poco tiempo

6 wskazówek, jak wygospodarować czas na jazdę na rowerze

Prowadzimy tak intensywne życie, że większość rowerzystów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ma problem z pogodzeniem swojej pasji do kolarstwa z pracą, studiami, życiem rodzinnym i towarzyskim czy hobby. Jednak jeśli na poważnie zamierzamy uprawiać kolarstwo, będziemy musieli z czegoś zrezygnować (chyba że jazda rowerem to nasze jedyne zajęcie, któremu możemy poświęcić cały wolny czas). Pytanie brzmi: z czego i w jakim stopniu możemy lub chcemy zrezygnować. Znalezienie równowagi jest trudne, lecz możliwe. Poniższe wskazówki pomogą Wam zdefiniować na nowo priorytety i styl życia, bez typowych porad jak najefektywniej wykorzystać nasz czas na co dzień.

Zweryfikuj swoje nawyki i przyzwyczajenia

new habits

Niektórych rzeczy nie możemy lub nie powinniśmy pomijać, ale co z resztą? Mówimy tu o tych wszystkich codziennych czynnościach, które wykonujemy niemal mechanicznie, a które zabierają nam tak wiele czasu w ciągu tygodnia; czasu, który moglibyśmy poświęcić na jazdę na rowerze.

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie wszystkich naszych nawyków i przyzwyczajeń, od codziennych zakupów po korzystanie z mediów społecznościowych. Następnie spróbujmy skupić się na rzeczach, które zależą tylko od nas samych, a nie od innych; jeśli chodzi o czynności obejmujące także inne osoby, musimy zadbać również o ich zaangażowanie.

W tym celu zapisuj wszystko, co robisz w ciągu dnia co 2-3 godziny, a pod koniec tygodnia przejrzyj listę i sprawdź wszystkie te nawyki i czynności, które możesz zmienić. Celem jest skrócenie czasu poświęcanego na daną czynność lub całkowite zastąpienie jej jazdą na rowerze. Na przykład:

  • Jeździj rowerem do pracy, na zakupy, dla przyjemności
  • Ustal codzienne zakupy spożywcze na jeden dzień w tygodniu.
  • Przygotuj z wyprzedzeniem wszystkie posiłki na cały tydzień.
habitos

Proces zastępowania lub eliminowania jednego z nawyków wymaga czasu, ponieważ nasze mózgi oszczędzają energię, ustalając schematy, za którymi podążamy. Zerwanie ze schematami nie jest łatwe, a potrzeba do tego przede wszystkim dwóch rzeczy: determinacji i cierpliwości.

Zmień priorytety

refresh your routine

A co, jeśli brak czasu jest kwestią nieodpowiedniego ustalenia priorytetów? Jeśli lubisz jeździć na rowerze lub ćwiczyć, to naturalnie staje się to Twoim priorytetem. A gdy coś jest już priorytetem, umieszczamy to w swoim harmonogramie zadań lub znajdujemy na to czas pomiędzy innymi zajęciami.

Ustalanie priorytetów oznacza konieczność poświęceń, uczenie się, jak mówić “nie”, ale jednocześnie świadomość wszystkich korzyści, jakie korzystanie z roweru może przynieść zarówno Tobie, jak i naszej planecie. To wręcz niewiarygodne, że jazda na rowerze nie stała się jeszcze priorytetem dla całego świata.

Pozytywne myślenie

siena maillot cycling lifestyle 01

Czasami posiadanie większej ilości czasu nie oznacza, że będziemy automatycznie więcej ćwiczyć lub jeździć na rowerze. Ile razy zdarzyło nam się mieć mnóstwo wolnego czasu, ale zamiast wsiąść na siodełko, zajęliśmy się czymś zupełnie innym? Mamy tendencję do nadmiernego komplikowania całego procesu, aż w końcu przytłaczają nas nasze własne lenistwo, obawy lub negatywne myśli.

Zamiast tego powinniśmy podjąć decyzję opartą na pozytywnym myśleniu i skupić się na tym, jak bardzo lubimy jeździć na rowerze i jakie korzyści płyną dla nas z tej aktywności. To najlepszy sposób, aby wygospodarować czas na jazdę lub przynajmniej wykorzystać każdą chwilę w ciągu dnia, zamiast później żałować zmarnowanych godzin.

Organizacja, przygotowanie, improwizacja

Tytuł tego punktu może wydawać się nieco sprzeczny, ale tak nie jest. Jeśli Twoje życie to niekończąca się lista zadań, masz dwie możliwości:

  1. Zaplanuj swoje sesje treningowe lub wycieczki rowerowe tak, aby zmieścić je w swoim napiętym grafiku lub…
  2. Improwizuj i wskakuj na rower, gdy tylko masz wolną chwilę.

Obie opcje można ze sobą pogodzić. Możemy mieć zaplanowane dwa lub trzy treningi w tygodniu i nagle pojawia się wolna chwila na przejażdżkę. Dlatego tak ważne jest, aby rower był zawsze gotowy do jazdy. Powinien być czysty, z pełnym wyposażeniem, kompletem lampek rowerowych z naładowanymi bateriami oraz podstawowym zestawem narzędzi na wypadek awarii. Upewnij się również, że wszystkie Twoje ubrania i sprzęt rowerowy są czyste, uporządkowane i zawsze w tym samym miejscu – pozwoli Ci to zaoszczędzić czas.

Samo założenie ubrań, przygotowanie roweru i wyjście z domu wiąże się z całą listą czynności, które mogą stać się utrudnieniem i powstrzymać nas przed wyjściem. Jeśli masz przygotowany rower, sprzęt i ubrania, wystarczy, że się przebierzesz, napełnisz bidon, weźmiesz przekąski i w drogę!

Metoda małych kroków

mtb 01

Wystarczy pół godziny treningu o wysokiej intensywności na domowym trenażerze lub na trasie niedaleko domu, żeby nabawić się zakwasów i poczuć przyspieszone bicie serca. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni czas i miejsce, porzucić obawy i negatywne myśli i po prostu jechać.

30 minut od poniedziałku do niedzieli daje nam 3,5 godziny tygodniowo. Może się wydawać, że to za mało, by poprawić kondycję, ale lepsze to niż nic. Już samo podtrzymanie nawyku jest lepsze niż jego porzucenie lub, co gorsza, zastąpienie go złym. Jeśli poświęcimy trochę czasu na robienie czegoś pozytywnego dla naszych umysłów i ciał, unikniemy licznych wizyt gabinetach lekarskich w przyszłości, a to dopiero prawdziwa strata czasu.

Włącz w swój plan bliskich i przyjaciół

segundamano 1280x800 1

Jednym z najlepszych sposobów wygospodarowania czasu na jazdę na rowerze jest włączenie w aktywność osób z naszego otoczenia, nie tylko rodziny czy partnera, ale także przyjaciół i znajomych z pracy.

Jeśli jesteś doświadczonym rowerzystą, weź pod uwagę, że należy dostosować poziom trudności i znaleźć odpowiednie trasy, tak aby wszyscy mogli czerpać przyjemność z jazdy, zwłaszcza jeśli wybieramy się na rower z dziećmi. Zapoznaj się z naszym artykułem o tym, jak przewozić niemowlęta i małe dzieci na rowerze, aby Twój plan spędzenia czasu z rodziną nie poszedł na marne, gdy poziom trudności okaże zbyt wysoki.

nino fa87d9fb 719b 4273 bc18 b84b3fa7cfa6

Pomyśl o tym, że ta natychmiastowa poprawa samopoczucia i przyjemność płynąca z jazdy to najlepszy sposób na wyrobienie nawyku u osób z Twojego otoczenia. Jeśli jazda na rowerze zacznie sprawiać im przyjemność, nie tylko zauważą korzyści z niej płynące, ale także zrozumieją i będą dzielić tę wspólną pasję z Tobą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły