manguitos mangalarga 778ac852 98f2 42a0 b24c ec0a549a2701

Dres s dlouhým rukávem nebo návleky na ruce a dres s krátkým rukávem? Klasická otázka jarní sezóny

Jaro v cyklistice znamená Jarní Klasiku, prestižní jednodenní závody, jako je 5 Monumentů. Čtyři z nich se konají na jaře: Milan-San Remo, De Ronde van Vlaanderen, Paris-Roubaix a Liège-Bastogne-Liège. Mezi další klasiky patří: Ghent-Wevelgem, Amstel Gold Race nebo Flèche Wallonne a poloklasiky jako Dwars door Vlaanderen, Scheldeprijs nebo Paris-Camembert.

Jarem začíná profesionálním cyklistům tvrdý režim a amatéři, výletnici si začínají užívat delších dnů a lepšího počasí. Po sledování klasiky ještě mají dost času vyrazit ven a trávit čas na kole s větším nadšením a vášní. Můžeme následovat příklad profesionálních cyklistů a vyrazit v dresu s krátkým rukávem, ale přiznejme si: nejsme profesionálové a nemáme týmový vůz, který by nám podával občerstvení a pomáhal měnit svršky po cestě. Jako amatéři odcházíme z domova s ​​vlastním občerstvením, pitím a … také vznikají pochybnosti: co si máme obléct, abychom čelili proměnlivému jarnímu počasí? V tomto příspěvku na blogu Siroko se pokusíme odpovědět na jednu z nich: Dres s dlouhým rukávem nebo návleky na ruce a dres s krátkým rukávem?

Neexistuje jedna jasná odpověď. Závisí to na čtyřech hlavních faktorech:

  • Jak citliví jste na teplotu.
  • Typ cyklisty a váš styl jízdy (cestování, rychlá jízda, závodění, …).
  • Klima ve vaší oblasti.
  • Předpověď počasí pro daný den.

Tyto čtyři charakteristiky společně mohou vést k jednomu konkrétnímu řešení nebo kombinaci dvou. Můžete vsadit na dres s krátkým rukávem a návleky na ruce a přes to dres s dlouhým rukávem. Jak jsme již vysvětlili, cyklistické oděvy jsou velmi univerzální a praktické a umožňují nám loupat vrstvy jako cibule, abychom našli řešení, která nám nejlépe vyhovuje.

Jak jste citlivý na teploty?

Pokud vám bude horko i v zimě, pak je to jasné: dres s krátkým rukávem a návleky na ruce je správná volba. S funkčním spodním prádlem z merino vlny s krátkým rukávem můžete snadno čelit chladnému ránu. Pokud vám je zima i v létě, raději si vyberte dres s dlouhým rukávem přes funkční spodní prádlo (s krátkým nebo dlouhým rukávem). Ať už jste citliví na teplo nebo chlad, na jaře je vhodné mít v kapse větruodolnou vestu.

 Pokud váš případ není ani horko, ani zima, můžete střídat mezi dvěma předchozími řešeními nebo se uchýlit k možnosti, která kombinuje obě. Funkční spodní prádlo merino s krátkým rukávem, dres s krátkým rukávem s návleky na ruce, dres s dlouhým rukávem a navrch vesta. Získáte tak tři vrstvy, které můžete podle potřeby sundat nebo nasadit.

Typ cyklisty a váš styl jízdy

Cyklista, který jezdí rychle, intenzivně a netrpí zimomřivostí, zvolí dres s krátkým rukávem s návleky na ruce a funkčním spodním prádlem s krátkým rukávem. Větruodolná vesta pomůže zahřát tělo na začátku a zahřeje také při sjezdech nebo přestávkách.

Cyklista výletník, který miluje vyjížďky krajinou příjemným tempem, zvolí dres s dlouhým rukávem. Pod něj se dá volit mezi funkčním spodním prádlem s dlouhým rukávem nebo dresem s krátkým rukávem spolu s návleky na ruce.

Stejný cyklista může potřebovat jiné oblečení v závislosti na tempu jízdy. Jízda s rodinou nebo přáteli na jaře není to samé jako jet sám. V mírném tempu, pokud jste nejsilnějším cyklistou ve skupině, se možná budete chtít i trochu zahřát a raději si obléknete dres s dlouhým rukávem. Jelikož budete jezdit pomaleji než obvykle, vaše tělo nebude generovat tolik tepla. Na druhou stranu, pokud nejste ve formě a právě jste začali jezdit na kole, vaše tělo bude makat hodně, takže si raději vyberte dres s krátkým rukávem spolu s návleky na ruce.

Když vyjedeme ven na vlastní pěst a vlastním tempem, naše tělo bude generovat teplo podle toho, jak se obvykle zahřejeme, či zchladíme a podle klimatických a povětrnostních podmínek dané oblasti a dne.

Jaro není všude stejné

Jaro obvykle přináší postupné zvyšování teplot a více hodin slunečního svitu. V mírném a teplém podnebí jsou delší dny znatelnější než nárůst teploty ve srovnání se zimou. V jiných klimatických podmínkách se však začíná oteplovat, zejména v poledne. Každé území má své vlastní jarní podnebí a jako by stávající rozmanitost nestačila, globální klimatické změny ovlivňují mnoho oblastí různými způsoby, což způsobuje typické horké nebo studené vlny v létě a zimě.

Je těžké dát univerzální radu, protože jarní počasí je velmi odlišné v závislosti na oblasti, ve které žijete. Místní cyklisté vědí nejlépe jaké jsou jarní teploty v dané oblasti, proto doporučujeme zeptat se a poradit se s místní cyklistickou komunitou. 

Další věc, kterou vám můžeme říci s jistotou, je, že při teplotách pod 10 ° C není absolutně vhodný dres s krátkým rukávem. Doporučujeme pouze dres s dlouhým rukávem, pokud nemáte sklon k zimomřivosti a máte rádi rychlé a intenzivní jízdy. Jste-li zimomřivý přidejte bundou. Od 10 ° C a výše můžete začít uvažovat o možnostech dresu s krátkým rukávem. Při teplotách nad 15 ° C vám bude v dresu s dlouhým rukávem příliš horko. Ale znovu, každý člověk, každý cyklista a každé klima je úplně jiné.

Sledujte předpověď počasí

Změny počasí z jednoho dne na druhý, nebo dokonce během téhož dne, jsou pro cyklisty důležitější než postupné zvyšování teplot a hodin slunečního svitu, o kterých jsme mluvili dříve. Proto je nezbytné zkontrolovat předpověď počasí pro oblast, kde jezdíte na kole, protože jaro a podzim jsou ročními obdobími s velmi nepředvídatelnými podmínkami.

Pokud jde o skříň, tato roční období jsou nejnáročnější, protože vyžadují univerzální, přizpůsobivé oděvy, které se snadno svlékají, oblékají a ukládají do kapes. Kombinace cyklistických vest a návleků na ruce spolu s dresy s krátkým nebo dlouhým rukávem a hraní s různými typy funkčního spodního prádla vám poskytuje širokou škálu možností, jak zvládat změny počasí každého dne nebo dokonce ve stejný jarní den.

Některá pravidla jsou jasná: pokud prší, je nepromokavý oděv nutností; pokud prší a je zima, oblékněte si funkční spodní prádlo s dlouhým rukávem a dres s dlouhým rukávem; pokud prší, ale je teplo, použijte funkční spodní prádlo s krátkým rukávem, dres s krátkým rukávem a návleky na ruce. Pokud neprší, vše závisí na kombinaci tří výše zmíněných faktorů a počasí. Klíčem na jaře je najít to, co vám nejlépe vyhovuje a umožní vám užít si tuto nádhernou sezónu plnou nejemblematičtějších závodů a vášně pro cyklistiku.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články