nuevaosegunda 9dd15938 3908 4a29 a0ab 1614e3b83b68

Rower nowy czy rower używany: który wybrać?

Kolarstwo i rowery cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Praktycznie cała branża ma problemy z zaopatrzeniem i nadążeniem za tak ogromnym popytem. Jeśli próbowaliście kupić sprzęt przez internet, zauważyliście jak wiele rzeczy jest niedostępnych. W sklepach widać puste półki, a od sprzedawców usłyszymy, że nie wiadomo, kiedy znów będą dostępne niektóre z produktów.

Problemy te wynikają z połączenia ogromnego wzrostu popytu na sprzęt sportowy oraz przerw w łańcuchach produkcji i dystrybucji, spowodowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Covid-19. Już przed pandemią nastąpił wzrost zapotrzebowania na tego typu produkty, ale branża była w stanie opanować sytuację i zaspokoić popyt. W marcu 2020 roku wszystko się zmieniło. 

Na dzień dzisiejszy, i całkiem możliwe, że przez cały rok 2021, będą problemy z dostępnością towarów. Dlatego też wiele osób zwraca się w stronę rynku wtórnego w poszukiwaniu części do naprawy roweru, aby kupić swój pierwszy rower, lub po prostu aby ulepszyć lub odnowić rower, który już posiadają. 

Mając to na uwadze, omówimy zalety i wady zakupu nowego roweru i roweru używanego. Powinno to pomóc w odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ każdy nabywca ma inne potrzeby, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji.

Nowy rower – zalety

 • Wszystko jest nowe, to Ty używasz roweru po raz pierwszy i powinien działać idealnie.
 • Rower powinien mieć dłuższe życie i jeśli będziesz o niego dobrze dbać, później bez problemu go sprzedasz, choć wiele zależy od modelu. Na przykład, rower szosowy z hamulcami obręczowymi lub rower górski 27,5″ lub 26″ będzie raczej trudno sprzedać. 
 • Gwarancja producenta. Marki wyraźnie zaznaczają, że dotyczy ona tylko pierwszego nabywcy.
 • Serwis posprzedażowy. Sklepy oferują wsparcie na wypadek, gdyby coś przestało działać lub się rozregulowało. Jeśli kupujesz online, o obsługę posprzedażową jest raczej trudno.
 • Kiedy kupujesz nowy rower, sprawiasz, że wszystkie ogniwa rynku działają, wspierając w ten sposób przemysł od produkcji przez dystrybucję po serwis w sklepie.

Nowy rower – wady

 • Główną wadą jest cena. W przypadku podobnych modeli, nowy rower będzie droższy niż używany. Można trafić na lepsze ceny podczas sezonowych wyprzedaży, ale obecnie są one zdecydowanie mniej powszechne.
 • Czas dostawy. Przed pandemią Covid-19 czasy dostawy były do zaakceptowania, ale obecnie wiele modeli nie ma określonej daty dostawy w 2021 roku, a niektóre nie zostaną nawet dostarczone w tym roku. 
 • Ograniczona personalizacja. Marki produkują w ustandaryzowany sposób i rzadko oferują możliwość dostosowania roweru do osobistych preferencji i potrzeb.
 • Interes producenta, aby utrzymać ciągły wzrost sprzedaży. Marki chcą stale odnawiać swoje linie produktów i co roku wypuszczają nowe modele rowerów. Nie słuchaj jednak reklam, w większości przypadków nie ma zauważalnej zmiany między zeszłorocznym a najnowszym modelem.

Używany rower – zalety

 • Cena. W przeciwieństwie do nowych rowerów, cena jest główną zaletą rowerów używanych. Możesz kupić lepszy rower używany za tę samą kwotę lub tańszy model używany podobnej klasy co nowy.
 • Natychmiastowa dostępność. Kolejnym argumentem przemawiającym za rowerami z drugiej ręki jest to, że nie musisz czekać. Być może będziesz jeździć na swoim nowym rowerze już tego samego dnia lub w ciągu kilku dni od zakupu.
 • Doskonały dla początkujących. Jeśli chcesz zacząć przygodę z kolarstwem, rower używany oznacza, że nie musisz wydawać fortuny, aby zdobyć i wypróbować dobry model.
 • Ekologia. Produkcja rowerów wiąże się ze śladem ekologicznym, więc kupując używany rower działamy w sposób zrównoważony i dbamy o naszą planetę.
 • Rynek wtórny również stymuluje gospodarkę. Jeśli ktoś sprzedaje rower, prawdopodobnie albo planuje zakup nowego, albo chce odzyskać trochę pieniędzy na inne wydatki.
 • Zanim kupisz, zastanów się nad sprzedażą. Jest to bardziej porada niż rzeczywista korzyść. Kupując używany rower, zastanów się, czy później łatwo go sprzedasz – niektóre modele mogą być trudniejsze do sprzedaży.

Używany rower – wady

 • Brak gwarancji. To zdecydowanie główna wada, ale można jej uniknąć wybierając sklepy stacjonarne lub internetowe, które oferują gwarancję przy sprzedaży. Możesz również podpisać umowę kupna-sprzedaży z osobą prywatną. 
 • Zwróć uwagę na to, co kupujesz. Sprawdź dobrze rower, a jeśli nie wiesz jak, oto artykuł, który Ci w tym pomoże.
 • Zwróć uwagę, od kogo kupujesz. Jeśli zamierzasz kupować przez Internet i nie chcesz paść ofiarą oszustwa, ufaj tylko użytkownikom z dobrymi opiniami. Jeśli zamierzasz dokonywać transakcji osobiście, wybierz się z kimś, kto zna się na rowerach i umów się na spotkanie w miejscu publicznym. Nie kupuj zbyt taniego roweru, ponieważ może on mieć ukryty problem lub, co gorsza, może być kradziony.

Na temat rynku wtórnego można usłyszeć różne opinie. Są ludzie, którzy kupują wyłącznie używane rowery i akcesoria, ponieważ wiedzą, jak szukać okazji, porównywać modele i negocjować ceny. Są też tacy, którzy nawet nie rozważają zakupu na eBayu czy Allegro ze względu na złe doświadczenia z przeszłości lub dlatego, że słyszeli tylko negatywne opinie i wolą kupować w lokalnych sklepach.

Podsumowując, jeśli nie masz nic przeciwko zapłaceniu wyższej ceny, a zależy Ci na bezpieczeństwie, gwarancji i niezawodności, wybierz nowy rower. Możesz również odwiedzić sklep lub stronę internetową, która oferuje gwarancję i pewność, że kupujesz rower w dobrym stanie.

Z drugiej strony, jeśli masz ograniczony budżet, chcesz szybko kupić najlepszy możliwy model i masz pewność, że był on odpowiednio konserwowany i utrzymany, wybierz rower używany. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, aby prawidłowo sprawdzić rower przed zakupem i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jeśli zamierzasz zacząć jeździć na rowerze i nie wiesz jeszcze, czy jest to sport dla Ciebie, możesz kupić nowy rower, wypróbować go, a jeśli się rozczarujesz, sprzedać za niewiele mniej, niż pierwotnie Cię kosztował. Możesz również wydać mniej na rower używany, upewniając się, że wybierasz model, który bez trudu sprzedasz później. W ten sposób łatwo go sprzedasz, jeśli zdecydujesz, że jazda na rowerze nie jest Twoją pasją lub wręcz przeciwnie, zakochasz się w kolarstwie i zdecydujesz się na lepszy model.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły