interiores 5f73ddaa 122a 47b0 9a6a 1578d273be9a

Przewodnik po podkoszulkach rowerowych

O tym, jak ważne są podkoszulki rowerowe mówiliśmy już w naszym poprzednim artykule pt. Jak się ubrać na rower zimą. Tym razem zajmiemy się nimi nieco bardziej szczegółowo i wyjaśnimy różne opcje podkoszulków rowerowych od Siroko. Nasz krótki przewodnik można łatwo wykorzystać w przypadku innych marek, ponieważ różnice są niewielkie i dotyczą głównie wzorów i wykończenia.

amazonas base layer women frontal

Czym jest podkoszulka rowerowa?

Podkoszulka rowerowa to pierwsza warstwa w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Musi być oddychająca, szybkoschnąca, dobrze dopasowana i wygodna, biorąc pod uwagę, że ma ona dwa główne zadania:

  1. Pochłania pot i odprowadza wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.
  2. Reguluje temperaturę ciała.

Aby osiągnąć te dwa cele, tworzy się cienka warstwa powietrza, która chroni nas przed zimnem w chłodne dni, a latem utrzymuje suchą i świeżą powierzchnię skóry. Dlatego też muszą być one dobrze dopasowane, tak aby materiał zawsze dotykał skóry, a jednocześnie bardzo wygodne. Muszą ułatwiać ruchy podczas treningu i zapobiegać otarciom.

Rodzaje podkoszulek rowerowych

Po pierwsze, istnieje rozróżnienie między podkoszulkami dla kobiet i dla mężczyzn. W tej kategorii nie uwzględniamy staników sportowych i skupiamy się wyłącznie na podkoszulkach.

layering combo baselayers

Istnieją trzy rodzaje podkoszulek w zależności od tkaniny::

  1. Włókna syntetyczne o właściwościach antybakteryjnych i antyzapachowych lub bez; szybkoschnące.
  2. Wełna merino. Naturalna tkanina o właściwościach antybakteryjnych; dłużej schnie.
  3. Mieszanka wełny merino i włókien syntetycznych. Jest lepiej dopasowana, lekka i szybkoschnąca.

W zależności od długości rękawa rozróżnia się trzy rodzaje podkoszulek rowerowych:

  1. Z długim rękawem
  2. Z krótkim rękawem
  3. Bez rękawów

Najczęstsze połączenia zarówno w ubraniach dla mężczyzn jak i kobiet to:

  1. Podkoszulki rowerowe bez rękawów z syntetycznej tkaniny siatkowej.
  2. Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z syntetycznej tkaniny siatkowej.
  3. Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z wełny merino lub mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.
  4. Podkoszulki rowerowe z długim rękawem z wełny merino lub z mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.

layering velocity

Kiedy zakładać podkoszulkę rowerową

Różne rodzaje podkoszulek sprawdzą się w różnych sytuacjach:

  • Podkoszulki rowerowe bez rękawów wykonane z tkaniny siatkowej doskonale sprawdzą się w temperaturach od 15°C i do 25-30°C. Większość rowerzystów używa ich nawet w gorące letnie dni, aby czuć się bardziej komfortowo i mieć coś pod szelkami spodenek lub jako dodatkową ochronę podczas długich zjazdów. Podkoszulka bez rękawów będzie także doskonałym wyborem podczas korzystania z trenażerów rowerowych w domu.
  • Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z tkaniny siatkowej sprawdzą się w tym samym zakresie temperatur, co koszulki bez rękawów, ponieważ główną różnicą jest tu długość rękawa. Tego typu podkoszulki odprowadzają wilgoć znacznie lepiej niż koszulki rowerowe; oznacza to, że gwarantują one lepszą oddychalność i chłodną, suchą powierzchnię skóry.
  • Zarówno podkoszulki rowerowe z krótkim i długim rękawem z wełny merino mogą być używane od -5°C wzwyż, a przynajmniej do momentu, gdy poczujesz, że zaczynasz się gotować z gorąca. Nie jest to najbardziej odpowiednia opcja na letnie dni powyżej 20°C, ale wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i wrażliwości na niskie temperatury.
  • Warto zawsze mieć podkoszulkę rowerową w kieszeni, aby móc założyć ją podczas przystanku na długiej trasie lub podczas zjazdów. Zapobiegnie ona nadmiernemu wychłodzeniu organizmu, utrzymując ciepłotę ciała i pochłaniając pot.

Mówimy tu o podkoszulkach na rower, ale nic się nie stanie jeśli zdecydujecie się nosić je w innych sytuacjach (np. podczas uprawiania innych sportów lub aktywności na świeżym powietrzu). Nawet podkoszulka z wełny merino może być używana na co dzień, dzięki swoim doskonałym właściwościom termicznym, a także świetnemu – ale nie zbyt ciasnemu – dopasowaniu. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z nich w innych sytuacjach niż jazda na rowerze, czas spróbować!

Jak nosić podkoszulkę rowerową

Podkoszulka rowerowa musi być w bliskim kontakcie ze skórą, dlatego należy nosić ją pod szelkami spodenek rowerowych, a nie na nich. W ten sposób podkoszulka będzie idealnie przylegała do ciała.

Zarówno podkoszulka z krótkim rękawem, jak i bez rękawów może być łączona z każdym rodzajem odzieży, wszystko zależy od Ciebie. Można je łączyć zarówno z koszulkami rowerowymi z krótkim, jak i długim rękawem, lekkimi kurtkami, a nawet kurtkami zimowymi. Podkoszulka z długim rękawem lepiej pasuje do koszulki z długim rękawem, lekkiej kurtki lub kurtki zimowej, ponieważ pod koszulką z krótkim rękawem nie wyglądałaby zbyt estetycznie.

layering compact e788aa68 3631 4d57 9051 977d8949e714

Najważniejsze cechy podkoszulki rowerowej

O pierwszej z nich już wspomnieliśmy: podkoszulka musi być ściśle dopasowana, tak aby przylegała do skóry.

Im mniej szwów, tym lepiej. Szwy powinny być w miejscach, w których nie ograniczają nam ruchów i nie uwierają. Muszą być na zewnątrz, a nie wewnątrz, a także powinny być płaskie, aby uniknąć odparzeń czy otarć.

Dekolt musi być okrągły i niezbyt wysoki, aby nie wystawał ponad koszulkę rowerową. Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę szyi w zimie, istnieją inne modele z wyższym dekoltem, które można stosować pod zimową kurtką termiczną.

Niezależnie od długości rękawów, upewnij się, że Twoja podkoszulka ma ukośny szew od pachy do obojczyka (tzw. rękaw raglanowy). W przeciwieństwie do rękawów, w których szew znajduje się tuż nad barkiem, rękaw raglanowy nie ogranicza naszych ruchów. Co więcej, lepiej dopasowuje się do pozycji ramion podczas jazdy na rowerze.

srx pro team base layer women lifestyle estudio 06

Jak odpowiednio dbać o podkoszulkę rowerową

Niezależnie od tego, czy jest ona wykonana z włókien syntetycznych, czy z wełny merino, zaleca się pranie podkoszulki od razu po treningu. Im szybciej tym lepiej, zwłaszcza podkoszulki wykonane z włókien syntetycznych, ponieważ nawet odzież o właściwościach antybakteryjnych i antyzapachowych z czasem je traci. Jeśli nie wypierzesz szybko takiej tkaniny, stanie się ona szalką Petriego dla wszelkiego rodzaju bakterii i źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ten problem nie dotyczy wełny merino, ale ponieważ jest ona często łączona z włóknami syntetycznymi, upierz i taką podkoszulkę, jeśli nie chcesz skończyć mówiąc: “Uwielbiam zapach bakterii o poranku”.

Podkoszulki rowerowe są bardzo delikatne, więc uważaj piorąc je w pralce. Mogą zahaczyć o coś w bębnie lub zaplątać się w suwaki lub rzepy innych ubrań. Pierz podkoszulkę ręcznie lub używając siatki do prania.

Niektóre tkaniny, zwłaszcza wełna merino, mogą się skurczyć podczas prania w gorącej wodzie. Sprawdź zalecenia producenta, aby nie skończyć nagle z podkoszulką w rozmiarze dziecięcym.

Jeśli zimna woda nie wystarczy, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu, istnieją specjalne produkty do prania silniejsze niż końcowy atak Mathieu Van der Poela w Strade Bianche w 2021 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły