manguitos mangalarga fc2e662c ebf6 491c aae2 65c44cd45c2d

Koszulka z długim rękawem czy rękawki kolarskie i koszulka z krótkim rękawem? Pytanie-klasyk na wiosnę!

Wiosna w kolarstwie oznacza Wiosenne Klasyki: prestiżowe jednodniowe wyścigi, takie jak 5 monumentów kolarstwa. Aż cztery z nich odbywają się wiosną: Milan-San Remo, De Ronde van Vlaanderen, Paris-Roubaix i Liège-Bastogne-Liège  Wśród innych wiosennych klasyków znajdują się: Ghent-Wevelgem, Amstel Gold Race czy Flèche Wallonne, a także półklasyki takie jak Dwars door Vlaanderen, Scheldeprijs czy Paris-Camembert.  

Wiosna to okres wzmożonej aktywności kolarzy zawodowych, zaś dla kolarzy amatorów i turystów rowerowych oznacza więcej godzin słonecznych i lepsze warunki pogodowe, oraz wzmożoną pasję i entuzjazm do kolarstwa po oglądaniu klasyków. Możemy pójść w ślady zawodowców i wyjść na rower tylko w koszulce rowerowej z krótkim rękawem. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: nie jesteśmy zawodowcami i nie ma za nami samochodu zespołu wiozącego płynny i stały pokarm oraz pomagającego nam zdejmować i zakładać ubrania na trasie. Jako amatorzy wychodzimy z domu z własnymi przekąskami, napojami i decyzją w co się ubrać, by stawić czoła zmiennej wiosennej pogodzie. Pojawiają się pytania. W tym wpisie na blogu Siroko postaramy się odpowiedzieć na jedno z nich: Koszulka rowerowa z długim rękawem czy rękawki kolarskie i koszulka z krótkim rękawem?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Zależy ona od czterech podstawowych czynników:

  • Jak odczuwasz wysokie i niskie temperatury.
  • Jakim typem rowerzysty jesteś i jaki jest Twój styl jazdy (wycieczkowy, narzucający szybkie tempo, wyścig, etc.).
  • Klimat w Twoim regionie.
  • Prognoza pogody na dany dzień.

Te cztery elementy razem wzięte mogą dać nam jedno konkretne rozwiązanie lub kombinację dwóch. Możesz wybrać koszulkę z krótkim rękawem i rękawkami kolarskimi, a na nią koszulkę z długim rękawem. Jak już wyjaśniliśmy, odzież kolarska jest bardzo wszechstronna i praktyczna, pozwalając nam zdejmować i zakładać warstwy, aby znaleźć rozwiązanie, które najbardziej nam odpowiada.

Jak odczuwasz wysokie i niskie temperatury?

Jeśli jest Ci gorąco nawet zimą, to koszulka z krótkim rękawem i rękawki kolarskie będą najlepszym rozwiązaniem. Dzięki termicznej podkoszulce rowerowej z wełny merino z krótkim rękawem możesz z łatwością stawić czoła zimnemu porankowi. Jeśli jest Ci zimno nawet latem, lepiej wybierz koszulkę z długim rękawem na termiczną podkoszulkę z wełny merino (z krótkim lub długim rękawem). Niezależnie od Twojej wrażliwości na ciepło i zimno, wiosną zawsze miej ze sobą wiatroszczelną kamizelkę.

Jeśli zazwyczaj nie jest Ci ani za gorąco, ani za zimno, możesz wybrać pomiędzy dwoma poprzednimi rozwiązaniami lub skorzystać z opcji łączącej oba. Podkoszulka rowerowa z krótkim rękawem z wełny merino, koszulka z krótkim rękawem, rękawki kolarskie, koszulka z długim rękawem i kamizelka rowerowa. W ten sposób uzyskasz trzy warstwy, które możesz zdejmować lub zakładać w zależności od potrzeb.

Jakim typem rowerzysty jesteś i jaki jest Twój styl jazdy

Rowerzysta, który jeździ szybko i intensywnie i nie ma tendencji do marznięcia, wybierze koszulkę z krótkim rękawem i rękawkami kolarskimi oraz podkoszulkę termiczną z krótkim rękawem. Wiatroszczelna kamizelka pomoże rozgrzać się na początku i utrzymać ciepło podczas zjazdów lub postojów.

Turysta rowerowy, który lubi podziwiać trasy i krajobrazy w łagodnym, umiarkowanym tempie, wybierze koszulkę z długim rękawem. Pod spód może wybrać termiczną podkoszulkę z długim rękawem lub koszulkę z krótkim rękawem i rękawkami kolarskimi.

Ten sam rowerzysta będzie potrzebować innej odzieży w zależności od tempa jazdy. Wiosenny wypad z rodziną lub przyjaciółmi to nie to samo, co jazda w pojedynkę. Przy łagodnym tempie, jeśli jesteś najsilniejszym rowerzystą w grupie, możesz potrzebować nieco cieplejszej odzieży i założyć koszulkę z długim rękawem. Ponieważ będziesz jechać wolniej niż zwykle, Twoje ciało nie będzie wytwarzać tak dużo ciepła. Z drugiej strony, jeśli nie jesteś w formie i dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, Twój organizm będzie pracować ciężej, więc wybierz koszulkę z krótkim rękawem i rękawki kolarskie. 

Kiedy wychodzimy na rower sami i jedziemy we własnym tempie, nasz organizm będzie wytwarzał ciepło w zależności od tego, jak gorąco lub zimno jest nam zazwyczaj, a także w zależności od klimatu i warunków pogodowych panujących w danym miejscu i w danym dniu.

Wiosenna pogoda nie wszędzie jest taka sama

Wiosna zazwyczaj przynosi stopniowy wzrost temperatur i więcej godzin słonecznych. W klimacie umiarkowanym i ciepłym, wydłużanie się dni jest bardziej zauważalne niż wzrost temperatur w porównaniu z zimą. Jednak w innych klimatach można wyraźnie odczuć wzrost temperatur, szczególnie w środku dnia. Każda strefa ma swój własny, specyficzny wiosenny klimat, a jakby ta różnorodność nie była wystarczająca, zmiany klimatyczne wpływają na wiele obszarów w różny sposób, powodując fale upałów lub mrozów typowe raczej dla lata czy zimy.

Trudno o jedną, uniwersalną radę, ponieważ wiosenna pogoda jest inna w każdym regionie. Lokalni rowerzyści wiedzą, jakie są wiosenne temperatury w ich okolicy, dlatego radzimy popytać wkoło i zasięgnąć języka u lokalnych rowerzystów. 

W temperaturach poniżej 10°C nie myśl nawet o zakładaniu koszulki z krótkim rękawem. Wybierz koszulkę z długim rękawem tylko jeśli nie masz tendencji do marznięcia i lubisz szybką i intensywną jazdę – w przeciwnym razie dorzuć jeszcze kurtkę. Powyżej 10ºC możesz zacząć rozważać opcje z krótkim rękawem. Przy temperaturach powyżej 15ºC w koszulce z długim rękawem będzie Ci za gorąco. Jednak każdy człowiek, każdy rowerzysta i każdy klimat jest zupełnie inny.

Sprawdź prognozę pogody

Zmiany pogody z dnia na dzień, czy nawet w ciągu jednego dnia, są dla rowerzystów ważniejsze niż stopniowy wzrost temperatur i liczby godzin słonecznych, o których mówiliśmy wcześniej. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie prognozy pogody dla obszaru, w którym będziemy się poruszać, ponieważ wiosna i jesień są porami roku o bardzo nieprzewidywalnych warunkach pogodowych.

Pod względem doboru stroju, te pory roku są szczególnie skomplikowane, ponieważ wymagają wszechstronnej, łatwo przystosowującej się do warunków odzieży, którą można łatwo założyć, zdjąć czy schować do kieszeni. Łączenie kamizelek rowerowych i rękawków kolarskich z koszulkami z krótkim lub długim rękawem oraz kombinacja różnych termicznych podkoszulków daje szeroki wachlarz możliwości na wypadek raptownych zmian pogody z dnia na dzień lub w ciągu tego samego wiosennego dnia. 

Niektóre zasady są jasne: jeśli pada deszcz, nieprzemakalna odzież jest niezbędna; jeśli pada i jest zimno, załóż termiczną podkoszulkę z długim rękawem i koszulkę z długim rękawem; jeśli pada, ale jest ciepło, załóż termiczną podkoszulkę z krótkim rękawem, koszulkę z krótkim rękawem i rękawki kolarskie. Jeśli nie pada, wszystko zależy od kombinacji trzech wyżej wymienionych czynników i pogody. Wiosną najważniejsze jest znalezienie tego, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku i co pozwoli Ci cieszyć się tym wspaniałym sezonem przepełnionym klasyką i pasją do kolarstwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły