poco tiempo

6 tipů, jak si najít čas pro jízdu na kole

Všichni dnes žijeme ve velice uspěchané době, kdy je těžké skloubit naši vášeň pro cyklistiku s prací, školou, rodinou, společenským životem a zábavou. Upřímně řečeno, chcete-li se věnovat cyklistice, budete se muset něčeho vzdát, tedy alespoň za předpokladu, že to není vaše jediná aktivita, které můžete věnovat veškerý svůj čas. Otázkou pak zůstává, co a jak moc toho chcete obětovat. Najít správnou rovnováhu je úkol věru přetěžký, leč ne nemožný. Od dnešního článku nečekejte nějaké zdánlivě jednoduché nápady, jak naplno využít váš čas, ale spíše se zamyslíme nad celkovou úpravou našeho životního stylu.

Přehodnoťte své zvyky a návyky

new habits

Některé věci nelze odstřihnout a jiným bychom se neměli vyhýbat. Ale co ten zbytek? Máme na mysli každodenní rutinu, kterou děláme prakticky automaticky a která nám každý týden sebere dost času. Času, který bychom mohli strávit v sedle.

Prvním krokem je tedy zmapování naší každodenní rutiny a našich návyků, od nákupů až po čas strávený na sociálních sítích. Poté se zkuste zaměřit na věci, které závisí pouze na vás, na nikom jiném; u věcí, které zahrnují další lidi, je samozřejmě musíte vzít v úvahu. 

Proto je vhodné si každé 2-3 hodiny poznamenat, co v průběhu dne děláte, a na konci týdne pak seznam zkontrolovat a podívat se na všechny návyky a pravidelné činnosti, které byste mohli změnit. Cílem je snížit čas věnovaný určité činnosti, případně ji kompletně nahradit jízdou na kole. Například:

  • Jezděte na kole do práce, nakupovat, za zábavou atd.
  • Místo každodenního nákupu potravin si pro tuto činnost vyhraďte jen jeden den v týdnu. 
  • Připravujte si veškerá jídla dopředu.
habitos

Proces nahrazení či úplného odstranění návyku vyžaduje čas, neboť náš mozek šetří energii díky nastavené rutině, dle které se řídí. Přerušit tyto spojitosti není vůbec snadné, což je ostatně důvod, proč je pro nás tak těžké udělat nějakou změnu. Abychom tak učinili, potřebujeme dvě věci: odhodlání a trpělivost. 

Přehodnoťte své priority

refresh your routine

A co když je nedostatek času pouze otázkou stanovení priorit? Máte-li rádi jízdu na kole či cvičení, pak se pro vás tato činnost automaticky stane prioritou. V takovém případě ji začleníte do svého rozvrhu, případně si na ni uděláte čas mezi ostatními aktivitami.

Nastavení priorit je o obětování a o tom, jak říct ne, ale zároveň i o uvědomění si výhod, které jízda na kole pro vás i pro celou planetu přináší. Z tohoto hlediska je téměř neuvěřitelné, že se ještě cyklistika nestala celosvětovou prioritou.

Pozitivní myšlení

siena maillot cycling lifestyle 01

To, že máme nějaký volný čas, však ještě neznamená, že ho využijeme ke cvičení nebo jízdě na kole. Kolikrát se vám stalo, že jste měli spoustu času jen pro sebe, který jste nakonec nestrávili v sedle, ale raději jste dělali něco úplně odlišného? Obecně máme tendenci nad celým procesem příliš přemýšlet, až nás nakonec přemůže vlastní lenost, obavy nebo negativní myšlenky.

Naše rozhodnutí bychom však měli dělat spíše na základě pozitivních myšlenek, je potřeba soustředit se na to, jak moc cyklistiku milujeme a jaké výhody nám přináší. To je ostatně nejlepší způsob, jak zaručit, že si na jízdu na kole vyhradíme čas nebo pro ni alespoň využijeme každou volnou chvíli, abychom následně nelitovali promarněných hodin.

Plánujte, připravujte, improvizujte

Na první pohled se může zdát, že si tato rada protiřečí, ale opak je pravdou. Jste-li extrémně zaneprázdnění, máte dvě možnosti: 

  1. Naplánujte si cvičení nebo jízdu na kole tak, aby se vám tato aktivita vešla do rozvrhu, nebo…
  2. Improvizujte a skočte do sedla, kdykoliv budete mít alespoň chvilku čas.

Tyto dvě možnosti se navzájem nevylučují. Můžete mít na daný týden naplánované dvě nebo tři jízdy, když v tom se ve vašem rozvrhu vyskytne okénko, které lze využít pro jízdu na kole. Proto je důležité mít kolo neustále připravené. Kolo je třeba udržovat co nejčistší, řádně vybavené, se sadou světel s plně nabitými bateriemi a základní sadou nářadí pro případ poruchy. Dále se ujistěte, že máte veškeré své oblečení a cyklistické vybavení čisté a přehledně uspořádané na stejném místě, abyste ušetřili drahocenný čas. 

Celý proces obléknutí, přípravy kola a opuštění domu může být plný překážek a nástrah. Máte-li ale kolo s veškerým vybavením i oblečením připravené, pak jediné, co vám zbývá udělat, je převléknout se, naplnit láhev, popadnout nějakou tu svačinku a vyrazit.

Chvilka je lepší než nic

mtb 01

Půlhodina intenzivního tréninku na trenažéru nebo na nejbližší ulici stačí k tomu, abyste se zadýchali a měli bolavé nohy. Stačí pouze najít vhodný čas a místo, hodit negativní myšlenky za hlavu a prostě jezdit.

30 minut od pondělí do neděle dělá celkem 3,5 hodiny. Možná se vám to zdá málo, zvlášť na to, abyste se dostali do formy, ale přesto je to lepší než nic. Držet se zdravého návyku je rozhodně lepší, než se ho vzdát, či ještě hůř, nahradit ho nějakým zlozvykem. Proto raději dělejte něco prospěšného pro své tělo a mysl, abyste v budoucnu netrávili většinu času u lékaře.

Zapojte lidi kolem sebe

segundamano 1280x800 1

Jeden z nejlepších způsobů, jak si najít čas pro jízdu na kole, je sdílet ho s lidmi ze svého okolí. Nemáme na mysli jen rodinu či partnera, ale také přátele a kolegy z práce.

Počítejte s tím, že pokud jste zkušenější cyklista než ostatní, budete jim muset přizpůsobit své tempo, ale také najít vhodnou trasu, která se bude líbit všem. To platí zejména při rodinných projížďkách s dětmi. Podívejte se na tento článek, kde se dozvíte, jak převážet kojence a batolata na kole, aby se vám plány na rodinný výlet nezhroutily, až bude úroveň pro vaše děti příliš obtížná.

nino fa87d9fb 719b 4273 bc18 b84b3fa7cfa6

Jen si to představte: ten parádní pocit pohody a požitku z jízdy… No není to ten vůbec nejlepší způsob, jak si vytvořit návyk? Pokud je bude jízda na kole bavit, tak si určitě všimnou i výhod, které cyklistika přináší. Zároveň ale také pochopí, proč jste do ní tak zapálení, neboť onu vášeň budou sdílet s vámi.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články