spring

Przewodnik po wiosennej odzieży rowerowej

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, co założyć na wiosenny trening, to witamy w klubie! Każdemu, kto decyduje się wskoczyć na siodełko wiosną zdarzyło się przemarznąć albo przepocić podczas jazdy, a nawet doświadczyć obu tych nieprzyjemnych uczuć jednego dnia. Dlatego właśnie stworzyliśmy krótki przewodnik, aby pomóc Wam dobrać odpowiednio warstwy ubrań i uniknąć typowo wiosennych problemów. Oto najważniejsze elementy kolarskiej garderoby, które pozwolą Wam cieszyć się tą wyjątkowo piękną, ale i zmienną porą roku.

Ale najpierw przypomnijmy: nie ma czegoś takiego jak jedno rozwiązanie dla wszystkich. Każdy rowerzysta jest inny i najlepszym sposobem na znalezienie optymalnej wiosennej odzieży rowerowej i akcesoriów jest poleganie na doświadczeniu własnym i innych rowerzystów, którzy jeżdżą w podobnych warunkach.

Komin na szyję

image 22

Ocieplacz lub komin na szyję to niezbędny element wiosennej kolarskiej garderoby. Jest lekki i kompaktowy, można go łatwo złożyć i schować lub powiesić na kierownicy, a do tego ma więcej niż jedną funkcję. Nie tylko chroni szyję, ale może również zakryć uszy, nos i usta. Jeśli naszą szyję chroni już kamizelka lub koszulka rowerowa z wysokim kołnierzem, możemy złożyć komin na pół i użyć go jako opaski na głowę, chroniąc w ten sposób głowę i uszy. 

Rękawki rowerowe

image 23

Dostępne są modele wykonane z różnych materiałów i o różnej grubości. W ofercie Siroko znajdują się dwa różne modele, dostosowane do różnych zakresów temperatur. Model Climatik jest idealny na cieplejsze dni, natomiast Coldblock został zaprojektowany z myślą o temperaturach pomiędzy 8 a 15°C. Jeśli chcesz poznać wszystkie zalety tego wszechstronnego elementy garderoby, w tym wpisie na blogu szczegółowo opisaliśmy, jak i kiedy używać rękawków rowerowych.

Lekkie, długie rękawiczki rowerowe z pełnym palcem

image 24

Zimowe rękawiczki z pełnym palcem to doskonały wybór, jeśli wychodzimy na rower w chłodny, wiosenny poranek. Jednak kiedy temperatura otoczenia i naszego ciała zaczyna rosnąć, dłonie w rękawiczkach mogą się pocić i przegrzewać. Jeśli je zdejmiemy, będzie nam za zimno i po chwili znów będziemy chcieli je założyć. Rozwiązaniem będą lekkie, długie rękawiczki lub rękawiczki na okres przejściowy między sezonami. 

Koszulka rowerowa z długim rękawem

image 25

I tu pojawia się kolejna opcja, bezpośrednia konkurencja dla rękawków rowerowych i źródło nieustannych wątpliwości dla rowerzystów: koszulki rowerowe z długim rękawem. Dostępnych jest kilka opcji, a oto nasz przewodnik, kiedy i jak używać każdej z nich. Na przykład, koszulki termoaktywne M4 od Siroko są idealne dla rowerzystów wrażliwych na zimno lub na trening w regionach, w których wiosną klimat jest raczej chłodny. Z kolei koszulki SRX z długim rękawem doskonale sprawdzają się w ciepłym klimacie i dla rowerzystów, którzy mają tendencję do przegrzewania się lub tych, którzy trenują bardzo intensywnie. Linia M2, z nieco grubszym i bardziej izolującym materiałem, jest opcją pośrednią.

Podkoszulki rowerowe

image 26

Istnieją różne kombinacje warstw, w zależności od tego, co wybierzemy jako pierwszą warstwę. Podkoszulka z wełny merino (z długim lub krótkim rękawem) zapewni nam dodatkową ochronę przed zimnem idealną na wiosenne dni, pozwalając nam założyć letnią koszulkę rowerową (z długim lub krótkim rękawem) jako drugą warstwę. Z kolei podkoszulka z tkaniny siatkowej zapewni suchą powierzchnię skóry w ciepłe dni, ale jeśli jest zimno, najlepiej wybrać dodatkową warstwę termoaktywną, np. koszulkę rowerową Siroko M4.

Kamizelka rowerowa

image 27

Jeden z naszych pierwszych wpisów na blogu mówi o tym, kiedy należy używać wiatroszczelnych kamizelek rowerowych. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych i popularnych części kolarskiej garderoby, może być używana przez cały rok, ale wiosna to czas, kiedy przyda się najbardziej. Podobnie jak rękawki, kamizelkę łatwo jest założyć, zdjąć i schować, zajmuje niewiele miejsca i pozwala regulować temperaturę ciała. Siroko oferuje dwie opcje: ultralekką kamizelkę rowerową oraz model SRX z ochroną termiczną i przeciwdeszczową.

Kurtka przeciwdeszczowa

image 28

Wiosna to pora roku, w której często pada deszcz, a pogoda bywa zmienna. Lekka, poręczna kurtka przeciwdeszczowa, którą można schować do kieszeni koszulki, przyda się nie tylko w czasie deszczu, ale także jako alternatywa dla kamizelki rowerowej. Jednak ze względu na wysoką wodoodporność, kurtka nie jest tak oddychająca jak kamizelka, więc używaj jej tylko wtedy, gdy to konieczne. Oto przewodnik po rowerowych kurtkach przeciwdeszczowych, gdzie można znaleźć więcej informacji.

Spodenki rowerowe + nogawki lub ocieplacze na kolana

image 29

Wiosna musiałaby być bardzo zimna, aby zmusić nas do założenia długich spodni rowerowych. Typowym rozwiązaniem o tej porze roku jest noszenie krótkich spodenek rowerowych z szelkami w połączeniu połączonych z ocieplaczami na kolana (nakolannikami) lub nogawkami rowerowymi. Jesteśmy zwolennikami tego drugiego rozwiązania, bo skoro jest na tyle zimno, że trzeba założyć nakolanniki, czemu chronić nogę tylko w okolicach kolana? Zakrycie całej nogi jest o wiele lepsze, a w końcu zdejmowanie i zakładanie nogawek i nakolanników jest tak samo łatwe.

Ochraniacze na palce – Ochraniacze na buty typu belgian booties – Skarpetki z wełny merino

To, co dzieje się z naszymi stopami jest podobne do tego, co dzieje się z naszymi dłońmi w zimowych rękawiczkach. Jeśli na wiosnę założymy zimowe buty kolarskie, uzyskamy świetną ochronę i izolację termiczną, ale nasze stopy najprawdopodobniej spocą się nadmiernie. Jeśli jednak nie ochronimy stóp, palce u nóg zamarzną. Dlatego właśnie ochraniacze na palce są idealnym dodatkiem na wiosnę. Jeśli zależy Ci na ochronie całych stóp, wybierz tzw. belgian booties, czyli ochraniacze na buty rowerowe w formie długiej skarpety. Jeśli połączysz którąkolwiek z tych dwóch opcji z parą skarpetek z wełny merino, osiągniesz dodatkowy poziom izolacji termicznej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły