bib shorts 4d66754a 8b30 4617 b240 6bbc613972de

Pánské a dámské cyklistické kraťasy od Siroka: příručka kupujícího

V jednom z našich předešlých článků jsme si vysvětlili, jak si vybrat správné cyklistické kraťasy, avšak tehdy jsme se zaměřili spíše na to, na co si dát obecně při jejich koupi pozor. V dnešním průvodci už budeme konkrétnější, jelikož se bude týkat cyklistických šortek přímo od Siroka. Naším cílem je pomoct všem cyklistům, mužům i ženám, aby si vybrali vhodný model v závislosti na jejich úrovni a/nebo rozpočtu, avšak s ohledem na řadu základních prvků, které zajišťují optimální střih a pohodlí. 

Siroko nabízí tři řady cyklistických kraťasů:

 • Řada SRX. Hledáte-li nejlepší výkon a nejinovativnější cyklistický oděv, pak se vám jistě bude líbit tato kolekce, která je vyrobena ze špičkových materiálů a s exkluzivními designy. 
 • Řada BX. Nejuniverzálnější cyklistické kraťasy z naší nabídky, které využijete pro jakýkoliv druh výletu, terénu i úrovně výkonu.
 • Řada Basic. Nejlepší poměr ceny a kvality. Jedná se o cenově dostupnou variantu, která disponuje všemi funkcemi, které by měly správné cyklistické kraťasy mít.

Jednotlivé kolekce se ale pochopitelně liší i v dalších věcech, jinak by ostatně stály stejně. Pojďme si je tedy podrobně rozebrat.

Rozdíly mezi řadami SRX, BX a Basic

Každá řada má odlišnou vložku, kšandy i použité tkaniny. 

Vložka

 • SRXvložka Strato++ s dvojitou pevností (12 mm v oblastech, které jsou nejvíce vystavené tlaku a 3mm v méně exponovaných oblastech) a technologií Elastic Interface®. Jedná se o nejlepší vložku ze všech našich řad, která je vyrobena z tkaniny MITI (Manifattura Italiana Tessuti Indemagliabili) s uhlíkovými vlákny, díky nimž je celá vložka bakteriostatická a zabraňuje nepříjemným pachům. Skvěle se hodí na dlouhé výlety (přes 10 hodin) a jakýkoliv druh cyklistiky (silniční, horskou, gravelovou). Nejlepší volba pro všechny, kdo dávají přednost pohodlí a tráví hodně času v sedle.

bibshort premium detail 1

 • BXvložka Strato+ s dvojitou pevností, vyrobená z materiálu od belgické firmy Recticel, poskytuje pohodlí a podporu při zmenšené velikosti. Je vyrobena z látky Microsense, která je vhodná až pro 10hodinové výlety, čili skvěle se hodí pro středně pokročilé cyklisty.

bibshort woman regular detail 1

 • Basicvložka Strato, vyrobená z vrstvy lehké, prodyšné pěny s vysokou hustotou a měkké, rychleschnoucí tkaniny, poskytuje pohodlí ve všech tlakových zónách. Je vhodná na jakýkoliv druh kola a výlety do 3 hodin, což z ní dělá ideální vložku pro všechny, kdo hledají kvalitu za rozumnou cenu.

bibshort basic detail 1

Kšandy

 • SRX – Kšandy vyrobené z nylonu a elastanu, jsou dostatečně pevné na to, aby udržely cyklistické kraťasy na svém místě, ale zároveň umožňují plný rozsah pohybu. Byly navrženy pro dlouhé výlety, takže jsou extrémně měkké, hodně prodyšné a široké, aby nevytvářely otlačeniny na ramenou. Na zádech jsou plochými švy spojeny se zadním panelem, který je vyroben z mikroperforované tkaniny (nylon a elastan) pro lepší odvod potu a odpařování tepla. Panel je podél lopatek zakřivený, ve výšce ledvin se pak rozšiřuje do stran a končí dole u bederního panelu.
 • BX – Kšandy vyrobené z polyesteru a elastanové síťoviny pro extra pružnost a prodyšnost. Tkanina je po okrajích a uprostřed kšand neperforovaná, díky čemuž jsou cyklistické kraťasy pevné a nesklouzávají. Od úrovně pasu předního panelu až po panel bederní jsou bezešvé. Střední zadní část je tvořena voštinovou tkaninou (polyester a elastan), která zpevňuje střih, aniž by snižovala prodyšnost.

siroko bx jungle bib short estudio lifestyle 05

 • Basic – Kšandy vyrobené z polyesteru a elastanu. Zadní část je hodně podobná řadě BX s tím rozdílem, že zde jsou kšandy spojeny uprostřed zad a rozdělují se až u lopatek. Na přední části mají vodorovný pruhovaný vzor, který je vyroben z extra tenké tkaniny (na vnitřní straně, nikoliv po okrajích) pro větší prodyšnost. Dole jsou pak připojeny k měkké tkanině (polyester a elastan) šortek za pomoci plochých švů.

Tkaniny

 • SRX – Tři ultralehké prémiové tkaniny, přičemž u dvou z nich je rozdíl, podobně jako u kšand, v použití nylonu. Pro stehenní a boční panely, dvě nejdůležitější oblasti z hlediska střihu a pohodlí čtyřhlavých svalů a hýždí, jsme použili italskou tkaninu MITI, která se vyznačuje mimořádnou pružností. Tkanina je v oblasti vložky o něco těžší a tvoří ji větší množství nylonu pro lepší pohodlí. Díky tomu poskytuje potřebnou podporu a pevnost, aniž by tím utrpěla prodyšnost. Pásky na nohavicích jsou vyrobeny z polyesteru a elastanu, měkké, neomezující tkaniny o gramáži 220 GSM, s vnitřním silikonovým úchytem, aby vám kraťasy nesklouzávaly. 
 • BX – V oblasti vložky je použita stejná tkanina jako u řady SRX. Panely podporující čtyřhlavé svaly a hýždě jsou však vyrobeny z polyesteru a elastanu, díky čemuž poskytují potřebnou kompresi v pase a na bocích a zároveň poskytují dokonale padnoucí střih během jakéhokoliv výletu. Vnitřní úchyt na elastických páscích nohavic je totožný s řadou SRX, akorát je tvořen jiným poměrem polyesteru a elastanu, aby byl vhodný pro širokou škálu jezdců a typů postavy.

siroko bx squadra estudio 05

 • Basic – Pro panely cyklistických kraťasů jsme použili stejné tkaniny jako u řady BX, avšak kšandy mají jiný poměr elastanu a polyesteru. Nicméně hlavní rozdíl v těchto dvou řadách jsme již zmínili v sekci o vložkách. 

V čem jsou si řady SRX, BX a Basic podobné?

Jak už jsme zmínili, každá řada disponuje jinou vložkou. Kšandy a látky použité u šortek BX a Basic mají různé vlastnosti, avšak látka použitá v panelu rozkroku je u všech řad stejná. Dále si jsou podobné v následujících věcech:

 • Ploché švy.
 • Ochrana před UV zářením UPF 50.
 • Reflexní prvky na zádech a stehnech. 450 CD/LUX u SRX řady, 330 CD/LUX u BX a Basic.

 To by bylo k rozdílům a podobnostem mezi jednotlivými řadami pro muže a ženy vše. Každá z nich pochopitelně zahrnuje různé modely s odlišnými designy, nicméně ty neovlivňují základní funkce cyklistických kraťasů. Tam jde čistě jen o nabídku odlišných vzhledů, aby si každý cyklista vybral ten, který mu vyhovuje. Nezapomeňte nás sledovat, protože nabídku designů a barev do budoucna ještě rozšíříme. 

siroko bx time trial bib short estudio lifestyle 06

Na závěr bychom vám rádi připomenuli, že Siroko nabízí dámské a pánské cyklistické kraťasy, které mají odlišnou vložku, kšandy a rovněž i tvar panelů, díky čemuž se dokonale přizpůsobí ženskému či mužskému tělu. Chcete-li se o těchto rozdílech dozvědět víc, přečtěte si tento článek, kde najdete otázky a odpovědi pro výběr těch správných cyklistických kraťasů pro ženy.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články