winter tips woman 83242a0b 14ef 4b75 86e4 872f91bf786c 1

10 tipů, jak si užít jízdu na kole v zimě

Plánujete-li jezdit na kole i v zimě, podívejte se na náš krátký návod, jak překonat nástrahy zimy, kvůli kterým mnoho cyklistů ukládá svá kola k zimnímu spánku. Zde je deset jednoduchých a užitečných nápadů, které vám pomohou užít si jízdu na kole i za chladného počasí:

Správný výběr oblečení

layering

Jak říkají moudří lidé: “Špatné počasí neexistuje, pouze nevhodné oblečení.” Při jízdě na kole je výběr vhodného oblečení zásadní, abychom zabránili nejen prochladnutí, ale také přehřátí a nadměrnému pocení. Ne každá zima je úplně stejná. V některých oblastech hodně prší, jinde hned na začátku nastoupí zima se sněhem a drží se až do jara, v jiných regionech na vás čeká mrazivý vítr, kdežto někde je po celou dobu relativně příjemně. Každá zima vyžaduje jiný typ oblečení, ale základem je správné vrstvení a ochrana nohou, rukou a paží. Při výběru oblečení se řiďte předpověďmi počasí.

Připravte své kolo na zimu

I kolo potřebuje zimní vybavení.

  • Sada světel nejen abyste byli vidět, ale abyste i sami viděli.
  • Blatníky, pokud žijete v oblasti, kde hodně prší.
  • Blatníky typu ass-saver pro oblasti, kde prší jen zřídka.
  • Hliníkové ráfky brzdí ve vlhkém prostředí lépe než karbonové. 
  • Máte-li diskové brzdy, zkontrolujte stav destiček a disků.
  • Zimní pneumatiky jsou odolnější proti defektu, což vám ušetří spoustu starostí a peněz.

Spousta cyklistů používá v zimě speciální kolo. Může se jednat o staré kolo, případně nějaké zakoupené speciálně pro chladnější sezónu. Pokud ve vaší oblasti sněží tak, že jsou cesty takřka neprůjezdné,  může se vám například hodit Fat bike. 

guantes

Nezapomeňte na pravidelnou kontrolu, čištění a sušení svého kola. Zde je článek, kde se dozvíte, jak na správnou údržbu kola.   

Vnitřní cyklistika

mat indoor cycling

Můžete se zapsat do lekcí spinningu nebo trénovat na vnitřním trenažéru. Zde je návod, jak si dát doma pořádně do těla. Kvalitní a chytrý vnitřní trenažér s aplikací není zrovna levnou záležitostí, ale v zimních měsících ho využijete naplno. Je-li zima opravdu tuhá, vaše investice se vám hodně rychle vrátí. 

Vytrvalostní trénink + intenzita

Nejsme profesionálové, abychom jeli i po 150 km na plný plyn. Jsme pouze amatéři, jejichž čas na trénink je omezený. Zabývat se v zimě jen vytrvalostním tréninkem je tedy ztráta času. Na kole musíte pochopitelně strávit hodiny, chcete-li se alespoň trochu zlepšovat (zejména pak začátečníci). Střídání 10-20minutových intervalů ve svižném tempu a 1-5minutových intervalů na plný plyn má ale stejné účinky (ne-li lepší) jako hodiny jízdy při pomalém tempu.

Silový trénink a posilování středu těla

Silový trénink a posilování středu těla vám pomůže předcházet zranění a zlepšovat svůj výkon, stabilitu a efektivitu při jízdě na kole.

Můžete se přihlásit na lekce spinningu nebo jinou aktivitu popsanou v tomto článku. Rovněž si můžete koupit základní vybavení a provádět silový trénink i posilování středu těla doma.

V zimě se každá minuta počítá

leg warmers

Chcete zlepšovat svůj výkon, ale nemáte dostatek času? Pak musíte z každé minuty v sedle vytěžit maximum. Kvalitní vnitřní trenažér, tréninková aplikace a wattmetr jsou pro dosažení vašich cílů a ambicí zcela zásadní.  

Vždy buďte připraveni šlápnout do pedálů 

Nikdy nevíte, kdy vyjde slunce. Můžete například odejít z práce dřív nebo dodělat své povinnosti rychleji, než jste plánovali, což je perfektní příležitost naskočit na kolo. Pokud ale nebude připravené, vaše oblečení nebude suché, baterie ve světlometech bude vybitá, nebudete mít svůj domácí trenažér nebo správné vybavení a oblečení, které vás udrží v teple, tak s největší pravděpodobností nikam nepojedete. 

Zimní jízdní mód: ZAPNUTÝ

Například: Pokud fouká vítr, vyražte proti němu a vracejte se s větrem v zádech. Na začátku jste plní energie a stále ještě rozehřátí z domova. Postupně však energie ubývá a vy se začínáte pěkně potit, takže proč nenechat vítr, aby vám cestou zpět pomohl?

mudfun

Přilnavost silnic a cest se v zimě mění, jelikož se vlhkost vypařuje pomaleji. Ve stinných oblastech je zem vlhká po celou zimu, což vede k tvorbě kaluží, vrstev ledu, a dokonce i růstu rostlin. Proto je důležité být neustále ve střehu a přizpůsobit se okolním podmínkám.

Mějte flexibilní tréninkový plán a důsledně ho dodržujte

Mnoho jezdců bere jízdu na kole opravdu vážně, ať už jsou to amatéři, kteří běžně závodí, nebo se účastní cyklistických akcí a chtějí se rok od roku zlepšovat. Každý si své cíle a tréninkový plán nastavuje sám, ale zima je v mnoha ohledech poměrně komplikovaná a tvrdá sezóna. Je tedy důležité být flexibilní. Zde jsou příklady:

  • Sledujte pravidelně předpověď počasí a přizpůsobte mu svůj trénink, abyste se vyhnuli těm nejhorším podmínkám.
  • Pokud vás při cestě zastihne špatné počasí, zkraťte svůj výlet a dokončete trénink ve vnitřních prostorech.
  • Užijte si Vánoce.

Postupná a důsledná dřina se v zimě opravdu vyplatí. Pár dní mimo tréninkový plán či několikadenní přejídání a pití alkoholu nejsou ničím hrozným, pokud vše celých 12 týdnů děláte správně.

Společná jízda

Výlety ve skupinách (malých či velkých) nebo s kamarádem jsou skvělým způsobem, jak se motivovat pro jízdu v zimě. 

segundamano

Nakonec bychom vám chtěli doporučit něco, co by měl každý dělat mnohem častěji: Používejte své kolo, jak jen to jde. Zejména co se týče kratších výletů, na které běžně raději jedeme autem. Pokud i v zemích, jako je Dánsko, Holandsko či Belgie jezdí na kolech i v zimních měsících, tak v jiných oblastech, kde jsou zimy mírnější, se můžeme vymlouvat maximálně tak na horší infrastrukturu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články