talla ebc4ad1e 39ef 4881 a818 3b7d348bbc1c

Jak najít ideální velikost vašeho cyklistického oblečení

Volba správné velikosti cyklistického oblečení je zásadní, protože zaručuje špičkový výkon oděvu: pohodlí, prodyšnost, izolaci a zároveň snadný pohyb těla.

Nakupování online získává na popularitě a znát vaše míry se stává zásadním bodem při nákupu, protože nemáte šanci si oblečení vyzkoušet. K přesné a rychlé odpovědi na otázku „Jaká je moje velikost?“ je potřeba znát vaše aktuální míry. Může se to zdát jako zbytečná ztráta času, ale je lepší věnovat pár minut přeměření než koupit špatnou velikost a oblečení vracet.

Jak se správně změřit?

Ke správnému přeměření budete potřebovat krejčovský metr. Jestli žádný nemáte, můžete také použít obyčejný metr nebo pravítko, ale není to nejvhodnější.

Tužka a kousek papíru se bude hodit k zapsání údajů. Můžete použít také smart telefony a udělat si poznámku, tak budete mít vaše míry vždy při sobě. 

Vždy se měřte bez oblečení. Určitě to nedělejte ve svetru nebo v bundě, protože určitě dostanete větší číslo.

Metr by se měl položit lehce k tělu, ale příliš ho neutahujte ani ho nenechávejte volně.

Co máte přesně měřit?

Existují tři hlavní míry: hrudník, pas a boky. První dvě plus délka trupu vám pomohou vybrat oděvy, jako je dres, funkční spodní prádlo, vesta nebo bunda. Poslední dvě plus délka vaší vnitřní dolní končetiny jsou míry, které potřebujete pro cyklistické kraťasy.

  1. Chcete-li měřit hruď, umístěte pásku pod podpaží v nejširší části hrudníku. U žen by metr měl jít přes bradavky, nikdy ne pod nebo přes prsa.

  2. Chcete-li měřit svůj pas, změřte se ve středu mezi spodním okrajem hrudníku a horním okrajem kyčlí. U některých lidí se tento bod shoduje s pupíkem, u jiných je pupík 2-3 centimetry níže.

  3. Chcete-li měřit boky, dejte nohy k sobě a změřte obvod v nejširší části hýždí.

  4. Chcete-li měřit délku trupu, začněte měřit tam, kde se rameno setkává s krkem, a měřte až k úrovni boků. Jedná se o sekundární měření, které může sloužit jako indikace toho, jak daleko oděv dosáhne. Pamatujte, že na kole se předkloníte a proto cyklistické dresy, bundy, atd. mají prodloužený zadek, což znamená, že zadní část je o něco delší než přední.

  5. Chcete-li měřit vnitřní část končetiny, vezměte knihu a stiskněte ji mezi stehny, knihu přiložte až k rozkroku. Změřte od horního okraje knihy po 4-5 cm nad kolenem. Toto je také sekundární měření, které může sloužit jako indikace toho, kam až vaše kraťasy půjdou. Mějte na paměti, že existují cyklistické kraťasy, které pokrývají menší část stehen a delší, které sahají téměř až po koleno.

Toto jsou ta nejdůležitější měření. Jakmile je máte, zkontrolujte velikostní tabulku značky a porovnejte je s vaším výsledkem, přičemž vezměte v úvahu tyto podrobnosti:

  • Cyklistické oděvy obecně a některé, jako například kraťasy, mají vysokou pružnost a odolnost. To umožňuje určitou rezervu při výběru velikosti.
  • Tkaniny se přirozeně nesrážejí. Pokud jsou vaše míry mezi dvěma velikostmi, vždy vyberte menší velikost. Budete určitě spokojeni, protože cyklistické oblečení musí dobře sedět. Zkrátka nemáte-li raději volnější střih, budete větší velikosti určitě litovat.
  • Na tkanině záleží. Směs a složení látky určuje její pružnost a přizpůsobení. Jak víte, elastan je pružnější než merino vlna.
  • Některé oděvy se dávají na sebe. Pokud zvolíte velikost, která je velmi těsná, můžete se cítit příliš upnutí. Příklad: větruodolná cyklistická vesta, která se obléká na dres a funkční spodní prádlo.

Na závěr je zde ještě jeden důležitý bod, který je třeba mít na paměti:

Existuje několik kolekcí stejného typu oděvu, jako jsou cyklistické dresy, v rámci jedné značky, z nichž každá nabízí jiný střih. Totéž se děje s džíny: najdete normální, uplé, volné, skinny, super skinny atd. V cyklistickém oblečení najdete také odlišné střihy a vzory, které různě sedí.

Nejběžnější jména jsou Active Fit, Performance Fit, Sport Fit, Pro Fit … je to zmatek. Klíčem je podívat se na rozdíly mezi kolekcemi popsanými značkou a zjistit, jaký druh střihu nabízejí. Například v Siroko máme v současné době dvě kolekce cyklistických dresů: M2 a SRX. Oba typy spoléhají na Race Fit s přiléhavým střihem, ale SRX je linie vyšší třídy než M2, a díky kvalitnější tkanině a střihu lépe sedí a je lehčí.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články