energy gel

Jak si vyrobit a převážet vlastní energetické gely: 3 domácí recepty

V jednom z našich prvních článků o výživě jsme se s vámi podělili o tři domácí recepty – na izotonický nápoj, energetický gel a energy tyčinku. Článek měl obrovský úspěch a vysloužil si od vás pochvalné komentáře na sociálních sítích. Od té doby jsme sice zveřejnili několik dalších receptů, avšak pouze na tyčinky a rýžové koláčky, nikoliv gely. Proto se dnes společně podíváme na 3 recepty na energetické gely a zároveň si ukážeme různé možnosti, jak je převážet na kole. 

Energetický gel s čokoládovou příchutí

Ingredience na zhruba 120 gramů gelu:

 • 2 vypeckované datle (cca 20 g). Můžete použít i rozinky či sušené švestky.
 • 10 g (1 lžíce) čokolády.
 • 70 g (3 ½ lžíce) medu, melasy, javorového či agávového sirupu.
 • 20 g (4 lžičky) citronové nebo limetkové šťávy.
 • 1 lžička kakaa bez tuku.
 • 1 špetka soli.

Příprava:

Namočte datle (či rozinky/sušené švestky) do vody a nechte je tam zhruba 2 hodiny. Pokud chcete, aby změkly co nejdříve, můžete je na 20 až 30 minut namočit do horké vody. Jakmile změknou, pořádně je opláchněte. Do mikrovlnné trouby dejte na pár vteřin čokoládu, aby se rozpustila, a poté ji přelijte do džbánu společně s datlovou směsí. Přidejte med, citronovou/limetkovou šťávu, kakao a sůl. Vše rozmixujte mixérem, dokud daná směs nebude mít tekutou a jemnou konzistenci jako pyré. Je-li směs příliš hustá, můžete po troškách přidávat vodu. Buďte však opatrní, aby pak gel nebyl příliš tekutý.     

Výživové hodnoty:

Tento recept má 374 kalorií, 77 g sacharidů, 4 g proteinů a 6 g tuku.

Energetický gel s příchutí bobulovitých plodů

Ingredience:

 • 60 g (⅓ hrnku) bobulí, mražených či čerstvých. Lze použít kombinaci různých bobulovitých plodů, případně jen jeden druh.
 • 4 vypeckované datle, zhruba 40 g.
 • 10 g (1 ½ lžičky) medu
 • 10 g (2 lžičky) citronové či limetkové šťávy
 • 1 špetka soli

Příprava:

Tento recept je jednodušší než ten předchozí. Opět je třeba namočit datle do změknutí, opláchnout je a následně je přendat do vysoké nádoby společně se zbytkem ingrediencí. Vše důkladně rozmixujte mixérem nebo kuchyňským robotem. Výsledná konzistence gelu bude tekutější než u předchozího receptu. Budete-li ho chtít hustší, přidejte více datlí.  

Výživové hodnoty:

184 kalorií, 40 g sacharidů, 1 g proteinů a žádné tuky.

Energetický gel s kávovou příchutí

Ingredience:

 • 3 vypeckované datle, zhruba 30 g.
 • 70 g (3 ½ lžíce) medu, melasy, javorového či agávového sirupu.
 • 1 espresso. Kolem 25-30 g kávy.
 • 1 špetka soli.
 • 1 lžička instantní kávy. Tento bod je dobrovolný, namísto espressa však můžete rozpustit instantní kávu ve 25-30 g vody. 

Příprava:

Namočte datle do změknutí, opláchněte je a vložte je společně s dalšími ingrediencemi do nádobky. Celou směs rozmixujte. Má-li výsledná směs příliš tuhou konzistenci, přidejte trochu vody. Pokud je naopak až moc tekutá, přidejte datle. 

Výživové hodnoty:

307 kalorií, 80 g sacharidů, 1 g proteinů a žádný tuk.

Jak převážet energetické gely

Máte několik možností:

 • Opakovaně použitelné a stlačitelné plastové sáčky na jídlo (sáčky od přesnídávek, které obvykle obsahují ovocné pyré, ale můžete je umýt a znovu naplnit). Vyrábí se v různých velikostech, tvarech a provedeních, zejména pak s dětskou tematikou. Některé z nich mají nálevku pro snadnější nalévání.
image 6
 • Měkká a pružná sportovní láhev. Jde o malé, měkké a flexibilní lahve, které pojmou až 170 ml tekutiny. Najdete ji pod různými názvy, například soft flask, měkká sportovní láhev, běžecká lahev či skládací láhev.  
image 7
 • Silikonová cestovní lahev. Ano, přesně tak. Jedná se o malé lahvičky určené k přenášení tekutin v cestovních kosmetických taštičkách, avšak mohou sloužit i jako nádobky na energetický gel. 
image 8
 • Pokud máte k dispozici balicí či zatavovací stroj na potraviny a balicí sáčky o objemu do 150-170 ml, můžete si připravit malé sáčky s otvorem pro nalití gelu, které následně zatavíte.
image 9
Image credit: Coach Claire Bartholic / The Planted Runner

Ať už si vyberete jakoukoliv z výše uvedených možností, postavte danou nádobku do sklenice, abyste do ní mohli pohodlně přelít gel, ať už ze džbánku či pomocí lžíce. S malým trychtýřkem půjde plnění nádobky ještě lépe. 

Zdrojem sacharidů jsou v těchto gelech především fruktóza a glukóza. Obsahují však i trochu sacharózy a maltózy. Díky takto rozmanitým zdrojům sacharidů dosáhneme lepšího vstřebávání a trávení. Rovněž jsou tyto zdroje různě metabolizovány. Glukóza je metabolizována nejrychleji, maltóza je někde uprostřed, zatímco fruktóza metabolizuje mnohem pomaleji než ostatní sacharidy. 

Do těchto receptů lze přidat i maltodextrin, což je “umělý” sacharid, který se nachází ve většině kupovaných energetických gelech. Tento druh sacharidů se získává zejména z kukuřičného škrobu, a díky své nízké ceně a nenáročné výrobě je hojně využíván v potravinářském průmyslu. Maloobchodní cena za 1 kg maltodextrinu se pohybuje zhruba na 7 až 8 dolarech, velkoobchodní cena bude pravděpodobně ještě nižší. Energetické gely se prodávají za 1 až 2 dolary, přičemž obsahují zhruba 20-22 g maltodextrinu. Podobně je tomu i u glukózy, fruktózy a dextrózy. Stačí pár jednoduchých výpočtů a rázem je jasné, že energetické gely jsou poměrně dobrým byznysem. No není lepší udělat si je snadno a levně doma?

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články