gravel 7c9b12dc 75da 47de 9676 df6587b421ff

Tři dresy Siroko na gravelová kola

Gravel? Co je to? Zjednodušeně řečeno: stále oblíbenější a zábavnější forma cyklistiky. Mnoho nadšenců cyklistiky si myslí, že je to další módní hit, čistý marketing, jehož cílem je prodat více kol, něco, co existuje od pradávna. A nejspíše mají pravdu, ale na druhou stranu, díky gravel kolům najde mnoho lidí motivaci sednout na kolo a začít s cyklistikou – něco, co je velmi prospěšné pro naše zdraví a pro stav naší planety.

“Pokaždé, když vidím dospělého na kole, přestanu se bát o budoucnost lidstva” – H. G. Wells

Tento citát britského spisovatele zachycuje naději a symbol svobody, kterými se stala cyklistika na konci 19. století. Do té doby byly jednostopá vozidla doménou bohatých. Vše se změnilo v posledním desetiletí 19. století, protože technologický pokrok vedl k vývoji prvních moderních, cenově dostupných a bezpečných jízdních kol. Mnoho lidí si jistě také myslelo, že je to výstřelek, ale mýlili se. H.G.Wells krásně vylíčil sociální změny, které přineslo kolo, v románu, který je pro cyklisty a milovníky cyklistiky nutností: The Wheels of Chance.

Toto cestování v čase ve Wellsově Stroji času nás přivádí k otázce, která má hodně společného s gravel cykloturistikou. Jaké byly silnice na konci 19. a na počátku 20. století? Určitě ne tak, jak je známe dnes. Asfalt nebyl nikde vidět a silnice byly kombinací štěrku, špíny, kamenů … v podstatě směs všeho, v lepším nebo horším stavu. Musíme si také pamatovat, že Tour, Giro, Vuelta a velké klasiky se po celá léta konaly na štěrkových, prašných a dlážděných silnicích. Takže štěrk tu již byl, jedná se pouze o novou verzi původní cyklistiky.

Během několika posledních let se tento původní duch cyklistiky vrátil a znovu ožil díky veškerému technologickému pokroku v oblasti jízdních kol, komponentů, vybavení a oblečení. Stejně jako vývoj ve Wellsově éře umožnil vyrobit bezpečná jízdní kola, která přinesla velké změny, dnešní cyklistický průmysl vytvořil množství produktů pro dobrodružné jezdce, kteří si užívají jízdu ve štěrku.

Ve společnosti Siroko zatím nevyrábíme kola, ale děláme cyklistické oblečení a víme, že výkon dobrých cyklistických kraťasů nebo kvalitního cyklistického dresu může znamenat rozdíl mezi nepříjemným a příjemným zážitkem: od “nikdy více” po “zítra více”. Proto je naše cyklistické oblečení zaměřeno na maximální pohodlí za všech okolností a je cenově příznivé pro všechny typy cyklistů. Jelikož dnes mluvíme o gravelu, ukážeme vám tři příklady dresů, jejichž design a pojmenování byly inspirovány touto novou formou cyklistiky:

Cyklistický dres Siroko M2 Gravel s dlouhým rukávem

gravel maillot cycling frontal

Začněme tímto úhledným zeleným dresem s černými pruhy na pravém rukávu a maskáčovým vzorem v oblasti zadní kapsy, který má tři klasické zadní kapsy a jedno pouzdro na zip. Kapsy mají zesílené švy a povrchové úpravy, se spoustou místa pro nošení všeho nezbytného. Zelená je velmi praktická barva, pokud jde o bláto a prach na silnicích, takže si nemusíte dělat starosti. Tento dres s dlouhým rukávem lze nosit pouze s funkčním spodním prádlem nebo přes dres s krátkým rukávem jako je ten následující.

Cyklistický dres Siroko M2 Dirty Road s krátkým rukávem

dirty road maillot cycling lifestyle 02

Dvojče předchozího. Stejný výkon a funkce, ale ve verzi s krátkým rukávem. Pokud máte na sobě oba dresy a černé cyklistické kraťasy, získáte stylovou kombinaci, která vám umožní čelit teplotním změnám při dlouhých dnech na silnicích, kde se můžete jak zašpinit, tak pobavit. Podívejte se, jak skvěle vypadá, s párem černých cyklistických kraťasů.

Cyklistický dres Siroko SRX Dirty Kanza s krátkým rukávem

srx pro dirty kanza maillot cycling lifestyle 02

Gravelové kolo není jen dobrodružství, ale také soutěžení. Dirty Kanza je starý název řady slavných gravelových závodů (nyní nazývaných Unbound Gravel). Konají se ve Spojených státech a přitahují širokou škálu jezdců, od nadšenců štěrkových terénů až po profesionální cyklisty z týmů, jako je Education First. Náš cyklistický dres z kolekce Siroko SRX je k tomu dělaný: extrémně lehká a vysoce elastická tkanina pro dokonalé uchycení, optimální prodyšnost a pohodlí, díky kterému zapomenete, že jej máte na sobě. Pokud vás kaštanová neláká a dáváte přednost zelené, jako ty dvě předchozí, tady je.

Nyní, když jste viděli tři dresy inspirované gravelem, možná byste chtěli zjistit, jaká jsou vlastně gravelová kola a co je odlišuje od ostatních podobných typů jízdních kol.

Jaké je gravelové kolo a jak se liší od silničního kola?

Kromě kotoučových brzd a bezdušových pneumatik má gravelové kolo obvykle pohodlnou strukturu, podobnou vytrvalostnímu silničnímu kolu, určenému pro dlouhé jízdy a spoustě času v sedle.

Má také velmi charakteristická silniční řídítka, která se rozšiřují při zakřivení směrem dolů a po stranách směřujících ven, což poskytuje větší stabilitu a kontrolu.

gravel 01

Vzdálenost kol od rámu kola je větší než u silničních kol, což umožňuje použití širších pneumatik. Tím dosáhneme většího pohodlí i více možností čelit obtížnému terénu.

Stejně jako hybridní kola (směs silničních a horských kol) jsou gravelová kola též určená pro cykloturistiku, nabízejí možnost přidání blatníků, tašek, vaků pod sedačku a více než dvou cyklistických lahvích – něco, co drtivá většina silničních kol nemůže.

A konečně, rozsah rychlostních stupňů se liší od řady silničních kol, aby bylo možné jezdit po náročnějším terénu než po asfaltu. To však neplatí vždy a najdeme také modely gravelových kol se stejnými převody jako silniční modely.

Můžete dokonce najít gravelové modely, které vypadají jako horská kola bez odpružení a se silničními řídítky. Díky tomu je gravelové kolo podobné a zároveň odlišné od ostatních kol, protože kombinuje vlastnosti různých stylů.

Gravelové kolo vs Cyklokrosové kolo

Hlavním rozdílem je cyklokrosová konstrukce kola. Kolo CX je navrženo na závod, který trvá přibližně 1 hodinu. Maximální úsilí s neustálými změnami tempa, ostrými zatáčkami, skoky, pískem, blátem, třením kola … Proto je design přizpůsoben těmto potřebám: cyklokrosové kolo má větší úhel hlavové trubky, aby bylo řízení reaktivnější. Na gravelovém kole je úhel menší, aby bylo stabilnější.

K dosažení takové stability je delší rozpětí mezi koly na gravelovém kole než na CX kole. Gravelová kola mají také spíše šikmou horní trubku, zatímco horní trubka na CX kole je obvykle rovná.

A konečně, cyklokrosové kolo má o něco menší podběh kola než gravelové kolo, protože Union Cycliste Internationale (UCI) neumožňuje u kol CX pneumatiky širší než 33 mm.

Jak vidíte, gravelové kolo kombinuje prvky a vlastnosti z více kol. Pokud již kolo máte, můžete provést nějaké úpravy a přizpůsobit ho svým potřebám. Tak se to vždy dělalo. Je to otázka postoje a ochoty prozkoumat neznámý terén.

Pokud se vrátíme v čase do konce 70. let 20. století a podíváme se na začátky horské cyklistiky, uvidíme stejnou touhu zkoušet nové věci. V té době neexistovala kola ani vybavení pro MTB. Museli jsme přizpůsobovat to, co jsme měli, a vyrobit nové komponenty, abychom vymysleli formu cyklistiky, která je nyní extrémně populární.

Tito průkopníci neměli podporu průmyslu, alespoň na začátku. Ale gravel ano. Zdá se vám to špatně? Ne, právě naopak. Je to způsob, jak povzbudit více lidí k jízdě na kole, protože pro ně bude snazší najít řešení, která se přizpůsobí jejich potřebám. Proto byly vytvořeny modely MTB kol a nyní se vyvíjejí modely gravel kol. Protože ne všechny potřeby, problémy a silnice jsou stejné a touha prozkoumat a vyzkoušet nové věci, přesně jako tvůrci MTB, je ve své podstatě lidská.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články