Przewodnik po podkoszulkach rowerowych

O tym, jak ważne są podkoszulki rowerowe mówiliśmy już w naszym poprzednim artykule pt. Jak się ubrać na rower zimą. Tym razem zajmiemy się nimi nieco bardziej szczegółowo i wyjaśnimy różne opcje podkoszulków rowerowych od Siroko. Nasz krótki przewodnik można łatwo wykorzystać w przypadku innych marek, ponieważ różnice są niewielkie i dotyczą głównie wzorów i wykończenia.

Czym jest podkoszulka rowerowa?

Podkoszulka rowerowa to pierwsza warstwa w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Musi być oddychająca, szybkoschnąca, dobrze dopasowana i wygodna, biorąc pod uwagę, że ma ona dwa główne zadania:

 1. Pochłania pot i odprowadza wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.
 2. Reguluje temperaturę ciała.

Aby osiągnąć te dwa cele, tworzy się cienka warstwa powietrza, która chroni nas przed zimnem w chłodne dni, a latem utrzymuje suchą i świeżą powierzchnię skóry. Dlatego też muszą być one dobrze dopasowane, tak aby materiał zawsze dotykał skóry, a jednocześnie bardzo wygodne. Muszą ułatwiać ruchy podczas treningu i zapobiegać otarciom.

Rodzaje podkoszulek rowerowych

Po pierwsze, istnieje rozróżnienie między podkoszulkami dla kobiet i dla mężczyzn. W tej kategorii nie uwzględniamy staników sportowych i skupiamy się wyłącznie na podkoszulkach.

Istnieją trzy rodzaje podkoszulek w zależności od tkaniny::

 1. Włókna syntetyczne o właściwościach antybakteryjnych i antyzapachowych lub bez; szybkoschnące.
 2. Wełna merino. Naturalna tkanina o właściwościach antybakteryjnych; dłużej schnie.
 3. Mieszanka wełny merino i włókien syntetycznych. Jest lepiej dopasowana, lekka i szybkoschnąca.

W zależności od długości rękawa rozróżnia się trzy rodzaje podkoszulek rowerowych:

 1. Z długim rękawem
 2. Z krótkim rękawem
 3. Bez rękawów

Najczęstsze połączenia zarówno w ubraniach dla mężczyzn jak i kobiet to:

 1. Podkoszulki rowerowe bez rękawów z syntetycznej tkaniny siatkowej.
 2. Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z syntetycznej tkaniny siatkowej.
 3. Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z wełny merino lub mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.
 4. Podkoszulki rowerowe z długim rękawem z wełny merino lub z mieszanki wełny merino z włóknami syntetycznymi.

Kiedy zakładać podkoszulkę rowerową

Różne rodzaje podkoszulek sprawdzą się w różnych sytuacjach:

 • Podkoszulki rowerowe bez rękawów wykonane z tkaniny siatkowej doskonale sprawdzą się w temperaturach od 15°C i do 25-30°C. Większość rowerzystów używa ich nawet w gorące letnie dni, aby czuć się bardziej komfortowo i mieć coś pod szelkami spodenek lub jako dodatkową ochronę podczas długich zjazdów. Podkoszulka bez rękawów będzie także doskonałym wyborem podczas korzystania z trenażerów rowerowych w domu.
 • Podkoszulki rowerowe z krótkim rękawem z tkaniny siatkowej sprawdzą się w tym samym zakresie temperatur, co koszulki bez rękawów, ponieważ główną różnicą jest tu długość rękawa. Tego typu podkoszulki odprowadzają wilgoć znacznie lepiej niż koszulki rowerowe; oznacza to, że gwarantują one lepszą oddychalność i chłodną, suchą powierzchnię skóry.
 • Zarówno podkoszulki rowerowe z krótkim i długim rękawem z wełny merino mogą być używane od -5°C wzwyż, a przynajmniej do momentu, gdy poczujesz, że zaczynasz się gotować z gorąca. Nie jest to najbardziej odpowiednia opcja na letnie dni powyżej 20°C, ale wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i wrażliwości na niskie temperatury.
 • Warto zawsze mieć podkoszulkę rowerową w kieszeni, aby móc założyć ją podczas przystanku na długiej trasie lub podczas zjazdów. Zapobiegnie ona nadmiernemu wychłodzeniu organizmu, utrzymując ciepłotę ciała i pochłaniając pot.

Mówimy tu o podkoszulkach na rower, ale nic się nie stanie jeśli zdecydujecie się nosić je w innych sytuacjach (np. podczas uprawiania innych sportów lub aktywności na świeżym powietrzu). Nawet podkoszulka z wełny merino może być używana na co dzień, dzięki swoim doskonałym właściwościom termicznym, a także świetnemu - ale nie zbyt ciasnemu - dopasowaniu. Jeśli do tej pory nie korzystaliście z nich w innych sytuacjach niż jazda na rowerze, czas spróbować!

Jak nosić podkoszulkę rowerową

Podkoszulka rowerowa musi być w bliskim kontakcie ze skórą, dlatego należy nosić ją pod szelkami spodenek rowerowych, a nie na nich. W ten sposób podkoszulka będzie idealnie przylegała do ciała.

Zarówno podkoszulka z krótkim rękawem, jak i bez rękawów może być łączona z każdym rodzajem odzieży, wszystko zależy od Ciebie. Można je łączyć zarówno z koszulkami rowerowymi z krótkim, jak i długim rękawem, lekkimi kurtkami, a nawet kurtkami zimowymi. Podkoszulka z długim rękawem lepiej pasuje do koszulki z długim rękawem, lekkiej kurtki lub kurtki zimowej, ponieważ pod koszulką z krótkim rękawem nie wyglądałaby zbyt estetycznie.

Najważniejsze cechy podkoszulki rowerowej

O pierwszej z nich już wspomnieliśmy: podkoszulka musi być ściśle dopasowana, tak aby przylegała do skóry.

Im mniej szwów, tym lepiej. Szwy powinny być w miejscach, w których nie ograniczają nam ruchów i nie uwierają. Muszą być na zewnątrz, a nie wewnątrz, a także powinny być płaskie, aby uniknąć odparzeń czy otarć.

Dekolt musi być okrągły i niezbyt wysoki, aby nie wystawał ponad koszulkę rowerową. Jeśli chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę szyi w zimie, istnieją inne modele z wyższym dekoltem, które można stosować pod zimową kurtką termiczną.

Niezależnie od długości rękawów, upewnij się, że Twoja podkoszulka ma ukośny szew od pachy do obojczyka (tzw. rękaw raglanowy). W przeciwieństwie do rękawów, w których szew znajduje się tuż nad barkiem, rękaw raglanowy nie ogranicza naszych ruchów. Co więcej, lepiej dopasowuje się do pozycji ramion podczas jazdy na rowerze.

Jak odpowiednio dbać o podkoszulkę rowerową

Niezależnie od tego, czy jest ona wykonana z włókien syntetycznych, czy z wełny merino, zaleca się pranie podkoszulki od razu po treningu. Im szybciej tym lepiej, zwłaszcza podkoszulki wykonane z włókien syntetycznych, ponieważ nawet odzież o właściwościach antybakteryjnych i antyzapachowych z czasem je traci. Jeśli nie wypierzesz szybko takiej tkaniny, stanie się ona szalką Petriego dla wszelkiego rodzaju bakterii i źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ten problem nie dotyczy wełny merino, ale ponieważ jest ona często łączona z włóknami syntetycznymi, upierz i taką podkoszulkę, jeśli nie chcesz skończyć mówiąc: "Uwielbiam zapach bakterii o poranku”.

Podkoszulki rowerowe są bardzo delikatne, więc uważaj piorąc je w pralce. Mogą zahaczyć o coś w bębnie lub zaplątać się w suwaki lub rzepy innych ubrań. Pierz podkoszulkę ręcznie lub używając siatki do prania.

Niektóre tkaniny, zwłaszcza wełna merino, mogą się skurczyć podczas prania w gorącej wodzie. Sprawdź zalecenia producenta, aby nie skończyć nagle z podkoszulką w rozmiarze dziecięcym.

Jeśli zimna woda nie wystarczy, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu, istnieją specjalne produkty do prania silniejsze niż końcowy atak Mathieu Van der Poela w Strade Bianche w 2021 roku.

← Volver al blog

También te puede interesar...