spring

Průvodce jarním cyklistickým oblečením

Pokud jste již někdy řešili, co si vzít na jarní projížďky na sebe, tak vítejte v klubu, protože každý, kdo jezdí během jarních měsíců, někdy klepal kosu, či mu naopak bylo horko. Klidně se může stát, že se s oběma pocity setkáte během jediného dne. Proto jsme pro vás připravili tento krátký návod, který vám pomůže obléknout se tak akorát. Zaměřili jsme se na zásadní části oděvu, se kterými si toto proměnlivé roční období vychutnáte ze sedla v celé své kráse.

Nejdřív ale naše klasická připomínka: neexistuje žádné univerzální řešení, které by vyhovovalo všem. Každý cyklista je jiný, takže při hledání optimálního jarního oblečení a doplňků je nejlepší spolehnout se na své vlastní zkušenosti, jakož i na zkušenosti ostatních jezdců z vaší oblasti.

Nákrčník

image 22

Nákrčník je na jaře naprosto nezbytný. Je lehký, kompaktní, dá se snadno složit a uložit, případně ho můžete mít jen tak pověšený na řidítkách. Navíc je víceúčelový. Nejenže chrání váš krk, ale rovněž jím můžete přikrýt své uši, nos a pusu. Pokud máte krk chráněn cyklistickou vestou nebo dresem s vysokým límcem, tak ho můžete složit jako čelenku a použít k ochraně hlavy a uší. 

Cyklistické návleky na ruce

image 23

K dostání jsou modely z různých tkanin a rozdílné tloušťky. Siroko nabízí dva odlišné druhy, abyste se mohli přizpůsobit různým teplotám. Climatik se skvěle hodí do teplejších dnů, zatímco Coldblock je navržen pro teplotní rozmezí 8 až 15 °C. Chcete-li se o výhodách tohoto univerzálního doplňku dozvědět víc, podívejte se na náš článek Jak a kdy použít cyklistické návleky na ruce.

Lehké prstové cyklistické rukavice

image 24

Za chladných jarních rán sice oceníte zimní rukavice, nicméně jakmile začne teplota stoupat – a to jak venkovní, tak vaše tělesná – začne vám v nich být horko, až nakonec budete mít dlaně úplně promáčené potem. Jenže když si je sundáte, tak vám po chvíli začne být zima, tudíž máte nutkání znovu si je navléct. Řešením jsou lehké prstové rukavice, případně mezisezónní rukavice. 

Cyklistický dres s dlouhým rukávem

image 25

A máme tu další alternativu, přímého konkurenta návleků na ruce, který je mezi mnohými cyklisty zdrojem pochybností: dres s dlouhým rukávem. Na trhu jsou k dostání různé styly tohoto oděvu, proto jsme sepsali návod, jak a kdy jednotlivé druhy používat. Například teplé cyklistické dresy M4 od Siroka jsou vhodné zejména pro zimomřivé jezdce, případně do oblastí, kde bývají chladnější jara. Naproti tomu dresy SRX s dlouhým rukávem jsou skvělé v teplejším podnebném pásmu a pro cyklisty, kterým je často horko či kteří si dopřávají intenzivní trénink. Řada M2 se pak řadí mezi oba zmíněné dresy, jelikož použitá tkanina lépe izoluje a je o něco silnější než u předešlého dresu. 

Funkční prádlo

image 26

Jednotlivé vrstvy lze kombinovat různě, a to v závislosti na tom, jakou zvolíme první vrstvu. Například takové funkční prádlo z merino vlny (ať už s krátkým, či dlouhým rukávem) nás na jaře spolehlivě ochrání před zimou, a jako druhou vrstvu si tedy budeme moct vzít pouze lehký letní dres (s dlouhým či krátkým rukávem). Síťované funkční prádlo nás naopak udrží v suchu za teplého počasí, ale když je chladněji, budeme potřebovat teplou střední vrstvu, jako například dres M4 od Siroka.

Cyklistická vesta

image 27

V jednom z našich prvních článků jsme se zabývali tím, kdy je vhodné použít větruodolnou cyklistickou vestu. Vzhledem k univerzálnosti a oblibě tohoto druhu oblečení ji lze nosit po celý rok, nicméně právě na jaře z ní vytěžíte maximum. Podobně jako návleky na ruce, i vesta se snadno obléká, sundavá a nebývá ani problém s jejím uložením, jelikož zabírá jen zlomek prostoru. Především ale umožňuje regulovat tělesnou teplotu jezdce. Siroko nabízí dvě možnosti: ultralehkou cyklistickou vestu a vestu v SRX stylu s ochranou před chladem a deštěm.

Bunda do deště

image 28

Jarní sezóna je pověstná vydatnými dešti a proměnlivým počasím. Proto se vám může hodit lehká a skladná bunda do deště, kterou lze jednoduše složit a zastrčit do kapsy u dresu. Přestože ji můžeme použít namísto cyklistické vesty, kvůli vyšší voděodolnosti není tak prodyšná, tudíž bychom ji měli používat, jen když ji opravdu potřebujeme. Pro více informací se můžete podívat na našeho průvodce nákupem cyklistických vest do deště

Cyklistické kraťasy + návleky na nohy či kolena

image 29

To už by venku musela být opravdu zima, abychom si na jaře oblékli cyklistické kalhoty, že? Nejjednodušším řešením jsou v tomto období cyklistické kraťasy v kombinaci s návleky na nohy či kolena. Popravdě řečeno, přikláníme se spíše k první variantě, protože je-li venku taková zima, že musíme mít návleky na kolena, proč nechávat zbytek nohy holý? V takovém případě už je lepší chránit celou nohu, neboť proces oblékání a sundavání je u obou návleků stejný.  

Návleky na špičky – Návleky na tretry – Merino ponožky

S chodidly je to podobné jako s dlaněmi v zimních rukavicích. Oblékneme-li si na jaře zimní návleky, budeme sice chráněni před zimou, ale s největší pravděpodobností skončíme v louži vlastního potu. Bez řádné ochrany nám však budou mrznout prsty. A právě proto jsou na jaře ideálním řešením návleky na špičky. Pokud chcete mít chráněná celá chodidla, můžete použít pouze lehké návleky na nohy (tzv. Belgian bootie), což je v podstatě jakási ponožka, která se tváří jako návlek. Pokud zkombinujete kteroukoliv z těchto dvou možností s merino ponožkami, dosáhnete ještě lepší tepelné izolace.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články