otono 1ce38862 e788 43ed ab7f 30696d8d52c8

10 tipů, jak si užít jízdu na kole na podzim

Ani na to nemyslete, že s koncem léta odložíte kolo stranou, protože podzimní projížďky jsou vůbec jedny z nejlepších. Ačkoliv je to s počasím v tomto období jako na houpačce, stačí dodržovat našich 10 jednoduchých tipů, abyste si naplno vychutnali podzimní krajinu v sedle kola:

  1. Berte v úvahu délku dní a hlídejte předpověď počasí. Dny se pomalu zkracují a počasí je velice proměnlivé. Sledujte předpovědi a pamatujte, že před změnou času slunce vychází později a zapadá dříve.

    sunset bike

  2. Buďte dobře vidět. Pokud vyrazíte krátce před úsvitem a vrátíte se domů ještě než se setmí, tak vám bohatě postačí obyčejná světla a oblečení s reflexními prvky. Chystáte-li se však na noční projížďky, řiďte se našimi radami z tohoto článku, sežeňte si pořádná světla, se kterými budete dobře vidět, a vždy je mějte připevněná na kole. Nezapomeňte si dobíjet baterie, aby se vám při jízdě ve tmě nevybily. 

    cycling apparel vests men v1 langkawi lifestyle 01

  3. Pečujte o své kolo. Pokud nevíte, jak na to, zde je základní průvodce čištěním a údržbou kola. Předtím, než vyrazíte vstříc špatnému počasí, není vůbec od věci provést kompletní údržbu kola, zejména pokud jste ho v létě hojně využívali. Pokud máte dojem, že je to nezbytné (v závislosti na počasí ve vaší oblasti), můžete klidně přezout na zimní pneumatiky s vysokou přilnavostí a větší odolností proti protržení. 

    dirty bike

  4. Blatníky a/nebo zimní kolo. Někteří cyklisté mají dvě kola, z nichž jedno mají přímo připravené na podzim a zimu, aby nemuseli nasazovat a sundávat blatníky, případně aby zbytečně nevystavovali nové kolo vodě a špíně. Můžete si tedy pořídit levné ojeté kolo, nebo řádně připravit to, které už máte.

    Pokud jste se rozhodli, že budete používat jen jedno kolo a bydlíte v oblasti, kde hodně prší, pak jsou kvalitní a pevné blatníky nezbytné. V méně srážkových oblastech si patrně vystačíte i s krátkými připínacími blatníky, které by vás měli dostatečně ochránit před zacákáním.

  5. Zůstaňte v suchu. Tak v suchu, jak to jen jde. Ať už od vody padající svrchu, nebo od mokré silnice. Lehká, vodoodpudivá a prodyšná bunda, která odvádí pot a vlhkost, vám bude v mírném dešti bohatě stačit. Nikdy také neuškodí mít u sebe voděodolnou bundu či pláštěnku, kdyby začal pořádný slejvák. Někdy je však nejlepší prostě zastavit, najít si přechodný úkryt a vyčkat, až déšť ustane. Co se pak týče vody, která cáká zespodu, vaše nohy jistě ocení nepromokavé návleky, ať už přes celé boty, či jen přes špičku

  6. Vezměte si na sebe cyklistické oblečení a doplňky, které jdou snadno nandat/sundat a které se vejdou do pouzder a cyklistických tašek. V tomto článku jsme vám už řekli, jak používat a kombinovat různé možnosti (větruodolné vesty, návleky na ruce, dresy s dlouhým rukávem, funkční prádlo), abyste se přizpůsobili teplotním výkyvům a proměnlivému podzimnímu počasí.

  7. Používejte fotochromatické brýle s lehce zabarvenými nebo čirými čočkami. Díky fotochromatickým brýlím se váš zrak lépe přizpůsobí změnám světelných podmínek. Lehce zabarvená skla vám pomohou co nejlépe využít světlo, když je pod mrakem. Čirá skla jsou pak důležitá při jízdě v noci.

  8. Dávejte pozor na louže, listy a ovoce spadlé ze stromů. Zde najdete několik tipů pro jízdu na kole v deštivém či vlhkém počasí. Na podzimních projížďkách je kromě krásné krajiny skvělé i to, že můžete po cestě zastavit a naplnit si kapsy nějakým ovocem a dalšími plody (kaštany, ořechy, jablky).

    autumn forest

  9. Nastavte si cíle a výzvy. Tím, že se budete soustředit na výzvy, které vás čekají příští rok, se vám bude lépe bojovat s chladným počasím a kratší denní dobou. Hubnutí, zlepšení závodního času, odjetí stanoveného počtu kilometrů za rok, účast na závodech… Každý cyklista má své cíle, které však musí být reálně splnitelné. Postupné zlepšování je lepší než frustrace z přehnaných nároků.

  10. Čas na změnu a zlepšování. V létě si chceme naplno užít hezkého počasí, takže mnohdy ignorujeme fyzické problémy a bolest, která nás drží ze sedla. Podzim je ideálním časem k:
    • Nechte si posoudit správnou biomechaniku a aplikujte nově nabyté poznatky, aby se vám lépe jezdilo, případně abyste předešli některým problémům.
    • Navštivte osobního trenéra nebo nutričního poradce, který vám pomůže zlepšit trénink a jídelníček pro nadcházející rok. 
    • Začít/vrátit se zpět k tréninku v posilovně nebo k domácímu cvičení, abyste posílili a protáhli svalstvo.
    • Začít/vrátit se k horské cyklistice. Podzimní lesy rozhodně stojí za přesedlání na širší pneumatiky.
    • Vyzkoušejte cyklokros, což je ideální druh cyklistiky na podzim a zimu. Dvě největší cyklistické hvězdy dnešní doby, Mathieu van der Poel a Wout van Aert, začínaly v bahnitém a písčitém terénu, který je pro tento sport charakteristický.

cyclocross

My doufáme, že si díky těmto jednoduchým radám najdete cestu k podzimní jízdě na kole. Vždyť pokud v tomto ročním období zrovna neprší, tak jsou podmínky pro cyklistiku ideální. Není ani vedro, ani zima, krajina je krásně zbarvená a na cestách a stezkách už nejezdí tolik cyklistů. Sluníčko a čerstvý vzduch vám navíc okamžitě zlepší náladu a celkově zůstanete díky jízdě na kole zdraví a fit.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články