fotocromaticas 2e800823 867c 4385 a4c4 a2c52d58329d

Czy fotochromowe okulary przeciwsłoneczne nadają się do jazdy na rowerze?

Wszechstronność soczewek fotochromowych sprawia, że doskonale sprawdzają się one w kolarstwie, sporcie uprawianym przy zmiennych warunkach oświetleniowych spowodowanych pogodą i nieprzewidywalnym ukształtowaniem terenu. W tym wpisie odpowiemy na kilka najczęstszych pytań na ich temat. Zaczynajmy!

Czym są fotochromowe okulary przeciwsłoneczne i jak działają?

Soczewki w okularach fotochromowych stają się ciemniejsze lub jaśniejsze w zależności od poziomu promieniowania ultrafioletowego, które do nich dociera. Jeśli jest bardzo słonecznie, stają się ciemniejsze, a jeśli nie ma słońca, z powrotem stają się jasne. Niezależnie jednak od tego, czy są szkła są jasne czy ciemne, blokują one promienie UVA i UVB, a jedyną rzeczą, która się zmienia jest ilość światła, która się przez nie przedostaje. 

Dzieje się tak dzięki cząsteczkom, które zmieniają się pod wpływem promieniowania UV. W skrócie: zachodzi reakcja chemiczna, w której wiązanie pomiędzy atomami węgla i tlenu w cząsteczce zostaje przerwane pod wpływem światła słonecznego/promieni UV. Proces ten jest odwracalny i gdy zabraknie promieni wracają one do swojego pierwotnego, przejrzystego stanu. Czysta magia.

Jak szybko okulary fotochromowe zmieniają kolor?

Czas przejścia od najjaśniejszego do najciemniejszego punktu zależy od jakości soczewek. Im szybsze przejście, tym lepsza soczewka. W najwyższej klasy modelach czas ten wynosi około 1 minuty i może się zmieniać w zależności od warunków oświetleniowych. Wjazd do tunelu to nie to samo co trasa, gdzie na przemian występują obszary nasłonecznione i zacienione.

Szybkość reakcji szkieł może być różna, ale przejście zawsze jest stopniowe, nigdy gwałtowne. Jeśli pomyślimy o tym, co może się wydarzyć w ciągu 1 minuty na rowerze, to nawet ona wydaje się wiecznością, ale to najszybszy czas reakcji, na jaki pozwala nowoczesna technologia. W każdym razie, fotochromowe okulary bez wątpienia mają więcej zalet niż wad.

Jak ciemne są szkła fotochromowe?

Szkła fotochromowe nie są tak ciemne jak zwykłe szkła. Zwykłe szkła mają odcień głębokiej czerni, nie widać zza nich oczu i blokują więcej światła. Szkła fotochromowe są w kolorze przydymionej czerni, widać zza nich oczy i blokują mniej światła. 

Najlepsze soczewki umożliwiają zmianę poziomu przepuszczalności światła widzialnego (VLT) o 2-3 stopnie w zakresie kategorii od 0 do kategorii 4, przy czym kategoria zero pozwala na przepuszczanie największej ilości światła, a kategoria 4 blokuje największą ilość światła. Soczewki fotochromowe w stanie prawie przezroczystym przepuszczają około 43-80% światła (kategoria 1), a po przyciemnieniu tylko 8-18% światła (kategoria 3). 

Kiedy używać fotochromowych okularów przeciwsłonecznych?

Okulary fotochromowe są wyjątkowo użyteczne w kolarstwie górskim ze względu na warunki oświetleniowe ulegające nieustannym i gwałtownym zmianom. Nie ma potrzeby zdejmowania okularów np. wjeżdżając do zacienionego lasu. W ten sposób unikamy ryzyka utraty kontroli nad rowerem lub dostania się czegoś do oka.

Na szosie i w górach możesz używać tego typu okularów, jeśli wyjeżdżasz bardzo wcześnie lub bardzo późno, kiedy nie świeci słońce, lub jeśli zamierzasz wrócić w nocy. W takich sytuacjach fotochromy są znacznie lepsze od zwykłych okularów, ponieważ nie trzeba ich zdejmować i umieszczać w kieszeni koszulki lub na kasku. Każdemu rowerzyście zdarzyło się tak robić, ale wszyscy wiemy, że bez okularów nasze oczy są bardziej narażone na podrażnienia, łzawią i są atakowane przez owady, które tylko czekają na ten moment.

Wreszcie, są one idealne na pochmurne dni lub kiedy wiesz, że słońce będzie mocno świecić tylko przez jakiś czas. Fotochromy są również przydatne podczas lekkiego deszczu, ponieważ pomagają widzieć lepiej niż normalne soczewki. W warunkach bardzo słabego oświetlenia lub niskiej widoczności, takich jak gęsta mgła lub częściowe zamglenie, możesz skorzystać z różnych kolorów soczewek fotochromowych, które zapewniają wyraźniejsze widzenie dzięki wyższemu kontrastowi i przynoszą ulgę oczom.

Czy istnieją okulary polaryzacyjne fotochromowe?

Tak, niektóre modele wysokiej klasy oferują szkła fotochromowe z polaryzacją pozwalającą na blokowanie odblasków. Nie musisz szukać daleko – polaryzacyjne szkła fotochromowe znajdziesz w kolekcjach Siroko.

Jakie są wady szkieł fotochromowych?

O niektórych z nich już wspomnieliśmy. Pierwszą jest to, że zmiana nie następuje natychmiastowo, więc możemy wjechać do tunelu, a kiedy z niego wyjedziemy, kolor szkieł prawie się nie zmieni. Jednak w zwykłych okularach przeciwsłonecznych będziemy mieć ten sam problem, a fotochromy dają nam większy zakres przepuszczalności światła. A z doświadczenia wiemy, że po jednym tunelu zwykle pojawia się następny.

Innym problemem jest to, że plastikowe soczewki fotochromowe – z poliwęglanu lub pokryte trójoctanem celulozy (TAC) – z czasem tracą swoje właściwości, ale mówimy tu o około 2-3 latach. I bądźmy szczerzy, przed upływem tego czasu zdążysz już kupić nowy model. Mineralne soczewki fotochromowe nigdy nie tracą swoich właściwości, ale są cięższe, znacznie droższe, mniej trwałe i nieodpowiednie do jazdy na rowerze.

Wreszcie, niektóre modele soczewek fotochromowych nie sprawdzają się w ekstremalnych temperaturach, ponieważ są zarówno termochromowe, jak fotochromowe. Oznacza to, że w określonej temperaturze soczewka może pozostać przezroczysta i nie ściemniać się lub na odwrót. Ale bez obaw! Po pierwsze, mówimy tu o skrajnych temperaturach. Po drugie, wysokiej jakości soczewki fotochromowe nie są wrażliwe na temperaturę i działają doskonale w ekstremalnych warunkach, co pokazują przeprowadzone przez nas testy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania dotyczące soczewek fotochromowych i w pełni zobaczyć ich potencjał w kolarstwie górskim i szosowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły