verano d08274b2 8eb2 434a aef9 a07cae3662a3

Co zakładać na rower w gorących i wilgotnych warunkach?

Jazda na rowerze w upale lub przy wysokiej wilgotności powietrza może być przyjemna, ale może też stać się doświadczeniem, o którym wolelibyśmy zapomnieć. Wszystko zależy od tego, w co jesteśmy ubrani. Dlatego właśnie wybór odpowiedniej odzieży jest kluczowy, aby uniknąć przegrzania organizmu i umożliwić mu jak najszybsze naturalne chłodzenie.

Nieodpowiednie ubranie może zagrozić naszemu zdrowiu lub zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie pozostałych części odzieży. Dlatego tak ważne jest wszystko, co mamy na sobie, od stóp do głów:

Kask z doskonałą wentylacją

Wybierz taki, który ma dużą liczbę otworów wentylacyjnych, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Unikaj całkowicie szczelnych, zamkniętych kasków aero i nie myśl nawet o kasku do jazdy na czas w czasie upałów, jeśli wybierasz się na dłuższą przejażdżkę. Jeśli trenujesz do triathlonu na długich dystansach, dasz radę w upalne dni, ale nawet w takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w przewiewny kask aero z dobrym współczynnikiem oporu powietrza.

helmet e1064eee f82b 4d28 98e5 1fc0f414a3a4

Kask musi być w twoim rozmiarze. Zbyt duży kask zapewni lepszy przewiew, ale nie będzie odpowiednio dopasowany. Zbyt mały i ciasny kask po kilku godzinach na słońcu stanie się z kolei jeszcze ciaśniejszy i najprawdopodobniej przyprawi Cię o ból głowy. 

Bandana rowerowa zamiast czapki pod kask

Jeśli masz bardzo krótkie włosy lub nie masz ich wcale, załóż coś pod kask, aby chronić głowę przed słońcem i uniknąć poparzeń. Mimo, że istnieją specjalne czapki kolarskie na upały o bardzo dobrej oddychalności, najlepiej jest używać bandany lub chusty na rower. Nie chodzi o to, że chcemy być jak Marco Pantani, ale czapki są zwykle zbyt ciasne, daszek przeszkadza pod kaskiem i zawsze jest w nich goręcej niż w dobrej bandanie – znacznie cieńszej, regulowanej i wygodniejszej opcji.

Bandana sprawdza się również w przypadku rowerzystów, którzy mocno się pocą. Stanowi ona rodzaj warstwy ochronnej na głowę, która wchłania pot, odparowuje go dzięki powietrzu dostającemu się przez otwory wentylacyjne kasku i w ten sposób zapobiega jego spływaniu po twarzy i dostawaniu się do oczu.

Okulary rowerowe, nawet gdy nie świeci słońce

01 layerin gafas

Pomijając estetykę i zwykłą próżność, okulary rowerowe są niezwykle ważne podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy jest gorąco i czy świeci słońce, promieniowanie UV jest zawsze niebezpieczne. Tak jak w lecie zaleca się stosowanie kremów z filtrem, nawet jeśli jest pochmurno, tak samo należy chronić oczy przed promieniami UV, nawet jeśli słońca nie widać. Zerknij na nasze kolekcje okularów rowerowych Siroko i wybierz model dla siebie: K3, K3s, polaryzacyjne, fotochromowe, lustrzanki. Wszystkie soczewki mają filtr UV400 (blokują wszystkie promienie UV o długości fali do 400 nm).

Podkoszulka rowerowa i stanik sportowy

Zakładanie podkoszulki rowerowej lub stanika sportowego pod koszulkę rowerową, gdy jest naprawdę gorąco, może wydawać się nielogiczne, ale tak nie jest. Nasze letnie podkoszulki są wykonane z lekkiej, oddychającej tkaniny siatkowej, idealnej na cieplejsze dni.

amazonas base layer women lifestyle estudio 04

Jeśli nie masz na sobie podkoszulki rowerowej i zakładasz koszulkę o słabej oddychalności i pochłania pot nie odparowując go, wilgoć jest zatrzymywana i pozostaje w kontakcie ze skórą, nie pozwalając ciału na szybkie schłodzenie. Z kolei w przypadku podkoszulki w połączeniu z letnią koszulką rowerową materiał odprowadza wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i chłodna. Dzięki temu pot działa jak naturalny system klimatyzacji, a jednocześnie zapewnia ochronę podczas zjazdów.

Chociaż damskie podkoszulki rowerowe zapewniają dobre dopasowanie na klatce piersiowej, rowerzystki, które szukają dodatkowego wsparcia na piersiach (ze względu na większy biust lub osobiste preferencje), mogą wybrać staniki sportowe przeznaczone specjalnie do jazdy na rowerze i charakteryzujące się wysoką oddychalnością.

Letnia koszulka rowerowa

Letnia koszulka rowerowa powinna być wykonana z cienkiego, lekkiego materiału, który oprócz wysokiej oddychalności oferuje ochronę przed promieniami UV, jak np. SRX od Siroko. Taką koszulkę można zakładać bezpośrednio na skórę lub na letnią podkoszulkę, ponieważ materiał szybko odprowadza wilgoć z potu bezpośrednio z powierzchni skóry lub z warstwy podstawowej.

02 layering Maillot

Koszulka rowerowa przeznaczona specjalnie do jazdy w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powinna składać się z różnych paneli zapewniających dodatkową ochronę lub oddychalność na poszczególnych częściach ciała. Dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV na rękawach i ramionach oraz cieńsza lub tkanina siatkowa w miejscach, w których mocniej się pocimy, zapewniają lepszą oddychalność i zapobiegają przegrzaniu.  

Letnie rękawki kolarskie

04 layering manguitos

Omawialiśmy je już szczegółowo w tym wpisie na naszym blogu. Jak wszystkie akcesoria rowerowe, nie są one niezbędne, ale są niezwykle praktyczne i bardzo się przydają. Nie zajmują wiele miejsca i chronią przed słońcem, nie powodując uczucia gorąca i nie utrudniając chłodzenia organizmu.

Rękawiczki na rower

Niektórzy rowerzyści z przyzwyczajenia lub ze względów estetycznych są przeciwni rękawiczkom i zdejmują je, gdy tylko temperatura na to pozwala, szczególnie w kolarstwie szosowym, rzadziej w MTB. Być może w kolarstwie górskim świadomość zagrożenia jest większa, a częste dotykanie rękoma ziemi zmusza rowerzystów do zakładania długich rękawiczek dla dodatkowej ochrony. W kolarstwie szosowym, gdzie upadki zdarzają się rzadziej, rowerzyści łatwo zapominają o konsekwencjach braku rękawiczek przy bliższym spotkaniu z podłożem.

Mimo to, rękawiczki na rower należy nosić przez cały rok. Kiedy jest bardzo gorąco i/lub wilgotno, spełniają dwa główne zadania. Po pierwsze, utrzymują suchą powierzchnię skóry dłoni, zapobiegając ślizganiu się rąk na kierownicy. Po drugie, pomagają nam otrzeć pot z twarzy.

Spodenki rowerowe

Gorące i wilgotne dni nie będą stanowić problemu w wysokiej klasy spodenkach, takich jak SRX od Siroko. Składają się one z kilku paneli, a w każdym z nich zastosowano specyficzne tkaniny o różnym składzie, dzięki czemu zapewniają sprężystość i wsparcie w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne, oraz przewiew tam, gdzie pocimy się najbardziej (tkanina siatkowa na plecach, biodrach i w pasie). niezwykle ważne są również wygodne i oddychające szelki oraz wkładka odprowadzająca wilgoć i ciepło z okolic krocza. Oto krótki przewodnik, który pomoże Wam wybrać odpowiednie spodenki rowerowe.

03 layerinng culote

Specjalne modele spodenek rowerowych przeznaczone do jazdy w wysokich temperaturach zapewniają maksymalną lekkość i oddychalność. To doskonały wybór, jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie temperatura zwykle sięga powyżej 35°C, dochodząc do ponad 40°C. Jeśli w Twojej okolicy rzadko jest tak gorąco, wysokiej klasy spodenki na rower będą Ci służyć przez cały rok. 

Skarpetki + Buty Rowerowe

To samo dotyczy skarpetek. Choć istnieją specjalne modele do jazdy w wysokich temperaturach zrobione z lżejszego, siatkowego materiału na prawie całej powierzchni stopy, standardowy model dobrych skarpetek kolarskich będzie wystarczająco wygodny, lekki i oddychający, by zmierzyć się z temperaturami od 30ºC do 35ºC.

05 layering calcetines

Ultralekkie letnie skarpetki z pewnością sprawdzą się podczas ekstremalnych upałów lub jeśli bardzo się pocisz, ale dużo ważniejsze jest, aby buty rowerowe nie blokowały odprowadzania potu. Jeśli Twoje buty nie zapewniają dobrej wentylacji, bez względu na to, jak oddychające i ultralekkie są skarpetki, wilgoć pozostanie wewnątrz buta, a wszyscy wiemy, że jazda z mokrymi stopami nie należy do przyjemnych.

Najlepiej byłoby posiadać dwie pary butów na rower: jedną standardową na chłodniejsze miesiące oraz jedną ultralekką i przewiewną na cieplejsze pory roku. Jednak większość z nas ma tylko jedną parę butów kolarskich, najlepiej więc wybrać model letni i używać ochraniaczy na buty i/lub zwykłych skarpetek kolarskich lub skarpet z wełny merino, w zależności od temperatury.

Zanim jednak wyruszysz na przejażdżkę w palącym słońcu, zapoznaj się z naszymi 7 wskazówkami, które pozwolą Ci się ochłodzić w upalne dni na rowerze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły