apps 4ffe8df6 ab74 4ac0 9093 6a4bc745a5dd

10 Najlepszych aplikacji rowerowych

Strava – Portal społecznościowy dla rowerzystów

Darmowa i dostępna dla systemów Android i iOS. Wystarczy założyć profil użytkownika i zacząć korzystać z aplikacji na telefonie, rejestrując swoją aktywność (czujniki bluetooth nie są kompatybilne z aplikacją) lub łącząc aplikację ze smartwatchem lub komputerem rowerowym z nawigacją GPS. Możesz śledzić innych użytkowników, dawać “kudosy” za ich aktywności i porównywać swoje czasy w segmentach z innymi rowerzystami. To właśnie te funkcje sprawiły, że Strava stała się Facebookiem kolarstwa.

Strava zbiera sporo krytyki za zachęcanie do rywalizacji między użytkownikami za pomocą swoich słynnych segmentów QOM lub KOM (Queen/King of the Mountain). Odrobina zdrowej rywalizacji między przyjaciółmi jest super, ale w niektórych segmentach może dochodzić do zaciętych starć. Wszystko i tak kończy się, gdy pojawiają się zawodowcy zostawiając amatorów daleko w tyle.

Darmowa wersja daje dostęp do aktywności i portalu społecznościowego, ale bez szczegółowych danych z segmentów. Poza tym, wraz z ostatnią aktualizacją (z lutego 2021), konkurencja w segmentach i inne funkcje nie są już darmowe. Za pełny dostęp trzeba będzie zapłacić 60€ za rok lub 7,99€ za miesiąc.

Wikiloc – Najlepsza do planowania tras rowerowych

Aplikacja i strona internetowa stworzona w Hiszpanii, z ponad 21 milionami tras ze 190 krajów udostępnionych przez prawie 8 milionów użytkowników i z ponad 38 milionami zdjęć na chwilę obecną. Jest prosta i funkcjonalna, udostępnianie, wyszukiwanie, filtrowanie i pobieranie map tras z telefonów i innych urządzeń jest bardzo łatwe, co czyni ją jedną z najpopularniejszych aplikacji dla rowerzystów i turystyki rowerowej. 

Jest bezpłatna i dostępna dla systemów iOS i Android. Wersja premium obejmuje nawigację offline, bezpośrednie pobieranie danych do kompatybilnych urządzeń z GPS-em, śledzenie tras na żywo pozwalające udostępnić aktualną pozycję rowerzysty, możliwość przeglądania bez reklam i inne funkcje. Aplikacja oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, później cena wynosi 9,99€ za rok. 

Komoot – Najlepsza na wyprawy rowerowe

Niemiecka aplikacja, która oferuje turystom pieszym i rowerzystom wszystko, czego potrzebują, aby odkrywać, planować i udostępniać trasy. Kategoria rowerowa obejmuje trasy dla turystów rowerowych, rowerzystów górskich i entuzjastów kolarstwa szosowego. Nastawiona jest na planowanie najbardziej malowniczych tras oraz podziwianie pejzaży i otoczenia. 

Komoot oferuje również element społecznościowy z blogami użytkowników, które zawierają historie, porady i zdjęcia z informacjami, gdzie zjeść i spać, opisami points of interests (w skrócie POI, punkty warte uwagi na trasie).

Aplikacja jest darmowa zarówno na Androida, jak i iOS. Można również kupić mapy okolicy, konkretnego regionu lub całego świata i mieć je dostępne w trybie offline. Wersja Premium (60€ za rok) oferuje funkcje i rozwiązania niedostępne w wersji darmowej, takie jak nawigacja głosowa, dzięki której nie musisz ciągle zerkać na mapę w trasie.

Garmin Connect – Niezbędny dodatek

garmin connect 9b88e868 35c7 41e0 9b54 7788fe0147a1

Urządzenia marki Garmin są powszechnie używane przez rowerzystów, a aplikacja, darmowa dla systemu Android i iOS (mają też stronę internetową), jest niezbędna, jeśli chcesz podłączyć Garmin do telefonu komórkowego, aby zobaczyć i przeanalizować swoją aktywność. Aplikacja jest prosta, intuicyjna i oferuje wiele funkcji skupiających się na treningu i wynikach. Jest również kompatybilna z innymi aplikacjami, takimi jak Strava, Wikiloc czy TrainingPeaks. 

Aplikacja zawiera również element społecznościowy: możesz obserwować innych użytkowników, wchodzić z nimi w interakcje i przeglądać ich treningi i trasy. Możesz również dołączyć do wyzwań lub grup, tworzyć drużyny, zdobywać medale i wiele innych. Jeśli lubisz odkrywać nieznane miejsca, możesz również tworzyć trasy, choć ta funkcja nie jest akurat głównym atutem aplikacji.

Trailforks – Najlepsza dla kolarzy górskich

Jeśli lubisz rowery górskie lub szutrowe (gravel), ta aplikacja jest dla Ciebie. Zawiera ona ponad 300 000 szlaków i tras off-road udostępnionych przez użytkowników, budowniczych szlaków i stowarzyszenia lub podmioty zajmujące się sportami górskimi. Trasy są uszeregowane według popularności, trudności, rodzaju terenu, ich aktualnego stanu, najlepszej pory roku do jazdy, dozwolonych aktywności itp.

Możesz łatwo znaleźć, zaplanować i udostępnić trasę. Możesz również rejestrować swoją aktywność i zgłaszać stan szlaków, a także podawać inne informacje, takie jak points of interest. Budowniczowie szlaków górskich, stowarzyszenia czy podmioty zarządzające szlakami i trasami off-road mogą informować o ich stanie za pomocą tej aplikacji. 

Trailforks jest darmowa dla systemów iOS i Android. Wersja Pro (20€ za rok) daje Ci dostęp offline do wszystkich map (wersja darmowa tylko do 1 obszaru) oraz do niektórych dodatkowych funkcji aplikacji i strony internetowej. 

Google Maps i Apple Maps – Podstawowe aplikacje

Prawdopodobnie masz już je zainstalowane na swoim Androidzie lub iPhonie. Nie zostały stworzone specjalnie do jazdy na rowerze, ale możemy ich używać w niezliczonych sytuacjach, wykorzystując w pełni wszystkie ich funkcje (udostępnianie lokalizacji, street view, pobieranie map na telefon, listy wartych uwagi miejsc w okolicy itp.).

Możesz zaplanować konkretne trasy rowerowe, np. omijając niebezpieczne miejsca i wybierając trasy z priorytetem dla ścieżek rowerowych. Do dyspozycji są aktualne mapy topograficzne i widoki satelitarne, które pomogą Ci w planowaniu. Jeśli jeździsz na rowerze górskim, poradzisz sobie bez problemu, ale uważaj przy planowaniu tras na rowerze szosowym: mapy mogą prowadzić Cię przez tereny, które nie nadają się dla wąskich kół. 

Training Peaks – Najlepsza na trening

training peaks

Jeżeli interesuje Cię trening ukierunkowany na osiągnięcie jak najlepszych wyników, aplikacja i strona internetowa Training Peaks są tym, czego szukasz. Aby poprawnie przeanalizować wszystkie informacje zawarte w aplikacji, potrzebna jest wcześniejsza wiedza i doświadczenie, dlatego też jest ona powszechnie stosowana przez profesjonalnych trenerów. Poszukaj dodatkowych informacji na własną rękę, aby jak najlepiej wykorzystać każdą chwilę na siodełku, analizując swoje wyniki i planując treningi. 

Jest dostępna za darmo dla systemów iOS i Android. Darmowa wersja nie oferuje wszystkich narzędzi i funkcji dostępnych w płatnej wersji (20$ miesięcznie), z której korzysta wielu profesjonalnych trenerów, kolarzy i triathlonistów.

RoadID – Udostępnianie lokalizacji rodzinie i bliskim

Jeśli chcesz, aby Twoja rodzina lub przyjaciele byli spokojni, gdy wybierasz się na rower, pobierz RoadID na telefon z systemem Android lub iPhone. Ta aplikacja pozwala na udostępnianie pozycji w czasie rzeczywistym.

Możesz również dodać numery alarmowe, grupę krwi, informacje o alergiach, chorobach lub problemach zdrowotnych. Poza tym, aplikacja przyda się nie tylko wtedy, gdy wychodzisz na rower, wycieczkę lub spacer z psem, ale także wtedy, gdy Twoje dzieci idą same do szkoły lub gdy ktoś z rodziny musi udać się sam w nowe miejsce.

Wahoo Fitness – W połączeniu z czujnikami staje się komputerem rowerowym GPS

Oprócz komputerów rowerowych, zegarków multisportowych i inteligentnych trenażerów rowerowych, Wahoo oferuje całkowicie darmową aplikację dostępną dla systemów Android i iOS, która zamienia smartfon w komputer rowerowy GPS poprzez sparowanie go z czujnikami Bluetooth. Aby sparować czujniki ANT+ potrzebne jest urządzenie o nazwie Wahoo Key, które łączy się z telefonem.

Oprócz tego, że wszystkie funkcje są dostępne za darmo, kolejnym praktycznym rozwiązaniem w tej aplikacji jest to, że łatwo łączy się z innymi wcześniej wymienionymi aplikacjami, takimi jak Strava, Komoot lub TrainingPeaks, umożliwiając przesyłanie do nich danych z Wahoo Fitness. Możesz również pobrać swój dziennik aktywności w formacie .fit, aby przeanalizować go gdziekolwiek chcesz.  

Bike Fast Fit i The Roadie Bike Fit –  Najlepsza do bike fittingu

Wreszcie dwie aplikacje, dzięki którym dopasujesz rower do swoich wymiarów prawie jak u profesjonalnego bike fittera. Nie mogliśmy wybrać jednej aplikacji, ponieważ Bike Fast Fit jest dostępna tylko na iOS, a The Roadie Bike Fit tylko na Androida. Bike Fast Fit jest najlepsza, ponieważ zawiera filmiki i posiada o wiele więcej funkcji i narzędzi. Jednak nie jest dostępna na Androida, a najlepszą alternatywą na tej platformie będzie The Roadie Bike Fit.

Te aplikacje nie są darmowe. Bike Fast Fit kosztuje 4.99$ za wersję standardową i 9.99$ za wersję elite, a The Roadie Bike Fit kosztuje 4.69€. Za tę cenę, z pomocą i wskazówkami, które oferują aplikacje i przy odrobinie dodatkowych informacji, możesz łatwo dopasować swój rower szosowy, rower do jazdy indywidualnej na czas (ITT) lub rower triathlonowy w domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły