summer arm warmers 8d01e100 3c7e 4a48 9809 12d91aba01f8

Rękawki kolarskie z ochroną przeciwsłoneczną na lato

Słońce może być najlepszym sprzymierzeńcem lub największym wrogiem rowerzysty. Kiedy świeci słońce, z radością wskakujemy na siodełko, ale ostrożnie: gdy mamy na sobie koszulkę rowerową z krótkim rękawem i krótkie spodenki na rower, nasza skóra jest narażona na działanie promieniowania UV. Chociaż słońce ogrzewa nas i pomaga wytwarzać witaminę D, powinniśmy unikać ciągłego wystawiania się na jego działanie bez odpowiedniej ochrony.  

Istnieją trzy możliwości ochrony przed promieniami słonecznymi podczas jazdy na rowerze: wychodzenie na rower, gdy słońce nie świeci, stosowanie kremów z filtrem lub wybieranie ubrań zakrywających skórę. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, ale nie możesz (lub nie chcesz) wychodzić z domu wcześnie lub bardzo późno, aby uniknąć palącego słońca, i często zapominasz o stosowaniu kremu z filtrem przed i w trakcie długich przejażdżek, jedynym sposobem ochrony skóry jest stosowanie specjalnej odzieży na rower.

Jednym z elementów garderoby, które doskonale się sprawdzą są letnie rękawki kolarskie z ochroną UV. Model rękawków Climatik od Siroko został zaprojektowany tak, aby chronić nasze ramiona przed słońcem, a jednocześnie pozwolić skórze naturalnie oddychać, chłodząc się poprzez pocenie.

siroko climatik arm wamer flotando

Tkanina, z której są wykonane rękawki, posiada filtr UPF (Ultraviolet Protection Factor) 50+ chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym. Wskaźnik ten określa ilość promieniowania ultrafioletowego, które dociera do skóry. Rękawki kolarskie Siroko Climatik zapewniają najwyższą ochronę wśród odzieży sportowej: przepuszczają zaledwie 1/50 promieni UV. 

Nasze rękawki kolarskie wykonane z ultralekkiego i bardzo elastycznego materiału, mieszanki najwyższej jakości nylonu i elastanu, zapewniają poczucie komfortu i świeżości nawet w najgorętsze letnie dni. W ten sposób uzyskaliśmy cztery podstawowe cechy letnich rękawków kolarskich: 

  1. Doskonałe dopasowanie sprawia, że leżą niczym nasza druga skóra, nie powodując dyskomfortu.
  2. Doskonała oddychalność i odprowadzanie potu, zapewniające naturalne chłodzenie ciała.
  3. Łatwy transport. Nie zajmują miejsca w kieszeniach koszulki, gdy chcesz je założyć lub zdjąć.  
  4. Wielofunkcyjność. Mogą być używane nie tylko dla pełnej ochrony przed słońcem, ale także w chłodne poranki lub podczas długich zjazdów.

Czy letnie rękawki kolarskie są praktyczne?

Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. Nawet jeśli używasz kremu przeciwsłonecznego, rękawki przydadzą się z wielu innych powodów. Wymieńmy kilka z nich:

  • Zapobieganie śladom opalenizny od koszulki.
  • Osoby o bardzo jasnej karnacji wydające majątek na kremy z filtrem.
  • Rowerzyści o delikatnej skórze, z alergią na słońce lub kremy z filtrem.
  • Ochrona tatuaży przed słońcem.
  • Ochrona ran, blizn lub oparzeń.

Poza powyższymi sytuacjami i choć model Climatik nie dorównuje termicznym właściwościom rękawków ColdBlock od Siroko, przyda się on również w chłodne letnie poranki lub wieczory, kiedy potrzebujemy dodatkowej ochrony. Mniej wrażliwi na zimno rowerzyści mogą uznać letni model za wystarczający również na inne pory roku lub niższe temperatury.

Błędne przekonanie, że czarny kolor nagrzewa nasze ciało i dlaczego rękawki Climatik nie są białe

Jeśli śledzisz naszego bloga regularnie, wiesz już, że uwielbiamy naukę. Nie tylko dlatego, że pomaga nam ona projektować nasze produkty, ale również dlatego, że dzięki niej możemy częściowo lub całkowicie obalić mity, takie jak ten, który głosi, że w czarnym jest nam gorąco i że latem lepiej nosić białe ubrania.

Ci z nas, którzy lubią nosić czarne ubrania, zarówno na ulicy, jak i na rowerze, bez względu na to, jak gorące jest lato, często słyszą: “jeśli ci gorąco, nie noś czarnych ubrań”. To jednak nie takie proste, tym bardziej w przypadku odzieży rowerowej, gdzie w grę wchodzą inne bardzo ważne czynniki wpływające na gromadzenie i odprowadzanie ciepła.

srx pro ardiden maillot cycling lifestyle 01

Jeśli przeprowadzimy prosty eksperyment i wystawimy dwie koszulki rowerowe SRX, jedną białą i jedną czarną, na działanie promieni słonecznych na kilka minut, a następnie przyłożymy materiał do policzka, zauważymy, że biała jest chłodniejsza. Stąd właśnie wziął się ten mit: biały kolor odbija światło, a czarny pochłania do 98% promieniowania słonecznego, dlatego się nagrzewa.

Wszystko wydaje się proste, dopóki nie weźmiemy koszulek na przejażdżkę rowerową i nie przekonamy się, jak działają, gdy nasze ciało się rozgrzewa i emituje energię. Jest to promieniowanie podczerwone, niewidoczne dla ludzkiego oka, ale właśnie w ten sposób pozbywamy się ciepła. Jeśli masz na sobie białe ubranie, ta energia (w spektrum podczerwieni) odbija się, wraca do Twojego ciała i ogrzewa je jeszcze bardziej. Z drugiej strony, kolor czarny nie odbija promieniowania, pochłania je i odprowadza na zewnątrz, chłodząc nasz organizm.  

Zanim jednak rzucimy się do kupowania czarnych akcesoriów i ubrań rowerowych, poczekajmy, to nie takie proste. Kolor tkaniny nie jest aż tak ważny. Kiedy jesteśmy na rowerze, podejmujemy mniej lub bardziej intensywny wysiłek i jesteśmy wystawieni na działanie podmuchów wiatru, zatem ubranie, które mamy na sobie powinno być przede wszystkim cienkie, lekkie, oddychające i wygodne.

srx pro high tech maillot cycling lifestyle 02

Koszulka, spodenki, rękawki rowerowe czy jakakolwiek inna odzież nie powinny utrudniać prawidłowego pocenia się, ponieważ jest to najlepszy sposób chłodzenia naszego ciała i walki z upałem. Ponadto, odzież rowerowa powinna szybko odparowywać pot, odprowadzając wilgoć, aby utrzymać suchą powierzchnię skóry i pozwolić nam dalej się pocić dla ochłody. Dlatego zarówno koszulki i spodenki rowerowe SRX, jak i rękawki Climatik wykonane są z ultralekkich tkanin, których oddychalność gwarantuje, że nasza naturalna klimatyzacja działa prawidłowo.

Dlaczego więc rękawki kolarskie Climatik są czarne? Odpowiedź jest bardzo prosta: białe rękawki brudzą się łatwiej niż czarne i trudniej utrzymać je w nieskazitelnej czystości. W Siroko chcemy, aby nasza odzież nie tylko chroniła, ale także by dobrze leżała nawet po wielokrotnym praniu, tak abyście mogli korzystać z niej w pełni jak najdłużej. Rzućcie okiem na kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o odzież rowerową oraz stosujcie się do zaleceń na opakowaniu i metce produktu, a rękawki Climatik dotrzymają Wam towarzystwa przez wiele słonecznych godzin.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły