Cover 159 woman

Aplikacje i tutoriale na YouTube do bike fittingu

Wykonanie bike fittingu w domu z wykorzystaniem wskazówek z wpisu na blogu może być trudne i mieć fatalne skutki. Na szczęście dzięki technologii możemy dopasować rower samodzielnie, szybko i za niewielkie pieniądze. Jeśli nie stać Cię na profesjonalny bike fitting lub chcesz spróbować dopasować rower na własną rękę, czytaj dalej. W tym wpisie wymienimy kilka aplikacji i tutoriali do samodzielnego bike fittingu.

Czego będę potrzebować?

Miarka, rower, smartfon, statyw lub coś, co utrzyma telefon w miejscu oraz, w przypadku niektórych aplikacji, trenażer rowerowy, który zapewni stabilność roweru.

Pomiar ciała

image 14

Należy zacząć od użycia miarki do pomiaru wzrostu, wewnętrznej długości nogi i długości ramienia. Będziesz potrzebować tych trzech pomiarów dla niektórych aplikacji i tutoriali YouTube.

Aplikacje do bike fittingu

Zanim przejdziemy do szczegółów, należy pamiętać, że choć aplikacje mogą być bardzo przydatne i dokładne, nie zastąpią one profesjonalnej usługi. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas jazdy lub szukasz bardziej spersonalizowanego dopasowania, zwróć się bezpośrednio do profesjonalisty. Jeśli zdecydujesz się na aplikacje, masz do dyspozycji kilka opcji:

MyVeloFit: Jeśli szukasz aplikacji, która daje wyniki jak najbardziej zbliżone do profesjonalnego badania biomechanicznego, to właśnie ona. Została stworzona przez profesjonalistów, aby oparty na danych bike fitting stał się dostępny dla wszystkich.

image 15

Aby jak najlepiej wykorzystać tę aplikację, będziesz potrzebować roweru i trenażera, kamery lub smartfona do nagrania siebie oraz statywu lub czegoś, co utrzyma telefon w miejscu.

Ta aplikacja przeprowadzi Cię przez cały proces, zaczynając od oceny Twojej mobilności i rozciągnięcia. Następnie, analizuje Twoją postawę na rowerze i dostarcza szczegółowy raport z potrzebnymi poprawkami. Po dokonaniu korekt, aplikacja przystępuje do ponownej oceny i powtarza cały proces, aż znajdzie dopasowanie roweru, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.


Możesz przetestować ją za darmo z odblokowanymi tylko niektórymi funkcjami, a jeśli naprawdę chcesz wykorzystać ją w pełni, masz do dyspozycji dwie płatne opcje subskrypcji. Za jednorazową opłatą 35 dolarów otrzymasz plan “Enthusiast”, który daje 2-tygodniowy dostęp dla jednego roweru; w tej opcji nie wszystkie funkcje aplikacji są odblokowane. Plan “Pro” kosztuje 75 dolarów; to roczny abonament, który pozwala na podpięcie wielu rowerów.

Bike Fast Fit: Ta aplikacja jest dostępna tylko dla systemów iOS i ma dwa płatne plany subskrypcji. Podstawowy za 4,99 dolarów rocznie lub 0,99 dolarów miesięcznie, z 7-dniowym darmowym okresem próbnym. Potrzebny będzie trenażer rowerowy i statyw na telefon. Nagraj siebie pedałując na rowerze i prześlij flimik do aplikacji, aby uzyskać ocenę roweru, ruchu i postawy. Następnie aplikacja wygeneruje raport ze wszystkimi zalecanymi poprawkami. Wersja “Elite” zapewnia dokładniejszą analizę za 9,99 dolarów.

image 13

Bike Fit Calculator: Ta aplikacja jest całkowicie darmowa i dostępna tylko dla systemów Android. Jest najmniej skomplikowana spośród pozostałych, co oznacza również mniejsze możliwości personalizacji i mniej dokładne raporty, ale powinna wystarczyć do podstawowego bike fittingu. Podaj rodzaj i wymiary roweru, wymiary ciała, a następnie pozwól aplikacji zrobić swoje. Następnie aplikacja podpowie Ci, jakich zmian warto dokonać.

image 12

Roadie Bike Fit: Aplikacja dostępna jest w cenie 4,99 dolarów i tylko na systemy Android. W tej apce nie potrzeba trenażera, aby utrzymać rower w miejscu, wystarczy, że będzie stał na płaskiej powierzchni. Zrób zdjęcie roweru, aby aplikacja mogła obliczyć wymiary, a następnie zrób drugie zdjęcie, na którym siedzisz na rowerze, postępując zgodnie z instrukcjami. W ten sposób dokonywane są pomiary w celu przeprowadzenia analizy, a później aplikacja sugeruje wszystkie korekty.

image 11

Tutoriale na YouTube

Na YouTube znajdziesz tutoriale na każdy temat, od wysokości siodełka do pozycji zatrzasków w pedałach, najważniejsze jest znalezienie wiarygodnego źródła. Oto świetny przykład od “Specialized”, który przeprowadza nas przez wszystkie istotne regulacje z jasnymi wyjaśnieniami:


W tym tutorialu znajdziesz z kolei wyjaśnienia, jak ustawić zatrzaski w pedałach:


Treści i twórców jest tak dużo, że mogą przytłoczyć, a nawet doprowadzić do dyskomfortu lub kontuzji, a także do poczucia zmarnowanego czasu. Tę kwestię porusza Chris Miller na poniższym filmiku, podsumowując wszystko w następujący sposób: Profesjonalny bike fitting może być kosztowny, ale jest wart swojej ceny. Oszczędzasz w ten sposób mnóstwo czasu, a porady i monitorowanie zmian przez profesjonalistę mogą rozwiać wiele wątpliwości oraz okazać się niezwykle pomocne.


Dodatkowe regulacje i monitorowanie zmian

Niezależnie od tego, czy korzystacie z aplikacji czy tutoriali, kluczowe jest sprawdzenie nowych ustawień zaraz po wprowadzeniu zmian podczas jazdy testowej. Przez kilka dni lub tygodni po przeprowadzeniu regulacji obserwujcie swoje ciało i rower, aby sprawdzić, czy podczas jazdy pojawia się jakikolwiek dyskomfort lub ból. Te informacje mogą pomóc w wykonaniu dokładniejszych regulacji lub zmianie tych, które już wykonaliśmy.

Podsumowując: Pamiętaj, że domowy bike fitting może być bardzo przydatny w niektórych przypadkach, ale nie powinien zastępować profesjonalnej usługi. Jeśli masz konkretne problemy z postawą na rowerze, odczuwasz ból podczas jazdy lub szukasz bardziej spersonalizowanego dopasowania, zalecamy zwrócenie się do profesjonalnego biomechanika. To najlepsza inwestycja, na jaką możemy się zdecydować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły