Cover BF nueva

Black Friday, slevy, horečné dychtění a totální šílenství: historie Černého Pátku

Black Friday neboli Černý pátek se pomalu blíží, takže proč si neříct něco o jeho původu? Většina horlivých zákazníků patrně vůbec netuší, kde se celý ten humbuk kolem slev, výprodejového šílenství a nekonečných promo akcí vzal. Zjistěte s námi, co má Franklin D. Roosevelt se vším tím povykem společného. Věřte, že vás příběh a postavy, které za tímto fenoménem stojí, opravdu překvapí.

Pro začátek se musíme přesunout zpět do 19. století. Možná vás někdy napadlo, že Black Friday má původ ve výprodejích po Díkůvzdání, aby se pročistily sklady před Vánoci. První použití tohoto termínu má ovšem mnohem temnější (nebo světlejší, záleží na úhlu pohledu) původ, který souvisí se spekulacemi se zlatem a finanční krizí, jež vypukla v pátek 24. září 1869 v USA. Čtete správně, rok 1869. To úplně nekoresponduje s obecnou představou postávání před nákupními centry, že?

Screenshot 27

Další způsob užití termínu Black Friday mají na svědomí policejní sbory Filadelfie a Rochesteru, které tak v 60. letech 20. století označovaly chaos na silnicích a v ulicích, jenž vypukl den před Díkůvzdáním v souvislosti s prvním dnem vánočních nákupů a fotbalovým zápasem mezi armádou a námořnictvem. Tehdy ale policisté dozajista netušili, co bude následovat dál. Jak by asi nazvali davy šílených zákazníků, kteří se snaží protlačit a prostrkat do obchodu, aby získali 10% slevu na televizní set? Šílený pátek? 

To, že se právě tyto dny staly obdobím intenzivních nákupů, mají na svědomí obchodní domy jako Eaton’s či Macy’s, které počátkem 20. století sponzorovaly průvod Santa Clause na Díkůvzdání. Vánoce už byly za dveřmi a tyto společnosti říkaly Santovi, kam poslat elfy na nákupy.


A tak se mezi průvody a vším tím chaosem v nákupních zónách tento termín uchytil. Nutno podotknout, že napořád. Používala ho nejen policie, ale převzala ho i média a prodejci. Navíc mnohým lidem dával smysl, protože se právě v tomto období dostali z červených čísel do černých. Roční příjmy začínaly konečně růst.

A když už jsme v číslech, podívejme se rovnou na nejnovější údaje. V roce 2022 překonal Black Friday v USA rekord, když tamní zákazníci podle Adobe Analytics utratili 9,12 miliard dolarů. To vše bez front, strkání a vyhrocených šarvátek. Z dotazovaných lidí šlo v roce 2022 nakupovat do kamenného obchodu jen 32 % z nich. To je o 9 % méně než v roce předchozím. Pandemie covidu-19 urychlila přechod k online nakupování, který probíhal již od přelomu let 2003 a 2004. Tento trend dal v roce 2005 vzniknout Kybernetickému pondělí (Cyber Monday), které se dočkalo ještě většího úspěchu než samotný Black Friday, když se v roce 2022 v USA během tohoto svátku online nakupování utratilo 11,3 miliardy dolarů. Nekonečné fronty a lidé tábořící před obchody, aby pro sebe urvali co největší slevu, už se pomalu stávají minulostí.

A s nimi pomalu mizí i scény, kdy lidé během výprodejů pobíhají po obchodech a navzájem se perou. Vezměte si například tohoto chlápka z Vancouveru, který si asi myslel, že je Indiana Jones a tak použil svůj opasek jako bič na lidi postávající před obchodem Adidas. Podle toho, jak byla celá situace vylíčena v tisku, se z tohoto fenoménu pomalu stávala další sváteční tradice. Hej, je tu Black Friday a s ním i potyčky všeho druhu, zatčení a tasery… Šťastné a veselé, Ameriko!


A tak jsme dospěli do bodu, kdy se poněkud paradoxně období Black Friday přeneslo do online podoby, které začíná ještě před Díkůvzdáním a pokračuje i po něm. Jediné kliknutí nás dělí od všemožných informací a nabídek, takže je relativně snadné zapomenout, jak to celé vzniklo. Někdo by mohl namítnout, že jde jen o nákupní den plný výhodných slev. Pro jiné jde však o kulturní fenomén, odraz naší společnosti a toho, jak konzumerismus formoval naše tradice a svátky. 

Nezapomínejte, jaké je roční období a co ještě nedávno pro většinu lidí znamenalo. Určitě si važte toho, kolik jste ušetřili, ale rovněž i toho, co už máte. A nezapomeňte na úsměv a poděkování všem, kteří tento den/týden/měsíc umožňují, ať už u nás v Siroku nebo v jiné společnosti. Vzpomeňte si na designéry a marketingové pracovníky, kteří vše měsíce připravovali, aby splnili vaše přání, na lidi, kteří vám doručili balíček ke dveřím, i na prodavače v obchodě. A nezapomínejte ani na všechny ty elfy, kteří jsou součástí výrobního procesu, a zaměstnance našeho Siroko skladu, jež se starají o to, abyste svou objednávku obdrželi v pořádku a včas.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články