśli nie więcej. Mimo to w tej cenie trudno byłoby znaleźć lżejszy i lepiej wyposażony rower. Hamulce tarczowe, grupa osprzętu Sram Force AXS eTap, koła Mavic Cosmic SL 45, opony Continental GP5000 i reszta komponentów od samej marki lub od Fizik.

Vitus Vitesse Evo Ultegra Di2

image 6

Rower o wielu podobieństwach do wspomnianego Van Rysel EDR, zwłaszcza pod względem wyglądu, ale jeśli chodzi o komponenty, cenę i wagę, ten model bije na głowę rower marki własnej Decathlonu. Dlatego prawdopodobnie bardzo rzadko jest dostępny online. Ten model jest skazany na sukces: karbonowa rama, 12-biegowa grupa osprzętu Shimano Ultegra Di2, koła Reynolds AR46 i własne komponenty marki. Wszystko to składa się na 7,5 kg w rozmiarze M za cenę 4239,99 euro.

Specialized Aethos Comp 105 Di2

image 7

Drugi najlżejszy rower na naszej liście. Model Aethos z 12-biegową grupą Shimano 105 Di2, kołami Dt-Swiss i komponentami producenta, waży 7,4 kg w rozmiarze 52, a jego cena wynosi 4800 euro.

Rose XLite 04 Ultegra Di2

image 1

Kolejna niemiecka marka znana z konkurencyjnych cen i wysokiej jakości komponentów. Ten model dowodzi obu tych rzeczy, ponieważ jego cena wynosi obecnie 3999 euro za rower o wadze 7,3 kg w rozmiarze M z wewnętrznym prowadzeniem kabli, 12-biegową grupą Shimano Ultegra Di2, siodełkiem Fizik, oponami Continental GP5000 i innymi komponentami producenta. Jeśli to nie wystarczy, masz do wyboru trzy opcje kolorystyczne.

Podsumowując, mamy 10 rowerów w bardzo konkurencyjnych cenach i wagach. Jeśli przeczytasz nasz na post o najlżejszych rowerach, zobaczysz, że możesz kupić dwa lub nawet trzy z tych modeli za cenę jednego roweru z najwyższej półki. Różnica w wadze istnieje, ale nie jest aż tak duża. W niektórych przypadkach nie sięga nawet 400 gramów. Dlatego modele z tej listy, a także niektóre przekraczające budżet 5000 euro o zaledwie 400-500 euro, są bez wątpienia najlepszym wyborem jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły