Cover 175

Brašna na řídítka Siroko: Výhody a použití

Cyklistické brašny na řídítka jsou jednoduchým, ale za to funkčním doplňkem, jak už jsme si ostatně řekli v tomto článku o příslušenství pro gravelovou cyklistiku. Začaly se používat s prvními moderními koly, a to zejména na dlouhé a středně dlouhé projížďky. Za následnou popularizací brašen pak stojí gravelová cyklistika a bikepacking. A jelikož my cyklisté rádi experimentujeme a zkoušíme nové věci, uvědomili jsme si, jak jsou pro nás brašny na řídítka, jako například Siroko Rainforest a Siroko Yellowstone, užitečné. Pokračujte ve čtení a dozvíte se o tomto všestranném doplňku víc: na co se používá, jaké má výhody, zda jej konkrétně vy využijete, kdy a jak se používá a co vše v takové brašně můžete převážet. 

image

Co je cyklistická brašna na řídítka?

Brašny se připevňují na řídítka a slouží jako extra úložný prostor. Oceníte je především na dlouhé a středně dlouhé projížďky, ale klidně je můžete využívat i pro každodenní cestu do práce, případně na převážení věcí, které nechcete tahat po kapsách dresu, v brašně pod sedlo nebo tašce na nářadí. 

Brašny na řídítka najdeme v různých velikostech a stylech, ale obecně platí, že bývají odolné, lehké a snadno přístupné. Brašna na řídítka od Siroka (s kapacitou 4 l) je, co se týče velikosti, kompaktní střední třída, a stejně jako většina jiných brašen i tato má vnitřní kapsy pro přehledné uspořádání věcí. Pro ještě více úložného prostoru disponuje také vnější kapsou. 

Brašny na řídítka, včetně modelů od Siroka, jsou vyrobeny z odolných a vodoodpudivých materiálů, které ochrání vnitřek v případě namočení. Další praktickou vlastností brašny od Siroka je, že ji lze snadno odepnout a přenášet. K tomu vám poslouží popruh přes rameno, díky kterému ji budete moct mít neustále u sebe, i když své kolo zaparkujete.

image 1

Má brašna na řídítka i jiné využití?

Hlavní funkcí brašny je samozřejmě uchovávání věcí, takže vám ukážeme pár příkladů, jak moc dokáže být tahle věcička užitečná:

Baví vás fotit a rádi pořizujete snímky telefonem nebo kamerou na cestách? Díky této brašně budete mít telefon či kameru vždy po ruce a v bezpečí. Rovněž vám zbyde místo i na menší stativ, objektivy, náhradní baterie… Nespornou výhodou je i fakt, že pokud se hodně zapotíte, bude váš aparát lépe chráněn před vlhkem, než kdybyste jej měli v kapse svého dresu. 

Používáte kolo k dojíždění do práce, školy apod.? Pokud vyloženě nepotřebujete velký batoh, pak je naše brašna na řídítka přesně pro vás. Kromě svých osobních věcí v ní totiž můžete převážet oběd, nějaké to ovoce i svačinu. Bez problémů se vám tam vejde i bunda do deště, pokud by snad náhodou cestou do práce nebo domů pršelo. 

Neholdujete úplně brašnám pod sedlo, ale přesto byste rádi měli základní nářadí po ruce, kdyby se vám snad na kole něco porouchalo? Do brašny na řídítka od Siroka se vejde: středně velká pumpička, dvě až tři náhradní duše, multiklíč, jídlo na cestu, telefon, rukavice, návleky na ruce, a pokud tam věci pěkně uspořádáte, zbyde vám ještě nějaké to místo navíc. Už žádné přecpané kapsy u dresu!

Tyto příklady jsme vybrali proto, abyste si udělali obrázek o tom, co všechno se do brašny vejde a jak ji lze využít. Pokud však jezdíte jen na 2–3hodinové projížďky po známé trase, tak si patrně vystačíte jen s brašnou pod sedlo nebo na nářadí.

image 2

Výhody brašny na řídítka

Snadný přístup: Brašna je umístěna na pohodlném a snadno dostupném místě, takže ji budete mít vždy po ruce a na očích. Díky tomu z ní můžete cokoliv vyndat, aniž byste museli zastavovat nebo slézat z kola. 

Úložný prostor navíc: Můžete si s sebou vzít víc věcí než obvykle, případně brašnu použít na věci, které byste jinak vozili v jiných úložných prostorech na kole nebo po kapsách, tedy například svačinu, vodu, náhradní oblečení, nářadí, náhradní součástky, telefon, klíče atd. 

Bezpečnost: Některé brašny, včetně těch od Siroka, disponují reflexními prvky, abyste byli lépe vidět i na špatně osvětlených cestách. Díky velkému počtu zipů, snadnému odepínání brašny a přídavnému ramennímu popruhu, který umožňuje vzít si ji kamkoliv s sebou, budou vaše věci opravdu v bezpečí.

Ochrana: Většina brašen na řídítka je voděodolná nebo nepromokavá, což, jak už jsme zmínili, chrání vaše věci před deštěm a vlastním potem. Vaše věci budou rovněž lépe chráněny v případě pádu, než kdybyste je převáželi po kapsách.

Nevýhody brašny na řídítka

Není univerzální: Brašna nemusí pasovat na řídítka vašeho kola, ať už kvůli velikosti a modelu kola, nebo designu samotné brašny. Proto byste se měli před koupí ujistit, že máte v oblasti kolem řídítek a přední části kola dostatek prostoru.

image 4

Překáží brzdovým a řadícím lankům: Pokud má vaše kolo mechanickou přehazovačku a všechny prostory jsou pokryté lanky, aniž by byly uchyceny k řídítkům, pak je vcelku pravděpodobné, že vám bude brašna dělat neplechu při používání brzd a převodů. “V” brzdy a brzdy ráfkové si s brašnami na řídítka moc nerozumí, zejména pak těmi velkými a středně velkými. 

Brání nebo omezuje používání GPS a světel: V závislosti na velikosti brašny a způsobu upevnění vaší GPS a světel může být docela problém ji na řídítka přichytit. V některých případech může být nutné světla a cyklopočítač přemístit. Se Siroko brašnou je naštěstí kompatibilní většina typů uchycení.

Ovlivňuje ovládání kola: Extra váha v přední části může ovlivňovat ovladatelnost kola. Čím je těžší, tím hůř se bude s kolem zatáčet a brzdit. Ale nebojte se: pakliže ji nebudete plnit kameny, tak si její váhy ani nevšimnete, neboť většinou se v ní převáží poměrně lehké věci. 

Větší odpor vzduchu: Brašna na řídítka není úplně vhodná pro cyklisty, pro které je důležitá rychlost.

Vzhled: Z estetického hlediska není brašna na řídítka ničím půvabným. Pokud vám ale zlepší požitek z jízdy, tak na tom přece tolik nezáleží.

image 5

Před koupí brašny na řídítka byste tedy měli zvážit, jaký druh cyklistiky praktikujete a na jaký typ projížděk běžně jezdíte. Pokud usoudíte, že ji skutečně potřebujete, vybírejte podle velikosti a požadovaných vlastností a ujistěte se, že je kompatibilní nejen s vaším kolem, ale i dalším příslušenstvím v přední části. Jakmile budete mít brašnu doma, jistě se z ní rázem stane nedílná součást vašich výletů, neboť je skutečně užitečná a má všestranné využití. Naše brašna na řídítka Siroko je dostupná v černé a žluté barvě. Snadno se instaluje a je praktická jak na dlouhé projížďky, tak dojíždění do práce. Jde o víceúčelový doplněk, který využijete na maximum.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články