Cover 148

Jak vybrat sportovní podprsenku pro jízdu na kole

Ať už s jízdou na kole začínáte, nebo jste zkušená cyklistka, patrně máte otázky ohledně oblečení, doplňků a vybavení obecně. Některé z nich jsme už zodpověděli, například zda nosit spodní prádlo pod cyklistickými kraťasy, či ne. V dnešním článku zodpovíme nejčastější dotazy ohledně podprsenek a cyklistiky. Jde o otázky typu: Je nutné nosit pod dresem podprsenku? Jaké se vyrábí druhy sportovních podprsenek? Která je nejlepší na cyklistiku? Jaké jsou alternativy sportovních podprsenek? A rovněž se podíváme na nejdůležitější faktory při výběru sportovní podprsenky pro cyklistiku, ale i pro jiné sporty. Pojďme na to:

Opravdu je nutné mít při jízdě na kole podprsenku?

Nutné to není, ale doporučuje se to. Konečné rozhodnutí závisí především na velikosti vašeho poprsí. Jezdkyně s menšími prsy mohou pod dresem nosit přiléhavý funkční spodní prádlo, které poskytuje dostatečnou kompresi a pohodlí. Spousta profesionálek ho nosí jako prevenci před odíráním bradavek, ale také kvůli lepšímu pohlcování potu a regulaci tělesné teploty, neboť funkční prádlo odvádí vlhkost. 

image


Avšak čím větší velikost poprsí, tím spíš se doporučuje nosit sportovní podprsenku, která poskytuje lepší podporu než funkční prádlo. Možná chvíli potrvá, než si na ni zvyknete, ale z dlouhodobého hlediska vám to prospěje.

Proč při jízdě na kole nosit podprsenku?

image 1


Hlavním důvodem je podpora prsou, avšak výhod je samozřejmě víc:

  • Prevence bolesti. Přestože je cyklistika nízko až středně nárazový sport, mnoho žen (zejména ty s větším poprsím) si stěžuje na bolest a nepohodlí při cvičení kvůli poskakování prsou. 
  • Snížení únavy a lepší výkonnost. Přestože neexistují žádná data přímo o cyklistkách, univerzita v Portsmouthu provedla studii na běžkyních, ve které zjistila, že nošením vhodné sportovní podprsenky dochází k o 55 % nižšímu zapojení prsních svalů. To se projeví menší únavou a nižší spotřebou energie. 
  • Prevence prověšení prsou. Na kole trávíme hodně času v předklonu, přičemž v prsu se nenachází svaly, které by bránily prověšení. Tukovou tkáň, žlázy a pojivovou tkáň podpírá pouze kůže a Cooperovy vazy. Tyto vazy však nejsou příliš pevné, tudíž je vhodné myslet na dodatečnou podporu v podobě podprsenky.
  • Větší pohodlí a psychická pohoda. Při pohledu na dnešní standardy krásy to může znít divně, ale velká prsa mohou být i překážkou. Mnoho žen se straní sportu kvůli nepříjemnému pohybu prsou. Sportovní podprsenka poskytuje přesně takovou podporu, abyste se mohla pohybovat volně a bez nepříjemných pocitů.
image 2


Mezi další důvody patří:

  • Pohlcování potu. Ženy se potýkají s pocením mezi prsy a pod nimi. To jsou místa, kam funkční prádlo nedosáhne, zejména pak u velkých prsou. Spodní lem sportovní podprsenky zachycuje pot a díky prodyšné tkanině udržuje pokožku suchou, aby mohlo tělovat regulovat svou teplotu.
  • Prevence odírání. Zejména bradavek, které jsou velice citlivé a choulostivé.
  • Větší pohodlí a volnost pohybu. Široké, elastické popruhy zabraňují pocitu nepohodlí v oblasti ramen a zad. Většina sportovních podprsenek Siroko má vykrojená záda s projmutými širokými ramínky, takže brání odírání podpaží a ramen a zároveň umožňují volný pohyb při natažení paží směrem k řídítkům, případně při slézání z kola a vyvažování těla.
  • Rozepínání dresu. V tomto ohledu, stejně jako v mnoha dalších, to mají ženy těžší než jejich mužské protějšky. Muži si při výšlapu v klidu rozepnou dres a nikdo na ně nezírá. Pro ženy je lepší, když si pod něj vezmou podprsenku. Nejen kvůli vaší bezpečnosti, ale i bezpečnosti ostatních vozidel.

Lze nosit klasickou podprsenku namísto sportovní?

Ano, i když se to moc nedoporučuje, zejména pokud jezdíte pravidelně. Běžná podprsenka není uzpůsobena na sport. Nenabízí dostatečnou podporu, má úzké popruhy, tkanina není tak prodyšná (obzvlášť bavlna) a kovové/plastové prvky mohou způsobovat diskomfort. S ohledem na pohodlí a výkon je mnohem lepší volbou sportovní podprsenka přímo určená na cyklistiku.

image 3


Jaké existují druhy sportovních podprsenek a která z nich je nejlepší na cyklistiku?

Předně si řekněme, že dokonalá sportovní podprsenka na cyklistiku neexistuje. K dostání je celá řada nejrůznějších modelů, z nichž si může každá žena vybrat přesně ten, který nejlépe vyhovuje jejím potřebám. Každá žena navíc může jednotlivé druhy podprsenek střídat dle potřeby, například kvůli otoku či větší citlivosti prsou před menstruací. V průběhu let se prsa obecně zvětšují v důsledku hromadění tuku, nicméně v případě cyklistek, zejména profesionálek a těch, které hodně jezdí, může naopak dojít k úbytku tuku a zmenšení prsou.

Mezi tři nejběžnější druhy sportovních podprsenek pak patří tyto:

  1. Kompresní podprsenky. Tlačí prsa k hrudníku, čímž omezují jejich pohyb. Nemají samostatné košíčky, které by oddělovaly prsa.
  2. Košíčková podprsenka. Disponuje košíčky, které obklopují každé prso zvlášť a poskytují mu tak větší podporu.
  3. Kompresní podprsenky s košíčky. První vrstvu tvoří oddělené košíčky a vnější pak kompresní košíček.
image 4


U každého druhu existují různé modely s odlišnými vlastnostmi. Ty nejdůležitější, na které je třeba brát zřetel, jsou:

  • Míra podpory. Čím větší podpora, tím lepší komprese a méně poskakování prsou. Existují podprsenky pro nízko, středně i vysoko nárazové sporty. Silniční cyklistika je na pomezí nízko a středně nárazové aktivity. Horská cyklistika je středně nárazová (v závislosti na konkrétní disciplíně). Obecně lze říct, že čím jsou prsa větší, tím větší by měla být i podpora, a naopak. Jak už jsme ale zmínili, jde o velmi individuální záležitost, takže dokonalý model zkrátka neexistuje.  
  • Velikost. Velikost sportovních podprsenek se obvykle pohybuje mezi XS a XL, takže se před každým online nákupem důkladně přeměřte. Abyste zjistila, zda vám velikostně skutečně sedí a drží prsa tak, jak má, párkrát si povyskočte před zrcadlem. Tímto způsobem zjistíte, zda podprsenka brání pohybu prsou, či nikoliv. Pokud cítíte tlak, je patrně příliš malá. Pokud jdou dát prsa dovnitř příliš snadno, tak je naopak malá a nebude je držet tak, jak by měla. Stejné pravidlo platí i pro popruhy v oblasti ramen. Ujistěte se, že vám z podprsenky nevypadávají prsa, v opačném případě sáhněte po větší velikosti. 
  • Kostice. U sportovních modelů nebývají zvykem, nicméně některé ji mají kvůli větší podpoře prsou. Na cyklistiku se však nedoporučují.
  • Odnímatelné vycpávky. Plní zejména estetickou úlohu, ale rovněž poskytují o něco větší podporu. Na druhou stranu se v nich budete více potit a zahřívat. Ani vycpávky se nedoporučují na cyklistiku.
  • Ramenní popruhy. Aby se při jízdě na kole předešlo otlačeninám a nepříjemnému odírání, měly by být široké a dobře upevněné před každou jízdou. Popruhy se vyrábí v různých stylech. Nejrozšířenějšími jsou klasický střih a střih s vykrojenými zády, které jsou k dostání v různých variantách.
  • Tkanina. Nejběžnější jsou syntetické tkaniny (nylon, elastan, polyester), a to díky jejich pružnosti, vysoké prodyšnosti a rychleschnoucím vlastnostem. Některé modely obsahují také merino vlnu. Bavlna je však na sport nevhodná.
  • Švy. Čím méně jich je, tím lépe. To platí zejména pro oblasti, které jsou vystaveny tlaku a pohybu.

Alternativy ke sportovním podprsenkám

image 5


Pokud z nějakého důvodu (respirační problémy, alergie, používání hrudního měřiče srdečního tepu) nemůžete či nechcete nosit sportovní podprsenku, zde je několik možností, které vám poskytnou potřebnou podporu:

  • Funkční spodní prádlo. Jak už jsme psali výše, přiléhavé funkční spodní prádlo poskytuje mnoha jezdkyním dostatečnou podporu.
  • Cyklistické kraťasy, které překrývají i svršek těla. Takových modelů sice není mnoho, ale určitě stojí za zvážení, neboť je lze nosit s dresem i bez něj. 
  • Cyklistická kombinéza. Jde o velice přiléhavý jednodílný set kraťas s dresem. Přesto se pod něj doporučuje nosit funkční spodní prádlo, protože za chladnějšího či vlhkého počasí vám mohou být vidět bradavky. 
  • Tílka a crop topy. Pokud jsou přiléhavé a zároveň vyrobené z prodyšných tkanin, které pohlcují pot, mohou být vhodnou alternativou ke sportovnímu oblečení. V nejlepším případě by měly splňovat některé vlastnosti popsané výše.

Když to shrneme, sportovní podprsenky sice nejsou pro jízdu na kole nezbytné, neboť existují i různé alternativy, nicméně pořád se doporučuje je nosit. Na trhu je k dostání tolik různých modelů, že si ženy bez ohledu na velikost košíčků mohou vybrat podprsenku, která jim poskytne tu správnou podporu a udrží jejich prsa na místě. Doufáme, že byl pro vás náš průvodce světem sportovních podprsenek užitečný, a v případě jakýchkoliv dotazů neváhejte napsat komentář pod článek. Rádi vám s čímkoliv poradíme. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články