long sleeve woman e6bea1dc 56fd 4843 90cb f30c6a999cfd

Przewodnik po koszulkach z długim rękawem – jakie modele nosić i kiedy

Jest zbyt zimno, aby jeździć tylko w koszulce i termoaktywnej podkoszulce na rower, nawet jeśli jest ona wykonana z wełny merino, z kolei jeśli założymy kurtkę zimową, od razu zrobi nam się za gorąco. Chociaż może się to zdarzyć o każdej porze roku, ponieważ pogoda w niektórych zakątkach świata bywa bardzo zmienna, to właśnie jesień i wiosna sprawiają, że najbardziej wahamy się przy wyborze odpowiedniego stroju, aby nie zmarznąć ani nie przegrzać się podczas jazdy. 

Koszulki rowerowe z długim rękawem mogą być dobrym rozwiązaniem, ale zapewne masz wiele pytań: Czy warto kupić koszulkę z długim rękawem? Którą wybrać spośród tak wielu modeli? W jakim zakresie temperatur sprawdzi się każda z nich? Ponieważ różnorodność produktów na rynku jest ogromna, postanowiliśmy opowiedzieć o różnych rodzajach koszulek z długim rękawem, ich charakterystykach i wyjaśnić, czego należy szukać w takiej odzieży:

Rodzaje koszulek z długim rękawem

Oto trzy podstawowe rodzaje:

  1. Letnie koszulki z długim rękawem.
  2. Koszulki z długim rękawem z izolacją termiczną.
  3. Hydrofobowe koszulki z długim rękawem.

Letnie koszulki z długim rękawem

siena maillot cycling lifestyle 01

  • Takie same cechy (materiał, krój, dopasowanie, kieszenie i elementy odblaskowe) jak w przypadku wersji z krótkim rękawem. 
  • Ultralekkie.
  • Przy temperaturach pomiędzy 10-15 °C w połączeniu z termoaktywnym podkoszulkiem z wełny merino.
  • Przy temperaturach powyżej 15 °C w połączeniu z podkoszulkiem bez rękawów z tkaniny siatkowej.
  • Przy temperaturach powyżej 25°C koszulka powinna być wykonana z odpowiedniego materiału, ponieważ sam długi rękaw nie zapewni odpowiedniej temperatury ciała. Koszulki z długim rękawem SRX Siroko sprawdzą się nawet w najgorętsze letnie dni.

srx roselend maillot cycling frontal

  • UPF (Ultraviolet Protection Factor) dla dodatkowej ochrony ramion rowerzysty.
  • Brak nierównej opalenizny (nieuniknionej w koszulce z krótkim rękawem).
  • Dla osób o bardzo jasnej lub delikatnej skórze, uczulonych na słońce lub na kremy z filtrem.
  • Ochrona przed słońcem ran, oparzeń lub tatuaży.

Koszulki z długim rękawem z izolacją termiczną

passion m4 cycling jersey lifestyle 01

  • Wykorzystują tkaniny techniczne zapewniające różne poziomy izolacji cieplnej i ochrony, a także dobrą oddychalność, aby odprowadzać ciepło i uniknąć przegrzania lub zatrzymywania wilgoci wewnątrz.
  • Tkaniny mogą być syntetyczne (poliester, nylon) lub naturalne (głównie wełna merino).
  • Szeroka gama modeli i cen w zależności od rodzaju tkaniny.
  • Przy temperaturach około 10-15°C wybierz najlżejsze, kompaktowe, uniwersalne modele bez podszewki z polaru, zaprojektowane jako warstwa ochronna na koszulkę z krótkim rękawem i/lub podkoszulkę rowerową. Takie koszulki są idealne na zimne poranki lub długie, wysokogórskie zjazdy, ponieważ łatwo je założyć, zdjąć i schować do kieszeni. Świetnie nadają się również dla rowerzystów, którzy intensywnie trenują lub mają tendencję do przegrzewania się.
  • Przy temperaturach poniżej 10-12°C warto wybrać koszulki z długim rękawem, które zapewniają prawie taką samą ochronę przed zimnem i wiatrem jak kurtka zimowa – z podszewką z polaru, gęsto tkanym materiałem i wysokim kołnierzem.
  • Możesz rozszerzyć zakres temperatur dla obu opisanych powyżej rodzajów koszulek, dodając różne warstwy na wierzch (kamizelki wiatroszczelne, kurtki zimowe), pod spód (podkoszulki lub koszulki z krótkim rękawem). Możesz nawet połączyć oba rodzaje koszulek z izolacją termiczną, ponieważ czasami różnica między lekką termiczną koszulką i letnią koszulką z długim rękawem, oraz między termiczną koszulką z podszewką z polaru i kurtką zimową jest minimalna.
  • Elementy odblaskowe są niezbędne, aby zapewnić odpowiednią widoczność na drodze w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia.
  • Inne szczegóły niezbędne w koszulce rowerowej to: duże tylne kieszenie, dobry zamek błyskawiczny, płaskie szwy z odpowiednim wykończeniem, aby uniknąć otarć i rozdarć, a także system antypoślizgowy, aby utrzymać koszulkę na miejscu.

oregon m4 cycling jersey estudio lifestyle 06

Hydrofobowe koszulki z długim rękawem

  • Wykonane z tkanin odpornych na działanie wody lub materiałów z powłoką hydrofobową.
  • Hydrofobowość zazwyczaj idzie w parze z ochroną termiczną. Zyskujesz wszechstronność, ale możesz stracić na oddychalności z powodu powłoki chroniącej przed wilgocią.
  • Nie istnieją w pełni wodoodporne koszulki z długim rękawem. Hydrofobowość czy odporność na działanie wody ma swoje ograniczenia, a poziom ochrony zmniejsza się z czasem, szczególnie w przypadku tkanin z powłoką hydrofobową. Na szczęście na rynku dostępne są produkty, które pomagają przywrócić tkaninie jej właściwości hydrofobowe.
  • Modele hydrofobowe są zazwyczaj dość drogie. Weź to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy warto zapłacić więcej za ubranie, które może nigdy nie być potrzebne, ponieważ w Twojej okolicy prawie nigdy nie pada, lub dlatego, że po prostu nie lubisz jeździć w deszczu.

Poznaliśmy już trzy główne rodzaje koszulek z długim rękawem. Możemy dodać jeszcze czwarty: koszulki do kolarstwa górskiego o innym kroju niż modele do kolarstwa szosowego, bardziej luźne i wygodne, w casualowym stylu (co sprawia, że świetnie sprawdzają się w innych dyscyplinach czy turystyce rowerowej) i zaprojektowane z myślą o specyfice MTB. Jednak wśród koszulek z długim rękawem do kolarstwa górskiego można znaleźć te trzy kategorie, które opisaliśmy powyżej. To powiedziawszy…

Jak wybrać odpowiednią koszulkę z długim rękawem?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy najpierw zadać sobie dwa pytania: Jakim typem rowerzysty jesteś i kiedy zamierzasz używać koszulki? Wybierz model, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Nie sposób odnieść się do wszystkich możliwych pytań i odpowiedzi, ponieważ każdy rowerzysta jest inny, ale oto niektóre z nich:

  • Jeśli chcesz, aby po prostu chroniła Cię przed słońcem, nie ma wątpliwości: wybierz letnią koszulkę z filtrem UPF 50.
  • Jeżeli potrzebujesz właściwości hydrofobowych, wybierz tkaninę, która ochroni Cię przed wilgocią, ale pamiętaj, że nie istnieją w pełni wodoodporne koszulki rowerowe.
  • Jeśli chcesz, aby Twoja odzież była jak najbardziej uniwersalna, poszukaj modelu o średnim stopniu ochrony termicznej, który można łączyć z różnymi warstwami na wierzchu i pod spodem. 
  • Jeśli bardzo się pocisz i masz tendencję do przegrzewania się podczas treningu, poszukaj modelu o dobrej oddychalności i właściwościach odprowadzających pot.
  • Jeśli szukasz odpowiedniej odzieży na zimę, ale masz tendencję do przegrzewania się lub temperatury w twoim regionie nie spadają poniżej 10°C, kurtka zimowa nie wchodzi w grę, wystarczy koszulka z długim rękawem z izolacją termiczną i ochroną przed wiatrem.
  • Jeśli szukasz po prostu kompaktowej, łatwej w zakładaniu i zdejmowaniu odzieży, która ochroni Cię bardziej niż kamizelka podczas długich zjazdów, postojów czy zimnych poranków, wybierz lekki model, z podszewką z polaru lub bez, w zależności od Twoich preferencji.

Czasami znalezienie odpowiedniego produktu za pierwszym podejściem jest trudne, ale mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci znaleźć koszulkę z długim rękawem, która najlepiej odpowiada Twoim gustom i potrzebom. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły