chaquetas 392b2cfe 481d 49b2 9b45 a3face12c380

Jak Się Ubrać Na Rower Zimą

W tym artykule podpowiemy, w co się ubrać, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas zimowych wypraw rowerowych.

Do niedawna powszechnie stosowano trójwarstwowy system doboru ubrań zimą, w chłodnych warunkach lub gdy pada deszcz. Pojawienie się tkanin funkcyjnych, takich jak Softshell, zakwestionowało tę teorię, ponieważ jedno ubranie zapewnia dwie funkcje: ochronę przed wiatrem i zimnem oraz izolację termiczną, która zatrzymuje ciepło naszego ciała.

Wielofunkcyjna odzież z tkaniny Softshell służy jako izolująca warstwa pośrednia i może być jednocześnie warstwą zewnętrzną lub bazową. W ten sposób za pomocą tylko dwóch ubrań doskonale ochronimy nasze ciało przed zimnem i wiatrem, utrzymując odpowiednią temperaturę ciała i odprowadza pot.

Przygotowaliśmy dla Was krótki opis każdego z trzech ubrań i ich funkcji wraz z kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci wybrać kombinację pasującą do Twoich potrzeb i klimatu, w którym mieszkasz lub podróżujesz:

WARSTWA BAZOWA:

Podkoszulka rowerowa odprowadzająca wilgoć i utrzymuje suchą powierzchnię skóry.

layering cycling baselayer

Powinna być bardzo dopasowana i przylegać do ciała niczym druga skóra. Podkoszulki rowerowe są zazwyczaj wykonane z włókien syntetycznych lub wełny merynosa, naturalnej tkaniny termoregulacyjnej, która zapewnia chłodzenie w ciepłe dni oraz ciepło i suchą powierzchnię skóry kiedy jest chłodniej. Warstwa bazowa to zazwyczaj podkoszulki dostępne w wersjach z krótkim rękawem, długim rękawem i bez rękawów. Im grubsza tkanina, tym cięższa i cieplejsza. Uważaj jednak, bo zbyt gruba warstwa bazowa może sprawić, że będziesz się nadmiernie pocić. 

IZOLUJĄCA WARSTWA POŚREDNIA:

Zapewnia izolację termiczną, chroniąc przed zimnem i zatrzymując ciepło wytwarzane przez nasze ciało. 

layering cycling winter jacket jpg

To najbardziej techniczna z trzech warstw, ponieważ musi zapewnić równowagę pomiędzy oddychalnością a zatrzymywaniem ciepła. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu 3-warstwowej tkaniny Softshell. Pierwsza warstwa chroni nas przed wiatrem i wilgocią (do pewnego stopnia, pamiętajmy, że nie jest to kurtka przeciwdeszczowa); pod spodem znajduje się membrana, która zapobiega przenikaniu zimnego powietrza przez odzież i wychładzaniu naszego ciała; i wreszcie termoregulacyjna wewnętrzna podszewka, która pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Do wyboru jest wiele opcji: ubrania bez wewnętrznej podszewki, modele w większym stopniu chroniące przed deszczem, o różnej grubości dla lepszej ochrony przed zimnem i wiatrem. Każda z nich stworzona dla określonych temperatur i warunków pogodowych.

OCHRONNA WARSTWA ZEWNĘTRZNA:

Wiatroszczelne i przeciwdeszczowe kurtki na chłodne i deszczowe dni.

layering cycling vest

Należy pamiętać, że większość kurtek wiatroszczelnych zazwyczaj ochroni nas co najwyżej przed lekką mżawką, podczas gdy inne, bardziej techniczne modele, takie jak kurtki przeciwdeszczowe, odpychają cząsteczki wody i mogą być nawet całkowicie nieprzemakalne. Oddychalność trzeciej warstwy trudna do osiągnięcia, ponieważ aby być w 100% wodoodporna, blokuje ona odparowywanie potu odprowadzanego przez dwie poprzednie warstwy i zamyka wilgoć w środku. Dlatego ważne jest, aby używać trzeciej warstwy tylko wtedy, gdy to konieczne.


Przy wyborze kompletu warstw należy wziąć pod uwagę cztery główne czynniki: ochronę, oddychalność, wagę i wygodę.

  • Ubrania muszą chronić nas przed zimnem i wiatrem, a jednocześnie być oddychające i odprowadzać pot. Jeśli zatrzymują wilgoć i nie schną prawidłowo, po wysiłku zmarzniemy.
  • Waga jest ważnym czynnikiem w każdej z trzech warstw. Im są one lżejsze, tym lepiej, ale należy pamiętać, że lekka odzież oznacza lekki materiał, a zatem słabszą ochronę. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy warstwami.
  • Wygoda na rowerze jest najważniejsza, dlatego warstwy muszą być dobrze dopasowane zarówno do naszego ciała, jak i do siebie nawzajem. Idealnie przylegająca warstwa bazowa nie spełni swojej funkcji, jeśli warstwa zewnętrzna będzie z kolei za duża, wpuszczając tym samym zimne powietrze do środka. Ubrania nie powinny być również zbyt ciasne, aby nie ograniczać prawidłowego krążenia krwi niezbędnego do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Bez względu na to jak elastyczne są tkaniny, jeśli będą nas uciskać, ograniczą one nasze ruchy i uniemożliwią kierowanie rowerem.

layering

Każdy rowerzysta jest inny,
więc kombinacja warstw, która sprawdzi się u Ciebie, w tych samych warunkach może okazać się nieodpowiednia dla kogoś innego. Każdy z nas ma inne potrzeby, ale dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność. Lepiej zdjąć jedną warstwę lub rozpiąć kamizelkę, niż marznąć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły