Cover 184

Niezbędnik rowerzysty: 15 przedmiotów, które warto zabrać w trasę

Wyobraź sobie, że jesteś na przejażdżce, z uśmiechem na twarzy, czując wiatr na skórze, a tu nagle… przebita opona, pośrodku niczego, bez możliwości wymiany dętki. A co jeśli zaraz zemdlejesz z głodu? Przynajmniej masz przy sobie telefon, prawda? Wszyscy byliśmy początkującymi rowerzystami i wszyscy zapomnieliśmy zabrać ze sobą czegoś, co mogło później uratować nam życie. I nauczyliśmy się na błędach. Ale bez obaw. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci stawić czoła każdemu wyzwaniu dzięki tej liście 15 niezbędnych przedmiotów, które musisz zabrać ze sobą na każdą przejażdżkę:

Kask

Cover 179 Siroko

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Kask to najważniejszy element, ponieważ może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych urazów głowy w razie wypadku. W tym wpisie przedstawiliśmy kask rowerowy Siroko i wyjaśniamy, jak go używać.

Lampki rowerowe

image

Dobry zestaw lampek rowerowych jest kluczowy, aby być widocznym dla innych pojazdów, a w przypadku konieczności jazdy w nocy lub w warunkach słabej widoczności, aby widzieć, dokąd jedziemy. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat rodzajów dostępnych światełek i lampek rowerowych.

Nawodnienie organizmu

hydro bike water bottle lookbook 01 mobile

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest gorąco, więc w zależności od czasu trwania i intensywności jazdy, należy zawsze mieć przy sobie wodę w bidonie lub w plecaku z systemem nawadniania, a po drodze robić postoje, aby ją uzupełnić. Ponadto, jeśli masz skłonność do nadmiernego pocenia się, temperatury są zbyt wysokie, a trasa jest długa, zalecamy zabranie ze sobą soli mineralnych w proszku lub tabletkach w celu uzupełnienia utraconych elektrolitów.

Przekąski

cover 115

Nie ma potrzeby zabierania ze sobą niczego do jedzenia na krótką przejażdżkę, ale jeśli planujesz jeździć dłużej niż godzinę, zawsze zalecamy zabranie ze sobą kieszonkowych przekąsek: banana, daktyli lub orzechów, żelu energetycznego, batonów energetycznych itp. Zapewni ci to siłę potrzebną do regeneracji i kontynuowania jazdy. W tym wpisie omówiliśmy, ile należy jeść w zależności od intensywności i czasu trwania treningu, a tutaj znajdziesz kilka pomysłów i więcej informacji na temat tego, co jeść i jak zrobić batony energetyczne, żele i ciastka ryżowe.

Rękawiczki lateksowe, winylowe lub nitrylowe

Niezbędne, aby zapobiec zabrudzeniu rąk smarem i brudem podczas wymiany dętki, zepsutego łańcucha lub zakładania go z powrotem.

Narzędzia do wymiany dętek, łatki, zestaw do naprawy opon bezdętkowych itp.

Przebicie opony może nastąpić w każdej chwili, dlatego warto dobrze się przygotować i mieć przy sobie zapasową dętkę, kilka łatek, łyżki do opon, a jeśli korzystamy z opon bezdętkowych, zestaw do ich naprawy. Polecamy również tutoriale na YouTubie, aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z taką awarią.

Pompka lub nabój CO2 do pompowania opon

image 25

Nie ma sensu mieć wszystkich wyżej wymienionych elementów, jeśli nie mamy czym napompować opony. Na rynku dostępne są duże, średnie i mini pompki, zależnie od Twoich potrzeb, budżetu i roweru. Upewnij się, że jest kompatybilna z wentylami Presta lub Schrader. Możesz także użyć nabojów CO₂, ale upewnij się, że wiesz, jak z nich korzystać. Jeśli zdecydujesz się na oponę bezdętkową, upewnij się, że płyn uszczelniający jest kompatybilny z CO₂, w przeciwnym razie ryzykujesz uszkodzeniem całego systemu i nieodwracalnymi szkodami w oponie.

Narzędzie wielofunkcyjne

Taki przenośny mini narzędziownik powinien zawierać klucze imbusowe i/lub Torx, które pasują do śrub w naszym rowerze, a także skuwacz/rozkuwacz do łańcucha i kilka śrubokrętów. Narzędzia te są podatne na rdzę, więc przechowuj zestaw w plastikowej torbie lub w rękawiczkach, o których wspomnieliśmy powyżej.

Szybkozłączka (tzw. quick link)

Niewiele rzeczy jest tak tanich, małych i wygodnych jak quick link. Dzięki narzędziu do skuwania/rozkuwania łańcucha i szybkozłączce można łatwo naprawić uszkodzony łańcuch.

Adapter do zaworów czyli przejściówka na wentyl


Innym przydatnym małym przedmiotem, który nie zajmuje wiele miejsca, a może uratować Ci życie, jest przejściówka na wentyl rowerowy każdego typu. Jeśli skończą ci się naboje CO₂ lub Twoja pompka nie spełni swojego zadania, ten adapter pozwoli Ci napompować koła za pomocą dowolnej innej pompy powietrza na stacji benzynowej lub w warsztacie.

Awaryjna łatka na oponę domowej roboty lub zestaw Tyre Boot

Jest to element, na który zdecydowana większość rowerzystów nie zwraca uwagi i żałuje, że nie ma go przy sobie, gdy opona się rozerwie.

Domową metodą naprawy dużej dziury jest zabranie ze sobą kawałka starej opony i przyklejenie go do wewnętrznej strony rozdarcia za pomocą kleju dołączonego do zestawu łatek. W ten sposób uszczelnisz rozcięcie i możesz zacząć pompować nową dętkę lub od razu napompować samą oponę, w przypadku opon bezdętkowych.

image 1

Innym rozwiązaniem są duże łatki do opon typu tyre boot. Występują w różnych rodzajach i kształtach, niektóre z nich zawierają klej w zestawie, inne są samoprzylepne, takie jak te od marki Park Tool.

Identyfikacja osobista i dokumenty

Jeśli zazwyczaj jeździmy sami, warto mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a także zapisany gdzieś kontakt awaryjny na wypadek wypadku. W ten sposób służby ratunkowe będą mogły skontaktować się z naszymi bliskimi.

Zwykła naklejka na kasku lub w widocznym miejscu na rowerze z taką informacją powinna wystarczyć. Możesz również podać bardziej przydatne informacje, takie jak grupa krwi, alergie lub problemy zdrowotne.

Gotówka

Żyjemy w erze cyfrowej i możemy płacić za pomocą telefonu, bez fizycznej karty płatniczej, ale mimo to noszenie przy sobie gotówki jest zawsze rozsądnym wyborem, ponieważ niektóre sklepy lub firmy zezwalają na płatności tylko gotówką.

Leki

W przypadku alergii lub schorzeń wymagających pilnego podania leków, np. astmy lub silnej reakcji alergicznej na ukąszenia, zaleca się zabranie odpowiednich leków ze sobą.

Telefon

peso f12abd61 b3fa 40a9 bc26 9e4c07deede6

Bądźmy szczerzy, większość ludzi nie wychodzi z domu bez telefonu. Jest on nie tylko niezbędny w nagłych wypadkach, ale także pozwala nam płacić, mieć dostęp do map, robić zdjęcia i wyszukiwać informacje na trasie. Mamy tylko dwie rady: nie używaj telefonu podczas jazdy oraz upewnij się, że jest w pełni naładowany przed wyjściem.

To wszystko to jednak tylko przedmioty. Pamiętajmy, że do jazdy niezbędne są również inne elementy: motywacja jako nasze paliwo; przyjaciele, którzy sprawią, że wrażenia z jazdy staną się wyjątkowe; i oczywiście pasja oraz zaangażowanie. W końcu posiadanie odpowiedniego sprzętu i wiedza, jak z niego korzystać są istotne, ale bez pasji nie zajedziemy daleko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły