energy gel

Jak przygotować i przewozić żele energetyczne: 3 przepisy domowej roboty

W jednym z naszych pierwszych wpisów na temat odżywiania, podzieliliśmy się z Wami trzema domowymi przepisami na napój izotoniczny, żel energetyczny i baton energetyczny. Ten wpis spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem i od tamtej pory opublikowaliśmy sporo nowych przepisów, ale żaden z nich nie dotyczył żeli energetycznych (znajdziecie za to przepisy na batony i ciastka ryżowe), dlatego też dziś skupimy się na 3 przepisach na żele energetyczne, a także różnych rozwiązaniach, które pozwolą nam zabrać je ze sobą na rowerowe przejażdżki.

Żel energetyczny o smaku czekoladowym

Składniki do otrzymania około 120 gramów żelu:

  • 2 daktyle bez pestek, ok. 20 g. Można też użyć rodzynek lub suszonych śliwek.
  • 10 g (1 łyżka stołowa) czekolady.
  • 70 g (3 ½ łyżki stołowej) miodu, melasy, syropu klonowego lub syropu z agawy.
  • 20 g (4 łyżeczki) soku z cytryny lub limonki.
  • 1 łyżeczka odtłuszczonego kakao.
  • 1 szczypta soli.

Przygotowanie:

Namocz daktyle (lub rodzynki/śliwki) przez około 2 godziny. Jeśli chcesz, aby zmiękły nieco szybciej, możesz najpierw włożyć je na 20-30 minut do gorącej wody. Gdy zmiękną, dobrze je opłucz. Rozpuść czekoladę w mikrofalówce przez kilka sekund, a następnie zalej nią masę daktylową w dzbanku. Dodaj miód, sok z cytryny/limonki, kakao i sól. Za pomocą blendera zmiksuj wszystko razem, aż uzyskasz nieco płynną, kremową konsystencję. Jeśli uznasz, że purée jest zbyt gęste, dodawaj powoli wody, uważając, aby nie stało się zbyt wodniste.

Wartości odżywcze:

Ten przepis dostarcza 374 kalorii, 77 g węglowodanów, 4 g białka i 6 g tłuszczu.

Żel energetyczny o smaku owoców leśnych

Składniki:

  • 60 g (⅓ filiżanki) owoców leśnych, mrożonych lub świeżych. Możesz użyć mieszanki owoców leśnych lub tylko jednego rodzaju np. jagód lub malin.
  • 4 daktyle bez pestek, ok. 40 g.
  • 10 g (1 ½ łyżeczki) miodu
  • 10 g (2 łyżeczki) soku z cytryny lub limonki
  • 1 szczypta soli

Przygotowanie:

Ten przepis jest prostszy niż poprzedni. Namocz daktyle, a gdy będą już miękkie, opłucz je i dodaj do wysokiego pojemnika razem z resztą składników. Całość zblenduj. Konsystencja tego żelu jest bardziej płynna niż poprzedniego. Jeśli chcesz, aby był nieco gęstszy, dodaj więcej daktyli.

Wartości odżywcze:

184 kalorie, 40 g węglowodanów, 1 g białka i 0 tłuszczów.

Żel energetyczny o smaku kawy

Składniki:

  • 3 daktyle bez pestek, ok. 30 g.
  • 70 g (3 ½ łyżki stołowej) miodu, melasy, syropu klonowego lub syropu z agawy.
  • 1 filiżanka espresso. Około 25-30 g kawy.
  • 1 szczypta soli.
  • 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej. Ten krok jest opcjonalny, choć można również rozpuścić kawę rozpuszczalną w 25-30 g wody zamiast dodawania filiżanki espresso.

Przygotowanie:

Namocz daktyle, a kiedy będą już miękkie, dobrze je wypłucz i dodaj wszystkie składniki do pojemnika. Zmiksuj masę. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta dodaj trochę wody, a jeśli jest zbyt płynna dodaj więcej daktyli.

Wartości odżywcze:

307 kalorii, 80 g węglowodanów, 1 g białka i 0 tłuszczów.

Jak przewozić żele podczas jazdy na rowerze

Do wyboru mamy kilka opcji:

  • Plastikowe saszetki na musy, purée czy smoothies wielokrotnego użytku (torebki, które zazwyczaj zawierają przeciery owocowe dla niemowląt, ale można je myć i napełniać ponownie). Dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i wzorach, głównie przeznaczonych dla dzieci. Niektóre z nich mają lejek, który ułatwia nalewanie.
image 6
  • Miękki, elastyczny bidon. Są to małe, miękkie i elastyczne butelki, które mogą pomieścić do 170-160 ml płynu. Szukaj ich pod nazwą soft flask, elastyczny bidon, składany bidon czy miękki bidon na wodę.
image 7
  • Silikonowe butelki podróżne. Są to małe buteleczki przeznaczone do przewożenia płynów w kosmetyczkach w naszych zestawach podróżnych, które doskonale sprawdzą się również jako pojemniki na żele energetyczne.
image 8
  • Jeśli masz maszynę do pakowania żywności i specjalne torebki do pakowania o pojemności 150-170 ml, możesz przygotować małe torebki z otworem do wlewania żelu, a następnie zgrzać je za pomocą maszyny.
image 9
Image credit: Coach Claire Bartholic / The Planted Runner

Dla wszystkich powyższych opcji możesz dla ułatwienia umieścić pojemnik lub torebkę pionowo w szklance i wlać żel bezpośrednio z dzbanka lub za pomocą łyżki. Możesz też użyć niewielkiego lejka. 

Źródłem węglowodanów w tych żelach są głównie fruktoza i glukoza. Zawierają one również sacharozę i maltozę. Taka różnorodność źródeł węglowodanów pomaga nam osiągnąć wyższy poziom wchłaniania i lepsze trawienie węglowodanów. Różne źródła są również inaczej metabolizowane przez nasz organizm. Glukoza jest metabolizowana najszybciej, maltoza w średnim tempie, zaś fruktoza znacznie wolniej niż inne węglowodany.

Możesz dodać sproszkowaną maltodekstrynę. Maltodekstryna jest sztucznie utrzymywanym węglowodanem obecnym w każdym kupnym żelu energetycznym. Jest ona uzyskiwana głównie ze skrobi kukurydzianej i szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, ponieważ jest tania i łatwa w produkcji. Cena detaliczna 1 kg maltodekstryny wynosi około 7-8 dolarów, cena hurtowa jest prawdopodobnie niższa. Żel energetyczny kosztuje około 1-2 dolarów i zawiera około 20-22 g maltodekstryny. Podobnie dzieje się w przypadku glukozy, fruktozy i dekstrozy. Widać czarno na białym, że dla przemysłu spożywczego sprzedaż żeli energetycznych jest bardzo opłacalna i stanowi dobry interes, zaś robienie ich w domu jest łatwe i tanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły