calcetines 21665947 4325 4d49 874a f7abe58dcc25

Skarpetki rowerowe: Zastrzyk energii dla rowerzystów

Nic nie może się równać z uczuciem wkładania nowych skarpetek rowerowych. To nie tylko efekt, jaki wywierają na nasze stopy, ale także jak znacznie poprawiają nasz nastrój. W połączeniu z resztą kolarskiego stroju lub rowerem są jak zastrzyk energii, który motywuje nas do wskoczenia na siodełko. Od teraz nie możecie już winić Siroko, jeśli w Waszym wyposażeniu na rower zabraknie tej ekstra energii, ponieważ w naszej ofercie mamy już dla Was także skarpetki. 8 modeli w 8 różnych kolorach i prostym, minimalistycznym stylu, łatwe do dopasowania do wzorów i kolorów koszulek, spodenek, kamizelek i kurtek rowerowych.

Nie zastanawiaj się zbyt długo, ponieważ skarpetki są obecnie jedną z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się części kolarskiej garderoby. Nie tylko dlatego, że świat kolarski jest pełen skarpetkowych maniaków, ale również dlatego, że ich cena i wielofunkcjonalność sprawiają, że w bardzo szybko znajdą się w każdym koszyku Siroko.

W naszej pierwszej kolekcji skarpetek kolarskich postawiliśmy na krój mid-cut, i użycie włókien syntetycznych (95% Nylon i 5% Elastan), które naszym zdaniem łączą w sobie oddychalność, komfort, dopasowanie i kompresję w najbardziej efektywny sposób.

s1 green alpe dhuez cycling socks packaging 1

Dodatkowy komfort zapewniają bezszwowa część palcowa i strefa podbicia wykonana z mikroperforowanej tkaniny sprzyjającej odprowadzaniu potu, dzięki czemu stopa nie pozostaje wilgotna wewnątrz buta.

Aby zapewnić odpowiednie dopasowanie, nasze skarpetki mają ekstra szeroki górny ściągacz, piętę w kształcie litery Y oraz elastyczny pas w łuku stopy dla dodatkowego wzmocnienia w strefie podbicia i powięzi. Te trzy techniczne właściwości oraz wysokiej jakości materiał kompresyjny sprawiają, że skarpety wygodnie dopasowują się do dolnej części podudzia, kostki i stopy oraz utrzymują je na miejscu podczas jazdy.

Każdy z 8 modeli jest dostępny w trzech rozmiarach XS-S, M-L i XL-XXL.

Skarpetki rowerowe: oficjalne przepisy i niepisane zasady

Jedyny oficjalny przepis dotyczący skarpetek ustanowiony został przez Międzynarodową Unię Kolarską (Union Cycliste Internationale, UCI) i mówi: “Skarpetki i ochraniacze na buty używane podczas zawodów nie mogą być dłuższe, niż połowa odległości pomiędzy środkiem kostki stopy, a główką kości strzałkowej”. W skrócie, skarpetka nie może sięgać ponad połowę wysokości kości podudzia, pomiędzy kostką a kolanem. UCI ustanowiła tę zasadę, ponieważ istnieją modele skarpet aero, które oferują lepszą aerodynamikę niż goła skóra. O jakiej przewadze mówimy? Testy w tunelach aerodynamicznych przeprowadzone przez producentów wykazały, że przewaga wynosi 3-4 waty w porównaniu ze zwykłą skarpetką. Im wyższa prędkość, tym większa przewaga, sięgająca nawet 20 watów. Skarpetkowy doping! Może się wydawać, że to niewiele i choć nie wygramy największych wyścigów tylko dzięki dobrym skarpetkom, lecz raczej dzięki silnym nogom, taka przewaga może decydować o zwycięstwie w jeździe na czas, gdzie aerodynamika jest podstawą.   

Istnieją również niepisane zasady, które wielu rowerzystów traktuje bardzo poważnie (być może zbyt poważnie), takie jak nienoszenie białych skarpetek do czarnych butów lub czarnych skarpetek do białych butów. To wyłącznie kwestia gustu.

black white socks

Nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ często ci sami rowerzyści, którzy nie noszą białych skarpet do czarnych butów, zakładają białe skarpety do czarnych długich spodni i czarnych butów. Kolejny kontrowersyjny temat: skarpetki pod czy na spodniach? Po raz kolejny jest to kwestia gustu i dobrania do siebie elementów stroju. Jeśli jesteś maniakiem skarpetek i chcesz się pochwalić nowym modelem, to noś je na spodniach. Oczywiście jeśli zakładasz je na inne ubrania, to zapomnij o ochraniaczach, które zakryją skarpetki. Należy pamiętać, że niektóre modele długich spodni na rower posiadają odblaskowe elementy w dolnej części nogawek, które zakryjesz zakładając na nie skarpetki. Z drugiej strony, są także na rynku modele długich spodni rowerowych z tzw. podkówkami (pętle-zaczepy na stopy w postaci taśmy lub paska pod stopą), w których skarpetka założona na wierzch wygląda znacznie lepiej.    

Kwestia gustu i kolorystyki 

Z reguły białe skarpetki wyglądają świetnie z białymi butami, a czarne z czarnymi. Poza tym, to już wyłącznie kwestia gustu i doboru kolorystyki, ale możemy dać Ci kilka prostych wskazówek:

Niech Twoje skarpetki pasują do butów, roweru, koszulki, spodenek, kasku, niech pasują przynajmniej do siebie nawzajem! Widzieliśmy przypadki rowerzystów, którzy po zgubieniu jednej skarpetki po prostu brali inną z drugiej pary i dobierali do siebie te dwie sierotki.

Jeśli zakładasz czarne spodenki rowerowe, poszukaj skarpetek w kolorze jak najbardziej zbliżonym do kolorów na Twojej koszulce. Jeśli wybierzesz kolor, którego nie ma ani na koszulce, ani na spodenkach, kombinacja może być zła, ale może też być interesująca. Na przykład drużyna Ineos Grenadiers (dawniej Sky) zazwyczaj nosi białe skarpetki do białych butów w połączeniu z resztą stroju w ciemnych odcieniach (czerń i granat) i wygląda to naprawdę dobrze. 

ineos socks

Jeśli lubisz łączyć ze sobą różne kolory, spróbuj dopasować swój strój do roweru i poszukaj harmonii w oparciu o teorię barw podstawowych. 

Dbaj o swoje stopy i skarpetki

Nie chcemy bawić się w rodziców, ale odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp – zwracając szczególną uwagę na paznokcie – przedłuży życie Twoich skarpetek. 

Pamiętaj, że dobre skarpetki kolarskie chronią stopę, kostkę i dolną część podudzia przed: 

  • Uderzeniami pedałów. Ból jest nie do uniknięcia, ale bez skarpetek obrażenia mogą być znacznie gorsze.
  • Zadrapaniami i ranami od gałęzi, pokrzyw lub krzewów podczas jazdy na rowerach MTB lub Gravel.
  • Otarciami od butów. Skarpetki dodatkowo wchłaniają pot, chroniąc stopę przed wilgocią.
  • Zimnem, utrzymując odpowiednią temperaturę stóp i dolnej części podudzia.

Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów skarpetki zużywają się bardzo szybko. Są stale wystawione na działanie słońca, brudu, kurzu, błota i wody, kiedy złapie nas deszcz lub przejedziemy przez kałużę. Pierzemy je, suszymy, znów zakładamy na stopy i w drogę! Aby przedłużyć życie skarpetek przyjrzyj się poradom z naszego postu o tym, jak dbać o odzież rowerową. Ich kolor w końcu jednak nieuchronnie wyblaknie, włókna ulegną zniszczeniu, a skarpetka straci swoje właściwości. 

Nie czekaj do ostatniej chwili z zakupem nowej pary. Kiedy nie jest nam wygodnie i nie wyglądamy dobrze, nie mamy dobrego samopoczucia. Nie testowaliśmy tego w tunelu aerodynamicznym, ale jesteśmy pewni, że wygodny strój, w którym czujemy się dobrze działa lepiej niż para aerodynamicznych skarpetek.

socks models a9132273 b29c 4260 b65f 7aeac0635b5b

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły