Cover 184

Základní cyklistické potřeby: 15 věcí, které byste s sebou měli vozit

Představte si, jak si spokojeně jedete na projížďku, vítr vás příjemně ovívá, když v tom najednou BUM! Píchlé kolo. Právě jste uvízli někde na cestě, aniž byste měli náhradní duši. Co kdyby vám bylo slabo od hladu? Vozíte si alespoň telefon? Zázrak, že jste si vůbec vzpomněli vzít kolo. Ale žerty stranou, všichni jsme někdy začínali a zapomněli si vzít něco, co by nám později mohlo zachránit život. Nakonec jsme se však poučili, takže nemějte strach. Máme tu pro vás seznam 15 základních věcí, které byste měli mít na každé vyjížďce s sebou, aby vás už žádná překážka nezastavila:

Helma

Cover 179 Siroko

Bezpečnost na prvním místě. Toto je tedy nejdůležitější položka našeho seznamu, neboť dokonale padnoucí helma značně snižuje riziko úrazu hlavy v případě nehody. Naši helmu a návod na její použití najdete v tomto předešlém článku.

Světla

image

Kvalitní sada světel je nezbytná, chcete-li být na silnici dobře vidět. Pokud navíc jezdíte v noci nebo při špatné viditelnosti, tak budete potřebovat vidět i vy sami. Zde najdete o různých typech cyklistického osvětlení víc informací.

Hydratace těla

hydro bike water bottle lookbook 01 mobile

Pitný režim je důležitý, a to zejména když je venku horko, takže si v závislosti na délce a intenzitě jízdy berte s sebou vodu v láhvi, případně hydratačním vaku. Zároveň dělejte pravidelné zastávky, abyste si láhev nebo vak doplnili. Pokud se navíc hodně potíte, teploty jsou vysoké a cesta dlouhá, tak byste měli myslet i na minerály nebo tablety pro doplnění všeho, co cestou ztratíte.

Jídlo a svačina

cover 115

Na krátkou a pohodovou projížďku není třeba brát si jídlo, ale pokud chcete vyrazit na déle než hodinu, rozhodně vám doporučujeme vzít si do kapsy nějakou tu svačinku. Může to být banán, pytlík datlí nebo ořechů, energetický gel, energetická tyčinka atd. Tímto způsobem doplníte potřebnou energii, abyste mohli pokračovat dál. V tomto článku jsme probrali, kolik byste toho měli sníst v závislosti na intenzitě a délce tréninku. Zde zase najdete nápady a informace ohledně toho, co jíst a jak si doma vyrobit energetickou tyčinku, gel i rýžové koláčky.

Latexové, vinylové nebo nitrilové rukavice

Rukavice jsou nezbytné, abyste si při výměně duše či nasazování a opravě řetězu neumazali ruce od maziva a špíny.

Náhradní duše, záplaty, sada na opravu bezdušových kol atd.

Kolo můžete píchnout prakticky kdykoliv, takže je určitě dobré být připraven. To znamená, že byste měli mít po ruce alespoň náhradní duši, pár záplat a dva až tři montpáky. Pokud jezdíte na bezdušových kolech, rozhodně byste měli mít příslušnou sadu na opravu, která obsahuje knoty a lepení. Rovněž se ujistěte, že znáte správný postup opravy píchlého kola. Pro tyto účely se můžete podívat na různé návody na YouTube.

Pumpička nebo inflátor na CO₂

image 25

Věci, které jsme zmínili v předchozích bodech, jsou naprosto k ničemu, pokud nemáte kolo čím nafouknout. K dostání jsou velké, střední i mini pumpičky. Stačí si jen vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, rozpočtu a kolu. Jen se ujistěte, že je kompatibilní s vašimi ventilky (Presta nebo Schrader). Místo pumpičky lze použít také inflátor na CO2 a několik bombiček. Znovu ale připomínáme, že je potřeba vědět, jak ho používat a jak píchlé kolo správně opravit. Pokud jezdíte na bezdušových kolech, zkontrolujte, zda je těsnící hmota kompatibilní s CO2, neboť v opačném případě může dojít k jejímu porušení.

Multiklíč

Musí obsahovat imbusové a/nebo torxové klíče, které pasují na šrouby na vašem kole, dále nýtovač na opravu řetězu a několik šroubováků. Toto nářadí je náchylné k reznutí, takže jej skladujte v plastové krabičce nebo uvnitř rukavic, o kterých jsme mluvili výše.

Rychlospojky

Takhle levných, malých a skladných věcí moc nenajdete. S nýtovačem řetězu a rychlospojkou opravíte poškozený řetěz jakoby nic.

Redukce ventilku


Další drobná a užitečná položka, která nezabere moc místa, ale dokáže vám vytrhnout trn z paty – redukce ventilku. Pokud vám dojdou bombičky s CO2 nebo se vám nepodaří nafouknout kola pomocí běžné pumpičky, díky této redukci budete moct použít jakoukoliv jinou pumpičku, ať už na benzinové stanici nebo v opravně kol. 

Nouzové záplaty na kolo

Této položce většina cyklistů nevěnuje pozornost, ale když se jim pak plášť roztrhne, tak toho litují.

Po domácku lze velké trhliny v plášti opravit tak, že si s sebou vezmeme kus starého pláště, který pomocí lepidla, jež najdeme například u záplat, přilepíme z vnitřní strany trhliny. Tímto způsobem zacelíte prasklou část a budete moct nafouknout novou duši. V případě bezdušového systému dofouknete rovnou samotný plášť.

image 1

Další možností je použít záplaty. Existuje mnoho druhů a formátů, z nichž některé obsahují i lepidlo, různé tvary a velikosti. Některé jsou dokonce samolepící, jako například tyto od značky Park Tool.

Identifikační doklad

Pokud jezdíte sami, určitě neuškodí vzít si s sebou občanku nebo jiný druh identifikace. Měli byste mít u sebe i kontakt pro případ nouze, kdybyste nedejbože měli nehodu. Záchranná služba či příslušné orgány pak budou moct kontaktovat vaše blízké a říct jim, co se přihodilo.

Stačí obyčejná nálepka na helmě nebo viditelném místě na kole, kam toto číslo napíšete. Klidně můžete připojit i další informace, jako krevní skupinu, alergie či předešlé zdravotní problémy.

Hotovost

Žijeme sice v digitální době a běžně platíme mobilním telefonem, aniž bychom potřebovali kreditní kartu, ale přesto byste u sebe měli mít nějakou tu hotovost. Některé obchody a podniky stále ještě vyžadují platby na ruku.

Léky pro případ nouze

Pokud trpíte alergií nebo nemocí, která vyžaduje okamžité nasazení léků, jako je například astma nebo vážná alergická reakce na bodnutí hmyzem, pak byste u sebe příslušný lék měli mít.

Telefon

peso f12abd61 b3fa 40a9 bc26 9e4c07deede6

Co si budeme povídat, většina lidí bez něj neopustí dům. Nejenže je nepostradatelný v případě nouze, ale rovněž s ním platíme, fotíme, hledáme si na něm trasu a vyhledáváme potřebné informace. Máme pro vás dvě doporučení: Jednak byste ho neměli používat za jízdy, protože by vás mohl rozptylovat a mohlo by dojít k nehodě. Zároveň ho vždy před jízdou plně nabijte, aby se vám cestou nevybil.

V tomto seznamu jsme pokryli nejdůležitější věci, které byste s sebou měli mít. Existuje však i vybavení, které není fyzicky hmatatelné, a přesto je neméně důležité. Například motivace jako vaše palivo; přátelé pro lepší požitek z jízdy; a samozřejmě neukojitelná vášeň a touha po zlepšování. Bez zápalu pro věc se ostatně ani s vhodným vybavením a znalostmi, jak jej použít, daleko nedostaneme.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články