verano e19ecf05 07bf 4422 9de6 411a449ce8c7

Jak se obléct na kolo v horkém a vlhkém počasí?

Jízda v horkém a/nebo nesnesitelně vlhkém počasí může být relativně pohodová, ale také se může stát, že na podobnou zkušenost budete chtít co nejdříve zapomenout. Hodně totiž záleží na cyklistickém oblečení, které máte na sobě. Proto je výběr vhodného oděvu klíčovým faktorem, jak předejít tělesnému přehřívání a zároveň umožnit tělu, aby se co nejrychleji přirozeně zchladilo.

Nevhodné oblečení může ohrozit naši bezpečnost nebo znemožnit správné fungování ostatních vrstev oděvu, tudíž cokoliv máme na sobě – od hlavy až k patě – je důležité vybírat pečlivě:

Helma s pořádným odvětráváním

Vyberte si takovou, která má dostatečný počet větracích otvorů, kudy může proudit vzduch. Je-li vedro a vy se chystáte na středně dlouhou cestu, vyhněte se uzavřeným aerodynamickým helmám a samozřejmě zapomeňte na helmy určené na časovku; ty vytáhněte, až skutečně nějakou pojedete. Pokud jste jako triatlonisté zvyklí jezdit dlouhé vzdálenosti, pak patrně nemáte problém se zvládáním horka, nicméně i tak zvažte aerodynamické helmy s kvalitním odvětráváním a zároveň dobrým koeficientem aerodynamického odporu.

helmet e1064eee f82b 4d28 98e5 1fc0f414a3a4

Helma vám musí přesně padnout. Nekupujte si příliš velkou helmu, protože i když bude lépe odvětrávat, není pro vás vhodná. Stejně tak se vyhněte i příliš malým a těsným helmám, které po pár hodinách na slunci budou ještě těsnější. Tím si akorát zaděláte na bolest hlavy.

Šátek místo cyklistické čepice

Jste-li ostříháni na krátko, máte málo či žádné vlasy, pak by bylo vhodné nosit něco pod helmou, abyste svou hlavu chránili před slunečními paprsky. Na trhu jsou sice k dostání speciální cyklistické čepice do horkého počasí, které se vyznačují velmi dobrou prodyšností, ale nejlepším řešením je použít kvalitní cyklistický šátek. Nechceme být jako Marco Pantani, nicméně čepice bývají příliš těsné, jejich kšilt neustále překáží ve výhledu a ve finále se stejně zahřívají víc než dobrý cyklistický šátek – ten je zkrátka pohodlnější variantou, jelikož je tenčí a dá se přizpůsobit vašim potřebám.

Šátek navíc ocení i cyklisté, kteří se hodně potí. Slouží totiž jako taková základní vrstva, která pohlcuje pot z hlavy a vypařuje ho díky vzduchu, který proudí skrz odvětrávací průduchy helmy. Tím zabraňuje stékání potu do obličeje a očí. 

Cyklistické brýle, i když je pod mrakem

01 layerin gafas

Když pomineme estetiku a čistou marnivost, cyklistické brýle jsou nejdůležitějším prvkem při jízdě na kole. Je přitom úplně jedno, jaká je teplota nebo zda právě svítí sluníčko, UV záření nikam nezmizí. Stejně jako se doporučuje používat opalovací krém, když je pod mrakem, měli byste chránit své oči před UV paprsky, i když je sluníčko schované. Podívejte se na cyklistické brýle od Siroka a vyberte si model přesně pro vás: K3, K3s, polarizační, fotochromatické, zrcadlové… Všechny čočky nabízí ochranu UV400, čili chrání před veškerými UV paprsky do vlnové délky 400 nm.

Technické spodní prádlo – Sportovní podprsenka

Nosit funkční spodní prádlo nebo sportovní podprsenku pod cyklistickým dresem, když je venku šílené vedro, se může zdát kontraproduktivní, ale opak je pravdou. Letní funkční prádlo je vyrobeno z lehké a prodyšné síťoviny, která je ideální pro teplejší dny.

amazonas base layer women lifestyle estudio 04

Pokud si neobléknete technické funkční spodní prádlo, a vezmete si na sebe pouze cyklistický dres se špatnou prodyšností, který absorbuje pot, aniž by ho odpařoval, vlhkost se zadržuje a zůstává v kontaktu s pokožkou, což znemožňuje rychlé ochlazení těla. Jestliže si však pod cyklistický dres vezmete funkční spodní prádlo, tkanina při pocení odvádí vlhkost pryč, čímž udržuje pokožku suchou a chladnou. Díky tomu pot funguje jako jakási přirozená klimatizace, která zároveň poskytuje ochranu při jízdě z kopce.

Přestože dámské funkční spodní prádlo je navrženo tak, aby poskytovalo pohodlí v oblasti hrudníku, cyklistky hledající větší podporu (kvůli většímu poprsí či osobním preferencím) si mohou vybrat z cyklistických a vysoce prodyšných sportovních podprsenek. 

Letní cyklistický dres

Letní cyklistický dres by měl být vyroben z tenké, lehké tkaniny, která kromě vysoké prodyšnosti poskytuje také ochranu před UV paprsky, jako například SRX od Siroka. Takový dres můžete nosit přímo na těle nebo přes funkční spodní prádlo, jelikož tkanina rychle odvádí vlhkost z potu jak z povrchu pokožky, tak ze spodního prádla.

02 layering Maillot

Cyklistický dres určený do vysokých teplot a vlhkosti by se měl skládat z několika různých panelů, z nichž každý poskytuje extra ochranu nebo odvětrávání na určitých částech těla: extra ochrana před UV zářením na rukávech a ramenou a tenčí nebo síťovaná tkanina v oblastech, kde se více potíme, aby se zajistilo lepší odvětrávání, a zabránilo se tak přehřátí.

Letní návleky na ruce

04 layering manguitos

Už jsme se o nich podrobně rozepsali v tomto příspěvku. Stejně jako ostatní cyklistické doplňky, ani letní návleky nejsou nezbytnou součástí výbavy, nicméně díky své všestrannosti mohou přijít vhod. Nezaberou moc místa a chrání vaši pokožku před sluncem, aniž by vás zahřívaly a narušovaly tělesnou termoregulaci.  

Rukavice

Někteří cyklisté, ať už ze zvyku, či z estetických důvodů, nemají rukavice dvakrát v lásce a odhazují je, jakmile to počasí a teplota umožní. Stává se tak spíše na silnicích než v horách. Je možné, že cyklisté na horských kolech si více uvědomují možná rizika, takže představa pádu na holé ruce je nutí nosit prstové rukavice pro extra ochranu. Při silniční cyklistice jsou však pády méně časté, tudíž jezdci snáz zapomenou na možné následky jízdy bez rukavic, jako je například náraz holými dlaněmi o zem.

To znamená, že rukavice byste měli nosit po celý rok. V případě vysokých teplot a vlhka mají navíc dvojí úlohu. Jednak udržují naše ruce suché, abychom mohli bezpečně a pohodlně držet řídítka (zabraňují klouzání), ale také umožňují otírat si pot z obličeje.

Cyklistické kraťasy

Horké a vlhké dny vás už nezaskočí, pokud si obléknete prvotřídní cyklistické kraťasy, jako jsou SRX od Siroka. Jelikož se skládají z různých panelů, z nichž každý má specifické složení a je vyroben ze speciálních tkanin, poskytují pevnost a podporu v oblastech, kde je to nejvíce potřeba, a odvětrávají části těla náchylné k pocení (síťovina na zádech, bocích a v pase). Pohodlné a prodyšné kraťasy s kšandami jsou zkrátka základ, a stejně tak speciální vložka, která odvádí vlhkost a teplo z rozkroku. Pro více informací o výběru vhodných cyklistických šortek se podívejte do našeho průvodce nakupováním.

03 layerinng culote

Některé specifické modely cyklistických kraťasů, určené do vysokých teplot, dostávají lehkost a prodyšnost na úplně novou úroveň. Oceníte je především, pokud žijete v oblasti, kde teploty běžně stoupají nad 35°C, ale i ke 40°C a výš. Jestli u vás nebývá takové horko, pak vám bohatě postačí kvalitní cyklistické kraťasy, které využijete po celý rok. 

Ponožky + Cyklistická obuv

To samé platí i pro ponožky. Ačkoliv existují specifické modely určené do vysokých teplot, které jsou vyrobené z lehčích, síťovině podobných tkanin, která pokrývá takřka celé chodidlo, bohatě si vystačíte s kvalitními cyklistickými ponožkami. Ty jsou lehké, pohodlné a dostatečně prodyšné na to, aby zvládly jízdu v teplotách od 30 do 35°C.

05 layering calcetines

Ultralehké letní ponožky jistě fungují skvěle v extrémních teplotách, nebo když se hodně potíte, nicméně zásadní roli tu hrají především boty, které nesmí bránit odpařování potu. Pokud jezdíte v cyklistických botách se špatným odvětráváním, pak můžete mít sebelepší ponožky, ale vlhkost přesto zůstane uvnitř obuvi. A všichni víte, jak nepříjemný je to pocit, když máte promáčené nohy, ať už při jízdě, nebo po ní.

Ideálně byste měli mít dva páry cyklistických bot: jeden s normálním odvětráváním pro chladnější měsíce a druhý, vyrobený z lehkého materiálu a s kvalitním odvětráváním pro teplejší sezónu. Nicméně většina z nás stejně nosí jen jedny cyklistické boty, takže se vyplatí vzít ty letní, ke kterým můžete použít speciální návleky a/nebo běžné cyklistické ponožky či merino ponožky (v závislosti na venkovní teplotě).

Počkejte! Než se vypravíte na jízdu v žáru letního sluníčka, podívejte se na našich 7 tipů, jak se vypořádat s horkem.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články